معضل اعتیاد در ایلام روی شیب تند

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام،استعمال مواد مخدر در جوامع امروزی به عنوان مهم‌ترین معضل از سوی کارشناسان و مسئولان امر مطرح شده که باید برای رفع این معضل چاره‌جویی اساسی شود.

بدون شک انکار کردن این معضل تنها در شیوع و تشدید این معضل کمک کرده و هیچ نتیجه دیگری نداشته که خوشبختانه مسئولان امر در استان ایلام در این راستا در حال تلاش و تکاپو هستند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایلام به عنوان یکی از متخصصین حوزه بهداشت سلامت روان در این باره معتقد است: مواد مخدر اختلالات روانی را سبب شده و تشدید می‌کند که می‌توان گفت استان ایلام از جمله مناطق پرخطر کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: در گام نخست باید با دریافت آموزش‌ها در راستای مقابله با این پدیده‌ها گام بر داریم.

رضا ولی زاده ادامه داد: برای سالم ماندن خود و فرزندانمان در این جامعه و استان ایلام نیازمند عزمی ملی و همگانی در استان ایلام برای مقابله با پدیده مواد مخدر هستیم.

این مسئول اضافه کرد: اگر در ذهن خود بپرورانیم که این موضوع و دفع آن تنها بر عهده یک سازمان است بدون تردید راه غلطی را در پیش گرفته‌ایم چون محدودیت‌های سازمانی جوابگوی مشکلات مطرح نشده نیست.

علی دلپیشه رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز در این باره اظهار کرد: با وجود اینکه هزینه تولید مواد افیونی و مخدر بالا بوده اما با قیمت بسیار ارزانی در اختیار جوانان این مرز و بوم قرار گرفته که بسیار نگران کننده است.

وی افزود: جوانان معصوم ما در سنین پایین 17 و 18 سالگی درگیر این موضوع شده‌اند در استانی مانند ایلام که تنها 500 هزار نفر جمعیت دارد جای تاسف فراوان دارد زمانی که اعلام می‌کنیم که بخشی از دختران و پسران ما درگیر این موضوع شده‌اند.

علی دلپیشه ادامه داد: در گذشته نزدیک زمانی که در خانواده‌ها یکی از اعضاء به سمت سیگار می‌رفت همه اعضای خانواده از وی دوری می‌جستند اما امروزه بسیاری از افراد خانواده درگیر این معضل شده‌اند.

این مسئول اضافه کرد: در گذشته نزدیک افراد معتاد در ایلام انگشت‌شمار بودند اما امروز تنها 60 مرکز مجاز ترک اعتیاد در استان ایلام ایجاد و راه‌اندازی شده است.

دلپیشه تصریح کرد: اعلام این آمارها برای استان 500 هزار نفری ایلام بسیار فاجعه و دردناک است که تنها همدلی مسئولان را در رفع مشکلات می‌طلبد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: باید مسئولان امر با ارائه راه‌کار مانع شیوع این معضلات در جامعه باشند تا جوانان ما به هدر نروند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -10روز