مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان: برای رقابت با سایر استان‌ها نیازمند تسهیلات ویژه هستیم/سرمایه‌گذاران احیاء کننده‌ی واحدهای تولیدی ۶۰ درصد تسهیلات می‌گیرند

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گفت: یکی از دلایلی که موجب  شده تا همواره از استان‌های دیگر عقب باشیم و نتوانیم با آنها رقابت کنیم اعمال قوانین یکسان برای تمامی شهرک‌های صنعتی در کشور است و تا وقتی که قوانین و تسهیلات مصوب برای تهران و ایلام یکسان باشد هیچ وقت نمی‌توان با آنها رقابت کرده و یا فاصله‌هایمان را با آنها کم کنیم.

طی یکی دو دهه گذشته فعالیت شهرک‌های صنعتی به عنوان کانون‌های مهم تولید و عرضه محصولات مورد نیاز جامعه، نگاه سیاستگذاران و ناظران اقتصادی، رسانه‌ها و مهم‌تر ازهمه مصرف کنندگان را به خود معطوف بوده است.

در حال حاضر اینکه دولت‌های گذشته و حال چه رویکردهایی به این مناطق اقتصادی داشته و دارند و یا اینکه برای توسعه و گسترش کمی و کیفی آنها در بلندمدت چه برنامه‌ها و سیاست‌هایی را در سر می‌پرورانده‌اند. ممکن است در شرایط فعلی که اکثر واحدهای تولیدی با گستره وسیعی از مشکلات ریز و درشت مواجه گردیده‌اند از اهمیت موضوعی چندان زیادی برخوردار نباشد. واقعیت امر آن است که طی چند سال گذشته بسیاری از واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی که در حد قابل توجهی از توزیع فراوانی صنعت کشور را به خود اختصاص می‌داده‌اند به دلیل تحریم‌های اعمال شده بین‌المللی در تامین مواد اولیه صنعتی مورد نیاز (خصوصاً) بامشکل اساسی روبرو شده که همین امر بر میزان تولید، فروش و نقدینگی و بسیاری از متغیرهای اقتصادی آنها تاثیر منفی گذاشته و چه بسی بسیاری از این واحدها را در مسیر پرفراز و نشیبی قرار داده و در کل آنها واگذار شده و رونق طبیعی باز داشته است.

بدون شک یک وضعیت به سامان که در یک چشم بر هم زدن دچار نابسامانی می‌شود، در یک چشم بر هم زدن دیگر دوباره به وضعیت به سامان قبلی باز نمی‌گردد، بلکه به زمانی به مراتب بیش‌تر و سعه صدر بالاتری نیاز دارد.

شاید همین فشارهای انبوهی که در این دوره زمانی سخت بر تولیدکنندگان وارد آورده انتظارات البته معقول آنها از مسوولان برای بازیابی واحیای سریع چرخه تولیدی‌شان را بالا برده باشد، اما بر خلاف این انتظارات در این مرحله باید برای دولت جدید و تیم اقتصادی آن نقش یار شاطر را ایفا کرد و به آنها فرصت لازم و کافی را داد تا برنامه‌ای احیای اقتصادی‌شان را با تأمل و سر فرصت به اجرا درآورند. بدیهی است سیاستگذاران کلان اقتصادی و صنعتی و در سطح خرد اقتصادی، مدیران شهرک‌های صنعتی در استان‌های برخوردار و کمتر برخوردار و ریز و درشت این موانع و مشکلات واقعاً موجود وقوف و آگاهی کامل داشته و اما اینکه در این برهه حساس زمانی برای حل آنها در کوتاه مدت چه راهکارها و اقداماتی انجام داده و قرار است در آینده انجام دهند.

«نادر  رضایی‌منش» مدیر عامل شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام، اظهار کرد:فعالیت شهرک‌های صنعتی در استان از دهه هفتاد آغاز شد، در این دوره چون استان ایلام در مرحله آغازین صنعتی شدن بود متاسفانه بسیاری از مدیران واحدهای صنعتی از آگاهی و تخصص و تجربه مدیریتی کافی برخوردار نبودند و عرضه خدمات فنی و نیز فرهنگ صنعتی شدن در سطح پایینی قرار داشت.

وی با بیان اینکه در دهه هشتاد شهرک‌های جدیدی در ایوان، دره‌شهر و شباب شکل گرفتند که نسبت به دهه هفتاد با آگاهی و علم بیش‌تری مبادرت به احداث واحدهای صنعتی کردند خیلی‌ها هم با سرمایه خودشان به عرصه تولید پا گذاشتند تصریح کرد:در این دهه اعطای وام و تسهیلات نسبت به قبل با شرایط سخت‌تری همراه بود و از این رو کسی که بیاید وامی بگیرد و به جای سرمایه‌گذاری در پروژه، آن را برای خودش هزینه کند دیگر خبری نبود. بنابراین می‌توان گفت که در دهه هشتاد نظارت بر احداث واحدها، پالایش‌ها و سخت‌گیری بیش‌تر شد و انتخاب واحدهایی که با طرح توجیهی و اقتصادی موفق‌تری مبادرت به احداث واحد صنعتی کردند بدلیل این رویه بیش‌تر بود و در واقع درصد فراوانی تعطیلی واحدها در 10 ساله دوم بسیار کم‌تر از 10 سال اول بود.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان ایلام در مورد سیاست‌ها و اهدافی دنبال شده در این شرکت گفت:در سه چهار سال مدیریت بر شهرک‌های صنعتی تلاشم براین بوده که از ورود واحدهایی که از احتمال موفقیت پایینی برخوردار بودند جلوگیری کنیم. با هماهنگی سازمان صنایع و معادن، بانک‌ها و نیز معاونت برنامه‌ریزی استانداری برای جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌ها سعی کردیم سرمایه‌گذاران جدید را به سمت خرید واحدهای تعطیل شده قبلی سوق دهیم که در این راستا توانسته‌ایم 40 واحد تعطیل شده را مجدداً احیا کنیم. مهم‌ترین هدفی که در دوران مدیریت خود در بحث صنایع کوچک دنبال کرده‌ام اعطای تسهیلات و کمک‌های فنی و اعتباری، ایجاد دوره‌های آموزشی برای مدیران واحدهای صنعتی، ایجاد کلنیک صنعتی عارضه‌یابی برای واحدها بوده که خود بحث جدیدی است و قبلاً کم‌تر به آنها توجه شده بود.

رضایی‌منش تصریح کرد:در سال اول فعالیت شرکت، معاونت صنایع کوچک فقط شامل 1 نفر بود که الان این نیروها به 5 برابر افزایش یافته‌اند. باید دانست ما فقط با بحث زیر ساخت‌ها سروکار نداریم بلکه تا وقتی واحدها رونق نگرفته‌اند نباید آنها را تنها گذاشت و همواره باید در کنارشان بود و به آنها کمک‌های فنی و اعتباری ارائه داد. در این راستا طی سه سال گذشته حدود 6 میلیارد تومان به واحدهای مختلف کمک اعتباری شده و از طریق تاسیس صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری در جهت تأمین کسری وثیقه و کمک‌های فنی و اعتباری واحدها اقدام شده است به طوری که در این مدت به 40 واحد در زمین تأمین وثیقه‌ها کمک کرده‌ایم.

وی طرح بازدید از واحدهای موفق در داخل و خارج از استان از دیگر اقدامات دوره مدیریت خود تحت عنوان تور صنعتی عنوان کرد و ادامه داد: برای مشاوره دادن به واحدها از اساتید و متخصصان حرفه‌ای از دانشگاه علم و صنعت، علمی و کاربردی و دانشگاه ایلام بهره برده‌ایم. این اساتید معمولاً برای ارتقاء سطح تولید، کاهش هزینه‌ها و کاهش استهلاک ماشین‌آلات به مدیران واحدها آموزش می‌دهند که همه این کارها به صورت رایگان انجام گرفته است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گفت:منظور از مدیریت شهرک‌های صنعتی فقط سیاستگذاری نیست بلکه جذب سرمایه‌ها و هدایت آنها و نیز ایجاد زیرساخت‌های لازم برای دیگر سازمان‌ها خصوصاً صنایع و معادن و جهاد کشاورزی است و مهم‌ترین هدف ما این است که شهرک‌های صنعتی استان را تا سطحی ارتقاء دهیم که بتوانند با شهرک‌های صنعتی استان‌های دیگر رقابت کنند برای این کار جذابیت‌هایی ایجاد کرده‌ایم که از آن جمله می‌توان به فروش زمین با قیمتی پایین‌تر از سایر استان اشاره کرد.

رضایی منش تصریح کرد:در سال گذشته به دلیل فروش زمین با تخفیف 60 درصدی توانستیم  مقام اول در فروش زمین با قیمت پایین را در کل کشور به خود اختصاص دهیم و به دنبال اجرای این برنامه توانستیم سه شرکت بزرگ فولاد ایوان، فولاد آفتاب‌گستر و طرح استیل کُرد را در دره‌شهر را به سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی تشویق کنیم و هم‌اکنون برای واگذاری زمین به واحدهای صنعتی هیچ محدودیتی نداریم و به میزانی که در جواز تاسیس آنها قیدشده باشد می‌توانیم زمین در اختیار متقاضیان قرار دهیم، در ضمن این شرکت علاوه بر تخفیف 50 درصدی برای همه‌ی متقاضیان مابقی قیمت زمین را به صورت 30 درصد نقد و 70 درصد به صورت اقساط واگذار می‌کند.

وی در پاسخ این سوال که واحدهای صنعتی استان با چه موانع و مشکلاتی روبه‌رو هستند و برای رفع این موانع و مشکلات چه اقداماتی باید انجام داد؟ گفت:شهرک‌های ما نسبت به شهرک‌های صنعتی دیگر استان‌ها از مشکلات مضاعفی رنج می‌برند که بحث هزینه بالای حمل و نقل ودوری از بازارهای مصرف از آن جمله است. البته مزایا هم داریم که همان نزدیکی به مرز عراق است. خیلی از واحدهایی که برای تأمین نیازهای خارج از استان تولید می‌کنند مجبور به تحمل هزینه‌ای سنگین حمل و نقل هستند. برای رفع این مشکلات و به منظور ایجاد رقابت با سایر استان‌ها و نیز جذب سرمایه‌گذاران باید تسهیلاتی چون وام با سود کم‌تر، عرضه زمین با تخفیف بالای 50 درصد ارائه دهیم، حق سرمایه‌گذاران است که در این مناطق محروم از تسهیلات بهتر و ارزان‌تر برخوردار باشند. البته شهرک‌های ما برای رونق و شکوفایی به پارامترهای دیگری چون معافیت‌های مالیاتی هم نیازمندند که در این زمینه متاسفانه تفاوت معناداری میان شهرک‌های صنعتی ما با سایر استان‌ها وجود ندارد.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان در مورد میزان فعالیت شهرک‌‌های صنعتی استان در مقایسه با سایر استان‌ها تصریح کرد: تقریباً درصد فعالیت‌ها مشابه است. حدود 50 درصد واحدهایمان فعال هستند که این نسبت در مقایسه با سایر استان‌ها تقریباً همسان است. تفاوت عمده در حمل و نقل و راه‌هایی ارتباطی و نزدیکی به بازارهای مصرف استان‌های دیگر است که از این لحاظ بر ما برتری دارند.

رضایی‌منش درباره‌ی نحوه‌ی برخورد با  واحدهای بدهکار  تصریح کرد:از سال گذشته دستورالعملی به کل شهرک‌های صنعتی ابلاغ شد که تا پایان بهمن ماه امسال اعتبار دارد. براساس این دستورالعمل چنانچه واحدها برای پرداخت بدهی خود اقدام کنند، بخشی از جرایم آنها بخشوده می‌شود و اقساط معوقه آنها هم مجدداً تقسیط می‌شود،این دستورالعمل را ما به تمامی واحدهای بدهکار ارسال کرده‌ایم.

وی ادامه داد:طرح تفکیکی 70 درصد زمین‌های واگذار شده آماده شده است طرح تفکیکی شهرک صنعتی ایلام که خیلی وقت است آماده شده و مدیران واحدها در  حال گرفتن سندهایشان هستند و  همه واحدها پس از آن که قیمت زمین‌هایشان را پرداخت کردند و پایان کار گرفتند و به بهره‌برداری رسیدند می‌توانند سند زمین‌هایشان را بگیرند.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی در مورد کارهای انجام گرفته برای احیای مجدد واحدهای تعطیل شده تصریح کرد: در ادامه‌ی برنامه‌ احیای مجدد واحدهای تعطیل شده و برای جذب و هدایت سرمایه‌گذاران به این سمت علاوه بر ارائه کمک‌های فنی،یارانه‌ی نرخ سود، برای سرمایه ثابت آنها تا سقف 40 درصد و برای سرمایه در گردش آنها تا سقف 20 درصد یارانه در اختیار این دسته سرمایه‌گذاران گذاشته می‌شود. ما به هر شرکتی که در این راه پیش قدم شود کمک‌های فوق را البته مشروط به این که بدهی معوق و یا چک برگشتی نداشته باشند، ارائه می‌دهیم.

رضایی‌منش گفت:طرح دیگر ما برای احیاء و فعال‌سازی واحدهای تعطیل شده این بوده که آنها را تشویق کنیم تا تحت لیسانس برندهای معروف کار کنند. در این راستا هم واحد تن ماهی و نیز واحد خیارشور دره‌شهر در حال حاضر تحت برند شرکت‌های معتبر غذایی قرار گرفته و این شرکت معمولاً از برند آنها و نیز تبلیغات وسرمایه در گردش‌شان استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد:یکی از دلایلی که باعث شده تا ما همواره از استان‌های دیگر عقب باشیم و نتوانیم با آنها رقابت کنیم همین اعمال قوانین یکسان برای تمامی شهرک‌های صنعتی در کشور است. تا وقتی که قوانین و تسهیلات مصوب برای تهران و ایلام یکسان باشد هیچ وقت نمی‌توان با آنها رقابت کرده و یا فاصله‌هایمان را با آنها کم کنیم.بنابراین سیاستگذاری‌های دولت باید به‌گونه‌ای باشد که سیاست‌های مربوط به شهرک‌های صنعتی در مناطق محروم حداقل با سیاست‌های مربوط به شهرک‌های صنعتی در استان‌های برخوردار تفاوت داشته باشد چرا که  تا وقتی که این قوانین یکسان وجود داشته باشد فاصله‌ها کماکان حفظ شده و حتی بیش‌تر خواهد شد مثلاً وقتی دولت برای واحدهایی که 30کیلومتر با مراکز استان‌ها فاصله دارند معافیت مالیاتی وضع می‌کند، چه فرقی بین ما و مثلاً اصفهان یا اراک قائل شده‌اند. در حالی که فاصله ما با این استان‌ها فقط از طریق ارائه تسهیلات بیشتر کم خواهد شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی با بیان اینکهخوشبختانه تیم سیاستگذاران فعلی نگاهی تولید محور دارندتصریح کرد: واقعیت این است که تا ظرفیت‌های تولیدی افزایش نیابد وضعیت اقتصادی ما بهتر نمی‌شود. اگر تولید رونق پیدا کند همه امور به صورت زنجیروار به حرکت درمی‌آیند، باعث خوشحالی است که مسوولان کنونی در چندسال گذشته به صورت عملی در بخش‌های خصوصی فعالیت داشته و با مشکلات صنعتی در این بخش از نزدیک آشنایی پیدا کرده‌اند. در کنار نگاه شایسته سالارانه‌ای که اکنون در دولت آقای دکتر روحانی جریان دارد، چنانچه تحریم‌های بین‌المللی برداشته شود، وضعیت تولید روز به روز به سامان‌تر شده و چرخ اقتصادی دوباره به حرکت درخواهد آمد.

رضایی منش در پاسخ به این سوال که گفته شده مدیریت شهرک‌های صنعتی به مدیران واحدهای تولیدی واگذار می‌شود، منظور از این نوع واگذاری مدیریت چیست؟ تصریح کرد:در شهرک صنعتی ایلام پس از آن که آسفالت خیابان‌ها و روشنایی معابر را تکمیل کنیم، شهرک را تحویل صنعتگران واحدهای فعال می‌دهیم. تا به حال مراحل گازکشی 5 شهرک صنعتی ایلام، ایوان، سرابله، شباب و دره‌شهر به اتمام رسیده و به محض آماده ساختن کلیه زیرساخت‌های مربوط به آبرسانی، برق‌رسانی سیستم فاضلاب، فضای سبز و زیباسازی شهرک‌ها آنها را تحویل مدیران واحدهای صنعتی می‌دهیم.

وی در مورد وضعیت شهرک‌های صنعتی استان گفت:وقتی وضعیت اقتصادی مساعد نباشد قطعاً شهرک‌های صنعتی هم از رونق قابل قبولی برخوردار نخواهند بود. وقتی پول نباشد دولت هم نمی‌تواند به ما کمک کند. در این رابطه کافی است نگاهی به سقف اعتبارات شهرک‌های صنعتی در سه سال گذشته بیندازیم تا متوجه شویم که در صورت پایین بودن اعتبارات از دست ما مدیران چه کارهایی برمی‌آید. ما در سال 90 در حدود 5 میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار و نقدینگی داشته‌ایم و در سال 91 یک میلیارد و در سال 92 این اعتبارات به حدود 150 میلیون تومان رسیده‌است که این روند نزولی اعتبارات روی عملکرد عمرانی شهرک‌های صنعتی تاثیر منفی گذاشته است به طوری که در حال حاضر، در اجرای طرح‌های زیرساختی و عمرانی شهرک‌ها با مشکل اساسی مواجه شده‌ایم بنابراین بدون وجود اعتبار نمی‌توان گازکشی کرد، برق و آسفالت و فضای سبز و تلفن ایجاد کرد در حالی که سطح انتظارات شرکت‌ها و مدیران واحدها از ما بیشتر از گذشته است.البته بحث ما این است که مسوولین کم‌توجهی دارند بلکه واقعیت این است که چون بودجه محدود است سطح تخصیص اعتبارات کاهش یافته و این روی روند اجرای کارهای ما هم تاثیر گذاشته است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان در مورد میزان فعالیت واحدهای تولیدی استان گفت:براساس آخرین آمارگیری‌ها از بین واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی حدود 50 درصد فعال و 50 درصد دیگر یا تعطیل‌اند یا نیمه فعال و  یک چهارم واحدهای فعال بیش‌تر از ظرفیت تولیدشان کار می‌کنند. خیلی‌ها هم کم‌تر از ظرفیت تولیدی‌شان فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه در کل استان 700 واحد صنعتی وجود داشت که از این رقم 120 واحد سلب مجوز شد گفت:30 درصد کل واحدهای موجود در شهرک‌های صنعتی مستقرند.

وی ابراز امیدواری کرد: دولت جدید به رونق صنعت در مناطق محروم نوجه بیشتر داشته باشد و تسهیلات و امکانات گسترده‌تری را در اختیار این مناطق قرار دهد تا بتوانند خود را به لحاظ تولید و ایجاد اشتغال بالا بکشند و پتانسیل‌های بالقوه‌ی واحدهای صنعتی استان بالفعل شوند و حرکت توسعه‌ای استان را تسریع کنند و در بحث ایجاد اشتغال پایدار موثر باشند.

گفت‌وگو از:عدنان خلعتی،خبرنگار ایسنا، منطقه ایلام

نظرات ارسال نظر
 • در تاریخ ۳۰ مهر ۱۳۹۲

  با سلام، جناب آقای رضائی منش در یک عبارت ساده می گویم اگر صنعت استان بهره ای برای مردم نداشته برای دو گروه سودهای سرشار به دنبال آورده، حضرتعالی در مرحله نخست و وام گیرندگان حرفه ای در مرحله دوم. سیاستهای غلط و وارونه میدان را در اختیار این دو گروه قرار داده.

  پاسخ به این نظر
 • دوستاندر تاریخ ۳۰ مهر ۱۳۹۲

  با سلام این همان مدیری است که جناب استاندار فرمودند 25 نفر از فامیل ها استخدام شده اند. کدام عملکرد کدام بهبود،

  پاسخ به این نظر
 • واحدصنعتیدر تاریخ ۱ آبان ۱۳۹۲

  بادرود

  پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -6روز