رییس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام:مردم در مراجعه به مراکز درمانی امیدوارتر شده‌اند/ طرح تحول نظام سلامت به کاهش زیرمیزی بگیران منجر می‌شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، بیماران با هر سطح درآمدی با امیدواری به مراکز درمانی مراجعه می‌کند.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، دکتر «علی دل‌پیشه» در جریان بازدید استاندار ایلام از نحوه‌ی اجرای طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان امام خمینی (ره) اظهار کرد: یکی از برنامه‌های شاخص دولت تدبیر و امید اجرای طرح برجسته‌ی تحول نظام سلامت است چرا که هدف اصلی طرح این است که بیمار هیچ دغدغه‌ا‌ی جز درمان بیماری نداشته باشد .

 وی با بیان اینکه از همان دوران ابتدایی انقلاب اسلامی دغدغه‌ی امام راحل و مقام معظم رهبری این بود تا بیماران جز رنج بیماری دغدغه دیگری نداشته باشند، تصریح کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت در دولت تدبیر و امید پاسخ به این دغدغه بود و الحمدالله به واسطه‌ی این طرح  بیمار با هر سطح درآمدی با امیدواری به مراکز درمانی مراجعه می‌کند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام ادامه داد: با اجرایی کردن دریافت فقط 10 درصد هزینه درمان از بیمار اولین بسته‌ی خدماتی طرح محقق شد و حتی مراجعه‌کنندگان روستایی، کمیته امداد، بهزیستی و عشایر تنها 5 درصد هزینه درآمد را پرداخت می‌کنند که در جلسات و رایزنی‌های صورت گرفته مقرر شده ارگان‌های مربوط که این گروه‌ها را تحت پوشش دارند این مبلغ را پرداخت کنند تا تمام هزینه درمان آنها به صورت رایگان تمام شود.

 دل‌پیشه با بیان اینکه بیمارستان‌های مهران، دهلران، آبدانان، دره‌شهر، ایوان و سرابله و همچنین بیمارستان امام خمینی (ره)، شهید مصطفی خمینی و آیت‌اله طالقانی ایلام به صورت دولتی در حال خدمات رسانی به مردم استان است، خاطر نشان کرد: از ابتدای طرح تحول نظام سلامت که از نیمه دوم اردیبهشت امسال همزمان با سراسر کشور در استان اجرا شده است بیش از 70 میلیارد ریال هزینه شده که این مبالغ از محل طرح هدفمندی یارانه‌ها به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت و به سود مردم هزینه می‌شود.

 وی به ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و صعب‌العبور استان در اجرای طرح اشاره کرد و گفت: تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت هیچ جاذبه و انگیزه مالی برای استقرار پزشکان در مناطق محروم وجود نداشت اما با اجرای طرح علاوه بر پرداخت کل بدهی و استقرار پزشکان در مناطق محروم، به دلیل ایجاد انگیزش در پزشکان تا حدودی پدیده‌ی زیرمیزی در حال کم رنگ شدن است.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی هتلینگ را یکی از خدمات بسته طرح تحول نظام سلامت ذکر کرد و افزود: در اجرای این بخش از طرح نقاط مختلف بیمارستان‌ها که نیازمند بازسازی هستند مورد توجه بیشتر قرار گرفته و علاوه بر آن با افزودن امکانات و ملزومات رفاهی به فضای بیمارستان ارباب رجوع و همراه بیمار می‌توانند از خدمات نسبی بیمارستان برخوردار شوند.

 دل‌پیشه تصریح کرد: خدمات ارائه شده سرپائی به بیماران مراجعه کنندگان بیمارستانی به صورت دولتی بود که از زمان مقیم شدن پزشکان متخصص و فوق‌تخصص در بیمارستان‌ها تنها با پرداخت حق ویزیت اندک مراحل بیماری مورد پیگیری قرار گیرد و نیازی به مراجعه مطب‌های پزشکان که حق ویزیت آنها  بین 20 تا 30 هزار تومان است، احساس نمی‌شود.

 وی گفت: زایمان طبیعی در طرح تحول نظام سلامت به صورت کاملاً رایگان انجام می‌شود که از زمان اجرای طرح تاکنون نسبت زایمان طبیعی به سزارین در حد معقولی قرار گرفته است.

 دل‌پیشه گفت: با توجه به رشد انواع سرطان‌ها در جامعه کنونی، هزینه‌های درمانی زیادی متوجه خانواده‌ها خواهد شد و در اجرای طرح تحول نظام سلامت سعی در پرداخت هزینه‌های درمانی به بیماران سرطانی و صعب‌العلاج به عنوان آخرین بسته طرح هستیم.

 وی در پایان از راه‌اندازی بخش فوق‌تخصص زیبایی پلاستیک و چشم پزشکی در بیمارستان آیت‌اله طالقانی، در آینده نزدیک خبر داد.

نظرات ارسال نظر
  • علی در تاریخ ۲۲ تير ۱۳۹۳

    یکی از مسایل مهمی که مورد توجه مسءولین بهداشت ودرمان قرار نگرفته است مسایل بهداشتی و تغذیه سالم میباشد که در صورت توجه به ان مشکلات درمانی کاهش یافته و هزینه های بخش و مردم کاهش می یابد

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -10روز