گرمای بی سابقه در ایلام/ دمای هوای دهلران به ۵۰ درجه رسید

هوای استان ایلام حدود یک هفته ای است بسیار گرم شده و همین مسئله باعث مشکلاتی برای مردم استان به خصوص در مناطق مرزی مثل دهلران و مهران به وجود آورده است.

به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام دارای چند نوع آب و هوا است چراکه بعضی از شهرستانهای استان مثل خود شهر ایلام و ایوان در ارتفاع و کنار کوهستانها قرار دارد و بعضی از شهرستانهای مرزی مثل مهران و دهلران در جنوب استان در کنار بیایان  قرار گرفته اند.

همین مسئله باعث شده شهرستانهای استان عموما دارای آب و هوای مختلف باشند و شهرستانهای دهلران و مهران در فصل تابستان دمای بیش از 50 درجه را تجریه کنند.

در سال جاری گرما به تمام نقاط استان ایلام رسیده است و هم اکنون موجی از گرما در استان وجود دارد که بی سابقه است.

مردم استان گرمای بیشتری نسبت به سال گذشته تجربه می کنند

مدیرکل هواشناسی استان ایلام در این باره به خبرنگار می گوید: امسال مردم تابستان گرمتری را تجربه می کنند، موج جدید گرما که مدتی وارد استان شده تا 15 مرداد با نوسان جزئی ادامه پیدا می کند.  

یوسف شیخ الملوکی می افزود: گرمای هوا به اوج خود رسیده و مردم گرمای چهل درجه را تجربه می کنند و این موج گرما تا پایان هفته ادامه دارد و تا 15 مرداد هوا با همین دما به صورت یکی دو درجه گرمتر و خنک تر گرم باقی خواهد ماند.

وی ادامه  می دهد: در مناطق گرمسیری استان مثل دهلران و مهران گرمای هوا تا 50 درجه هم خواهد رسید .

شیخ الملوکی می افزود: افزایش دما و گرمای هوا به دلیل افزایش ارتفاع ستون جو در سطح منطقه است.

گرما در دهلران با دو کولر گازی

یکی از شهروندان شهرستان دهلران به خبرنگار مهر گفت: شهرستان دهلران یکی از گرم ترین نقاط کشور است که گرمای این شهرستان در شش ماه از سال بیش از 50 درجه است.

علی اصغری می افزاید: گرمای هوا در شهرستان به طوری است که مردم در طول روز نمی توانند از خانه بیرون بروند و بیشتر خانه ها از دو کولر گازی استفاده می کنند.

وی ادامه می دهد: در این منطقه چیزی به اسم کولر آبی اصلا جوابگو نیست و شدت گرما طوری است که فقط باید از کولز گازی استفاده کرد.

اصغری بیان کرد: همین مسئله باعث بروز مشکلات برای مردم بابت پول برق شده است و مسئولان باید به این شهرستان در این زمینه توجه کنند.

وی عنوان کرد: طبق گفته بسیاری از پزشکان گرمای بیش از حد هوا باعث امراض پوستی مختلفی می شود که باید اقدامات پیشگیرانه از سوی مردم انجام شود.

وی یادآور شد: در فصل تابستان علاوه بر شدت گرمای هوا وجود گرد و غبار نیز بیشتر مردم را در خانه حبس می کند.

در فصل تابستان روستاهای استان خنک تر هستند

یک کارشناس گردشگری به خبرنگار مهر می گوید: در فصل تابستان که اکثر مناطق دارای گرمای بیش از حد هستند و فرصتی برای گردش و تفریح در طول روز نیست، مناطق روستایی استان به خصوص روستاهای کوهپایه ای استان فرصتی مناسب برای گردشگران است.

محمد احمدی می افزاید: استان ایلام استانی چهار فصل است و در هر فصل جاذبه های فراوانی برای گردشگران دارد که در تابستان این استان دارای روستاهای هدف گردشگری است که دارای آب، باغات، درختان و...است و از خنکی خاصی برخوردار هستند.

وی بیان کرد: روستای حیدرآباد مشخاص واقع در بخش سیوان در شهرستان ایلام، روستای کلم وافع در شهرستان بدره، سراب دره شهر، غار زینه گان، شهرستانهای سیروان و چرداول، منطقه خوران ایوان و..از جمله مناطق مهم گردشگری استان در فصل تابستان هستند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -2روز