مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان: شدت تخریب جنگل از فعالیت‌های احیایی پیشی گرفته است

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: متاسفانه شدت تخریب جنگل‌های استان و زاگرس از از فعالیت‌های احیایی پیشی گرفته است.

13 درصد از جنگل‌های استان به طور کامل خشک شده‌اند

دکتر «رضا احمدی» در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام،اظهار کرد: جنگل همانند هرمجموعه زنده دیگر پویا و دینامیک است و  درخت پایه اصلی ایم مجموعه‌ی پویا است که همواره درمعرض تهدیدهای اقلیمی،آب وهوا،دما و بارندگی و از همه مهمتر عوامل انسانی است.

وی ادامه داد: به دلیل خشکسالی شدید پی‌درپی در استان که به زعم کارشناسان منابع طبیعی ازجمله جامعه فرهیخته و کارآزموده در کشور به این نتیجه رسیدند 20سال خشکسالی فشار شدیدی به استان وارد کرده است و عرصه‌های طبیعی استان در  این مدت با تنش‌های شدید زیست محیطی از جمله کمبود، فصلی بودن،نامتناسب بودن بارش و کم بودن بارش به صورت برف همه باعث ضعف فیزیولوژی ماندگار در جنگل‌های استان شده و کهنسالی درختان جنگلی استان ایلام  مانند بلوط و بنه مزید بر این ضعف شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گفت:کهنسالترین درختان بلوط و بنه در استان ایلام  وجود دارد که از یک طرف جای خوشحالی دارد که از یکطرف حفاطت شده و از طرف دیگر  این جای نگرانی وجود دارد که جامعه جنگل  استان پیر است که هر آن تحت تنش و خشکیدگی بوده به طوریکه571 هزار هکتاراز جنگل های استان به میزان89 درصد در رنج‌های مختلف با خشکیدگی دست و پنجه نرم می‌کنند و متاسفانه 13 درصد از جنگل‌های استان به صورت کامل و صددرصدی  خشک شده‌اند.

احمدی ریزگردها،تغییرات دما را عوامل موثر در  خشکیدگی جامعه جنگلی عنوان کرد و ادامه داد:عوامل دیگری همچون آفات و امراض ثانویه ،بیماری لورانتوس و  زغالی و هجوم سوسک چوبخوار در عرصه جنگلی همگی باعث می‌شود جنگل به سمت خشکیدگی و زوال پیش رود.

وی رعایت نکردن اخلاق طبیعت، مدارا نکردن با طبیعت ،افزایش فشار انسانی بر طبیعت، شخم زیراشکوب جنگل، افزایش قطع و تخریب بی‌رویه.تخریب توسط دام با چرا کردن در جنگل از دیگر عوامل موثر در خشکیدگی است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با ابراز تاسف از پیشی گرفتن شدت تخریب از فعالیت‌های احیایی گفت: خشکیدگی بلوط ها از سال 87 در جنگل‌های استان آغاز  و از همان سال کارهای قانونی هماهنگی با سازمان جنگل‌های کشور و استانداری و مجامع ذیربط انجام شده و اقدامات لازم صورت گرفت و دو سال بعد یعنی از89 شدت خشکی فوق‌العاده منجر به تشکیل کارگروه‌های ملی و استانی برای بررسی پدیده خشکیدگی بلوط‌های استان ایلام و زاگرس تشکیل شد و همکاری سازمان جنگل‌ها موجب شد که استان ایلام موفق به پیشگیری از خشکیدگی ،مبارزه و انجام عملیات اصلاحی و احیایی در عرصه جنگل همچون عملیات اصلاح و پرورش از تیمار بهداشتی در عرصه جنگل در سطح بالغ بر 10هزار هکتار در سال 91 انجام داد.

اجرا شدن طرح نهالکاری بدون آبیاری در استان طرحی بدیع در کشور

احمدی ادامه داد:کارشناسان منابع طبیعی با وجود دام در عرصه ،زراعت و کم‌آبی در جنگل استان زمینه  را برای طراحی الگویی بدیع در عرصه منابع طبیعی با عنوان طرح نهال کاری بدون آبیاری برای اولین بار  در کشور کرد که در سطح کشور بعنوان طرحی ملی و بی‌مانند پذیرفته شد و بر اساس آن 6نهالستان در استان آماده فعالیت و تولید نهال بومی و مقاوم و کم نیاز و بسیار بردبار به شرایط سخت در استان تشکیل شد که 65 گونه از گونه‌های بومی جنگل‌های استان در  این نهالستان‌های استان نگهداری و سالانه6 میلیون اصله نهال در حال تولید است.

وی با بیان اینکه سالانه در نهالستان‌های ایوان ،مهران به ترتیب 3 و 2 میلیون اصله نهال تولید می‌شود تصریح کرد: در دهلران،آبدانان ، بدره و سرابله در مجموع 1 میلیون نهال تولید می‌شود.

عوض کردن ترکیب درختان با واریته‌های مقاوم

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه در حال حاضر بلوط 90 درصد ترکیب جنگل‌های استان را تشکیل می‌دهد،یکی دیگر از اقدامات این دستگاه را عوض کردن ترکیب جنگل عنوان و تصریح کرد: واریته‌های مقاوم شده را انتخاب و از آن واریته‌ها برای کاشت در عرصه، نهال تولید می‌شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ادامه داد:در ایلام با همکاری دانشگاه ، مرکز تحقیقات،محیط زیست و سایر دستگاه‌ها ازجمله جهاد کشاورزی زمینه را به وجود آوردیم که استان ایلام به عنوان قطب علم توام باعمل با محوریت منابع طبیعی معرفی کنیم و هدف‌ما توسعه جنگل‌های استان و زاگرس است چرا که به دلایل مختلف از زمان‌های گذشته جنگل‌های استان از یک میلیون هکتار به  641هزار هکتار کاهش پیدا کرده و تلاش ما رسیدن به یک میلیون هکتار جنگل است.

احمدی تصریح کرد:برای اولین بار در کشور مطالعه 100هزار هکتاری ظرف دوسال در استان با همکاری نیروهای متخصص منابع طبیعی استان انجام خواهد شد که نیازمند اعتبار کافی است و معتقدم اگر اعتبارات لازم تخصیص داده شود نه تنها جلوی تخریب گرفته می‌شود بلکه روند توسعه نیز بخوبی پیش خواهد رفت.

21 درصد مساحت استان بیابانی است

وی در مورد مهار بیابان‌زایی در ایلام اظهار کرد: بیابان یک سیکل طبیعی دارد که در مهار کردن آن باید اخلاق طبیعت را رعایت کرد چرا که باید دانست عوامل انسانی  پایه و اساس تمام تخریب‌هاست و هر اندازه که بر روی اخلاق و فرهنگ انسان نسبت به طبیعت کار شود در مهار بیابان‌زایی موفق‌تر خواهیم بود.

این مدرس دانشگاه  با اشاره به کاهش متوسط بارش استان  از سال74 ،از 983میلی متر  به کمتر از 400 میلی‌متر تا سال گذشته، اقلیم را مهمترین عامل تعیین کننده بیایان‌ها دانست و گفت:در حال حاضر421 هزار هکتار از اراضی استان بیایانی است که 21 در صد از کل استان را شامل می‌شود و شاخص مولفه‌های بیابانی( نبکا، بارخان، دق و دایک) در دهلران ،مهران،آّبدانان و ایلام مشاهده می‌شود.

تبدیل ‌عین‌خوش بیابانی به منطقه‌ای توریستی

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه 140 هزار هکتار از بیابان‌های استان در کانون بحرانی قراردارد که  تهدیدی برای مناطق روستایی روستایی است تصریح کرد:با اقدامات انجام گرفته و تثبیت پهنه‌های ماسه‌ای شاهد عقب نشینی بیابان‌ها هستیم و در طی دوسال گذشته در سطح 500 هکتار جنگل‌کاری بدون آب در مناطق خشک و بیابانی استان انجام گرفته که ابتدا برخی کارشناسان این کار را محال می‌دانستند اما در استان ایلام موفقیت آمیز بوده است چرا که این کار علاوه بر تقویت سفره‌های آب زیرزمینی و مدیریت سامانه سطوح آبگیر  موجب استقرا نهال در مناطق خشک می‌شود و تبدیل  منطقه بیابانی عین‌خوش دهلران به یک منطقه توریستی دلیلی بر این مدعاست.

بدون همکاری مردم حفاظت از منابع طبیعی امری بسیار دشوار

احمدی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که «مردم مهمترین و موثرترین نقش را در حفاظت از منابع طبیعی ایفا می‌کنند» گفت: اگر مردم در کار حفاظت با ما نباشند توفیقی حاصل نمی‌شود اصل و اساس کار منابع طبیعی حضور مردم در عرصه منابع طبیعی از مرحله ایده‌پردازی تا اجرا و نظارت است و متولیان این عرصه که منابع طبیعی و آبخیزداری یکی از آنهاست باید بدانندسطوح کار بسیار فراوان است و بدون همکاری مردم حفاظت از منابع طبیعی امری بسیار دشوار و حتی ناممکن  است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد:همه ملزم هستیم در راستای ترویج منابع طبیعی نهایت کوشش را بکار گیریک  و فرهنگ صیانت از جنگل‌ها باید از شخص و خانواده شروع شود تا این فرهنگ صیانت از سرمایه‌ای که فقط متعلق به نسل خاصی نیست در جامعه نهادینه شود.

وی در پایان ضمن قدردانی از سیستم  قضایی استان ابراز امیدواری کرد: با همکاری رسانه‌ها شاهد حفاظت بیشتر از منابع طبیعی استان باشیم.

مصاحبه:عبدالرضا محمدی، خبرنگار ایسنا،منطقه ایلام

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 20ماه و -10روز