نخستین کتاب تاریخ مطبوعات ایلام منتشر شد

با انتشار کتاب «دریچه‌ای به تاریخ مطبوعات ایلام» از هویت مطبوعاتی ایلام رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه ایلام، کتاب «دریچه‌ای به تاریخ مطبوعات ایلام» به عنوان نخستین اثر مکتوب در حوزه تاریخ مطبوعات استان ایلام، به قلم "خداداد ابراهیمی" نویسنده و روزنامه‌نگار ایلامی چاپ و منتشر شد. مؤسسه وانتشارات دانشنامه مطبوعات ایران اخیرا این کتاب را در 200 صفحه و در قطع وزیری در سراسر کشور منتشرکرده است.
"ابراهیمی"، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه ایلام، اظهار کرد: نگارش و تألیف کتاب «دریچه» در مدت زمان تقریبا یکسال به طول انجامیده است.
وی با بیان این‌که این کتاب به معرفی حدود صد نفر از نخبگان مطبوعاتی ایلام از دهه‌ی چهل تاکنون پرداخته است، ادامه داد: «اولین‌های مطبوعات ایلام»، « پیشکسوتان مطبوعات ایلام»، یادداشت‌هایی از نویسندگان و فعالان مطبوعاتی، سردبیران و مدیران مسوول مطبوعات محلی، «اصحاب مطبوعات ایلام به روایت تصویر»، « مشخصات مطبوعات محلی ایلام»، لگوی مطبوعات محلی، واژه‌نامه و اعلام، نمایه نشریات، نمایه نام‌ها، نمایه مکان‌ها و نمایه کتاب‌ها بخش‌های مختلف این کتاب هستند.
این روزنامه‌نگار ایلامی، ادامه داد: طرح این موضوع که تاریخ مطبوعات ایلام، دو دهه بیشتر قدمت ندارد و با این عمر کوتاه، مطبوعات ایلام، تاریخ و تاریخچه‌ای ندارد موضوعی پذیرفته شده و قانع کننده به نظر نمی‌رسد. زیرا با بررسی پیشینه کارکردهای فعالان مطبوعاتی ایلام پیش از انقلاب، ردپای نویسندگان و فعالان مطبوعاتی ایلام حدود هفتاد سال پیش در نشریات کشوری مشاهده می‌شود و چاپ مقالات، اشعار، دیدگاه‌ها و یادداشت‌های سرآمدان فرهنگی ایلام از جمله زنده یاد میرحسین الوندی «عبدالرحیم گمنام، حسن افشار و دکتر ایرج خالصی در نشریات «توفیق»، «آشفته»، مجله «فردوسی»، «جُنگ خوشه» «امید ایران»، «سپید و سیاه»، «جُنگ دریچه»، «مردم جوان»، «خواندنی‌ها» و ... مؤید این ادعاست.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر ظهور نویسندگان مقتدر مطبوعاتی، تکثر مطبوعات محلی، حضور مدیران مسوول، سردبیران و خبرنگاران ایلامی در عرصه‌های مطبوعات منطقه‌ای وکشوری، تصاحب عنوان‌های برتر جشنواره‌های مطبوعاتی، احراز مدارک دانشگاهی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکترا در رشته‌های ارتباطات و روزنامه‌نگاری، ایجاد نشاط فرهنگی و مطبوعاتی، توسعه فرهنگی در بستر مطبوعات محلی، نگارش نقدهای وزین مطبوعاتی، ایده‌پردازی در حوزه‌ی رسانه و مطبوعات، اهتمام به تشکیلات صنفی مطبوعاتی، برگزاری جشنواره‌های مطبوعاتی و...، در سه دهه‌ی اخیر از پویایی، کارآمدی و رشد وتوسعه ی مطبوعات ایلام حکایت دارد.
ابراهیمی با تأکید بر ضرورت مستندسازی آثار مطبوعاتی، چه به صورت ذوقی و تفننی و چه پایان‌نامه‌ای و کتابخانه‌ای اقداماتی علمی و پژوهشی، اظهار کرد: تا از این رهگذار، ذائقه‌ی فرهنگی اصحاب مطبوعات ایلام به سراسر کشورانعکاس یابد.
وی با بیان اینکه دراین کتاب سعی شده تا خدمات و زحمات فعالان مطبوعاتی و به ویژه پیشکسوتان مطبوعات ایلام ارج نهاده شود و با وجود کاستی‌ها مرجعی برای آیندگان باشد و خبرنگاران تازه‌کار، از کارنامه و تجربیات سالیان متمادی پیشکسوتان خود بهره‌مند شوند ابراز امیدواری کرد که با نگارش این کتاب، در پژوهشگران، نویسندگان و نخبگان فرهنگی انگیزه‌ی آفرینش اثری جامع‌تر و فراگیرتر به وجود آید و دستندرکاران و مسوولان فرهنگی و متولیان مطبوعاتی ایلام به پرداختن به این موضوع ترغیب شوند.
ابراهیمی در پاسخ به این سؤال که آیا کتاب مذکور از سوی متولیان فرهنگی رونمایی خواهد شد؟ گفت:خود این کتاب خود به خود از هویت مطبوعاتی استان ایلام رونمایی کرده است. معمولا این کارها و تهیه کتاب و اهدا به اصحاب مطبوعات از وظایف ذاتی خانه مطبوعات و ارشاد اسلامی ست و قرار است که ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات این موضوع را پیگیری و اجرا کنند.
وی تصریح کرد: چنانچه محتوای کتاب غنی و مفید باشد، خود کتاب و اصحاب مطبوعات در نشریات و رسانه‌ها به معرفی و رونمایی فرهنگی آن مبادرت خواهند کرد و بنده با امور فرهنگی کلیشه‌ای و طبق معمول موافق نیستم. اما چنانچه در مراسمی به بهانه رونمایی این کتاب از پیشکسوتان و خانواده‌های بزرگان مطبوعات ایلام که در قید حیات نیستند تجلیل شود، موافق رونمایی کتاب خواهم بود.هر چند که به سبب ضعف مالی خانه مطبوعات، ممکن است این امر محقق نشود که این امر خود راهبردی فرهنگی و مدیریتی خلاقانه را می‌طلبد.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 10روز