ذخیره گاه جنگلی "لرگ" در پشت لارت ایلام/ درختان لرگ حفاظت می شوند

ذخیره گاه جنگلی کمیاب و نادر "لرگ" واقع در منطقه پشت لارت در استان ایلام یکی از مهمترین منابع گونه جنگلی لرگ در کشور است که حفاظت و نگهداری از این گونه گیاهی در مقابل ریز گردها و خشکسالی بسیار با اهمیت است.

به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام با داشتن بیش از هزار گونه گیاهی و 150 نوع درخت و درختچه یکی از منابع غنی کشور از  حیث داشتن منابع طبیعی را داراست چراکه گونه های کمیاب و نادر این منطقه از لحاظ علمی بسیار پر اهمیت هستند.

گونه های نادر و کمیاب گیاهی، درختی، جانوری و..در استان ایلام با توجه به کوهستانی بودن منطقه و 641 هزار هکتار جنگل بی شمار هستند و در این استان ذخیرگاه های کمیاب گونه های مختلف دیگر نیز وجود دارد.

در منطقه پشت لارت واقع در شهرستان بدره از توابع استان ایلام بخشی از منطقه حفاظت شده کبیرکوه واقع شده است و ذخیرگاه گونه نادر و کمیاب "لرگ" وجود دارد چراکه این گونه در کشور در مناطقی خاص قابل رشد است.

منطقه حفاظت شده کبیرکوه واقع در پشته لارت شهرستان بدره

منطقه حفاظت شده کبیرکوه با وسعتی معادل 20 هزار هکتار به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده جنگلی تعیین شده و در این منطقه گونه های مختلفی وجود دارد که "لرگ" واقع در پشته لارت یکی از این گونه ها است.

ذخیرگاه لرگ پشته لارت یکی از جذاب ترین و زیباترین مناطق حفاظت شده است که رشد چند درخت در این ذخیرگاه باعث شده مسئولان بیشتر به اهمیت این درختان پی ببرند.

منطقه پشت لارت یکی از زیباترین مناطق استان ایلام است که دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی متنوعی است که وجود این ذخیره گاه در قلب منطقه پشت لارت بر زیبایی های منطقه افزوده است.

نمایی زیبا از کبیرکوه و منطقه پشته لارت

ذخیرگاه جنگلی لرگ به وسیله مسئولان منابع طبیعی استان فنس کشی و مراقبت می شود و از بذر به وجود آمده در این ذخیرگاه برای گسترش این درخت در سطح استان استفاده می شود.

معاون فنی منابع طبیعی استان ایلان در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: گونه های منحصر به فرد گیاهی و درختی در استان ایلام وجود دارد و در کشور کمیاب و نادر هستند.

حجت الله فتحی اظهار داشت: درختان سرو زربین، ارغوان، سماق، گلابی وحشی، بادام کوهی، لرگ، پده، محلب و زبان گنجشک از گونه های منحصر به فرد استان ایلام به شمار می روند که در کشور کمیاب هستند.

وی افزود: استان ایلام یکی از مهمترین ذخیره گاه های گونه های گیاهی و درختی است که در کشور بی نظیر هستند و گونه "لرگ" نیز یکی از این گونه ها است که در منطقه پشته لارت واقع در شهرستان بدره استان قرار گرفته است.

تصویر چند گونه لرگ در ذخیرگاه

وی ادامه داد: این گونه فقط در مناطق شمالی به صورت محدود وجود دارد و شرایط آب و هوایی رشد این درخت باید مرطوب باشد ولی در منطقه سرد پشت لارت استان ایلام این گونه رشد کرده و بعضی از درختان ذخیرگاه نیز بذر دهی می دهند.

فتحی عنوان کرد: ذخیرگاه لرگ استان ایلام هم اکنون به وسیله منابع طبیعی استان حفاظت می شود و بذر به وجود آمده از این ذخیرگاه را سعی داریم در تمام استان گسترش دهیم.

وی افزود: مساحت ذخیرگاه لرگ پشته لارت بیش از یک هکتار است و طرح توجیهی آن تهیه شده و دارای شناسامه است.

این مسئول افزود: 145 گونه درختی و درختچه ای در استان ایلام وجود دارد که بیش از 95 گونه از این تعداد بومی خود استان است که در خود بی نظیر است.

یکی از درختان لرگ که سرسبزه شده است

وی اظهار داشت: بیش از 18 ذخیرگاه جنگلی در استان ایلام شناسایی شده که هر یک از آنها دارای گونه های نادر و کمیابی هستد که تحت حفاظت منبع طبیعی استان ایلام قرار دارند.

فتحی افزود: وي افزود: گونه درخت "لرگ " از گونه‌هاي خاص منطقه مربوط خزر از شمال كشور است تنها از نظر ژنتيكي و قابليت رشد آن در اين منطقه حائز اهميت براي محققان است.

جنگلهاي استان ايلام حدود 642 هزار هكتار از كل استان را در بر مي‌گيرد که جز جوامع جنگلي مناطق خشك و نيمه‌خشك سلسله جبال زاگرس است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 9ماه و 3روز