استاندار ایلام: معیار ارزیابی عملکرد مدیران مسائل عملیاتی خواهد بود/نتیجه‌ی تشریفات تنبلی و مردم‌گریزی است

استاندار ایلام گفت:معیار ارزیابی عملکرد مدیران مانند بودجه بر اساس مسائل عملیاتی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،منطقه ایلام، مهندس«محمدرضا مروارید» در اولین جلسه شورای اداری استان پس از انتخاب از سوی دولت«تدبیر و امید» بعنوان استاندار ایلام،ضمن قدردانی از حضور مردم و مدیران استان در جلسه معارفه و قدردانی از زحمات عباس‌زاده مشگینی استاندار سابق و ابراز امیدواری جهت استفاده از تجربیات وی اظهار کرد: از سال گذشته از سیستم دولتی خارج شده بودم و با طرح و موافقت‌نامه کار نداشتیم و تنها بعنوان ارباب رجوع به مراکز دولتی مراجعه می‌کردم اما از روز گذشته مسائلی را مشاهده می‌کنم که در گذشته سابقه نداشته است. بعنوان مثال  در طول تاریخ نظام اداری مبادله‌ی موافقت نامه نباید تا تیر و مرداد طول بکشد که امروز خلاف آن دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت گذشته در دادن بودجه به مجلس تاخیر می‌کرد و بودجه دیر ابلاغ و انجام می‌شد تصریح کرد:متاسفانه هر جا دست گذاشته می‌شود مشکل دارد و بر اساس اظهارات معاون برنامه‌ریزی از 58هزار میلیارد تومان 8 هزار میلیارد توزیع شده که 50 هزار میلیارد آن در اختیار وزارت‌خانه است که چنین موردی در تاریخ ایران سابقه نداشته است در صورتی‌که در سال‌های گذشته همه‌ی اختیارات به استان‌ها تفویض شده بود و اعتبار بسیاری از پروژه‌های ملی هم به استان‌ها واگذار شده بود.

استاندار ایلام تصریح کرد: میزان اعتبارات عمرانی استان که 200 میلیارد تومان بوده است جای تعجب دارد چرا که میزان اعتبار عمرانی استان باید حداقل 1 هزار میلیارد تومان می‌بود چرا که با 200 میلیارد تومان نمی‌توان حتی برجی کوچک را با ظرفیت 100 نفردر تهران ساخت تا چه رسد به استانی که 600 هزار نفر جمعیت داشته باشد.

مروارید با بیان اینکه هر چند درست نیست در جلسه‌ی اول با مدیران زبان به انتقاد باز کرد ادامه داد:باید حرکت کرد چرا که در طول 1 ماه گذشته متوجه یک لختی در مدیریت استان یا به عبارتی بهتر در ادارات استان شده‌ام که باید برطرف شود و معتقدم اگر در اداره‌ و سازمانی که 100 نفر کارمند دارد اگر 10 نفر هم فعال باشند باید شاهد تحرکی بیش از وضعیت موجود باشیم.

وی تصریح کرد:اگر به گذشته‌ی مدیریت استان  در بین 10 تا 12 سال پیش و قبل از آن برگردیم نمی‌توانیم ارباب رجوعی را تصور کنیم که بدون اینکه مسوولی را ببیند اداره یا سازمانی را ترک کرده باشد اما در طول چند روز درد دل‌های کسانی را شنیده‌ام که بارها به اداره‌ای مراجعه کردند و نتوانسته‌اند فلان مدیر را ببینند که درد اجتماعی بزرگی است و بحث شخص و اشخاص نیست.

استاندار ایلام با تاکید بر مردمی بودن مدیران گفت:قبلا دکتر احمدی‌نژاد شعار شکستن پوسته مدیریت و وارد کردن مدیران جدید را داد اما در همین چند روز تشریفاتی را در خود استانداری دیدم که قبلا در دوران استانداری آقای ترکان و میرولد 1 اتاق داشت با 1 دفتر کار اما امروز با وجود اینکه استان همان استان است شاهد تشریفاتی هستیم که خودم بعنوان استاندار از این تشریفات خجالت می‌کشم و واقعا این تشریفات در روحیه‌ی افراد تاثیر دارد.

استاندار ایلام ادامه داد: مدیر کل در نظام اسلامی باید خودش الگو باشد اما متاسفانه امروز درد دل‌های مردمی را از طریق رادیو ایلام شنیدم که از شنیده نشدن دردها و عدم پاسخگویی مدیران گلایه داشتند که باید در جلسات شورای اداری بعد روی آنها کار کنیم و باید با مردم ارتباط برقرار کرد و واقعا از این ناراحتم که چیزهایی را می‌بینم که جای خالی برخی رفتارهای مردمی و مردم‌داری در آن مشهود است.

مروارید برای تبیین روش مدیران گذشته گفت: دکتر کلانتری که در کرج ساکن بود طوری برنامه‌ریزی می‌کرد که در طول 13 سال از ساعت 6 و 30 دقیقه تا 7 و 30 دقیقه صبح ملاقات عمومی داشت و کشاورزان از سراسر ایران به وی مراجعه می‌کردند پس آیا جایز است بر اساس برخی نظرها که هیچ مبنایی ندارند تشریفات حاکم باشد؟

وی با بیان اینکه مدیران باید طوری رفتار کنند که مردم ،مردمی بودن آنها را ببینند ادامه داد: از 1 ماه پیش از ناراحتی مردم از دستگاه‌های مدیریتی کم‌و بیش اطلاع یافته‌ام که البته ربطی به مدیریت 1 ساله‌ی عباس‌زاده مشکینی ندارد و ریشه در برخی مسائل دارد که یکی از آنها تشریفات است که تنبلی و دوری گزیدن از مردم را بدنبال دارد که باید حرکتی جدید در دولت تدبیر و امید در استان انجام دهیم.

نماینده‌ی عالی دولت در استان با اشاره به شایعات موجود در مورد رفتن و آمدن مدیران استان گفت:اکنون در مورد هیچ یک از مدیران استان نظر خاصی ندارم و قطعا در مورد مدیران خارج از حوزه‌ی استانداری با وزارتخانه‌های مربوطه تعامل انجام خواهد گرفت اما اگر قرار باشد از این به بعد ارزیابی کنیم باید ارزیابی روی مسائل عملیاتی باشد همان‌گونه که بودجه باید عملیاتی باشد و برخی شایعات درست نیست اما خواهش ‌می‌کنم هر کس تا هر وقتی هر جایی مسوولیت دارد باید از دل و جان برای مردم  تلاش کند.

مروارید ابقاء یا تودیع مدیران را منوط به انجام گرفتن کار و ایجاد تحرک در استان عنوان کرد و گفت: اگر جابجایی مدیران در آینده صورت گرفت بر اساس نحوه‌ی کارکردن است و باید مدیران احتمالی آینده بهتر از مدیران کنونی برای استان کار کنند و خواسته‌ی من این است با نشاط  کار کنید چرا که نمی‌شود مسوولیت داشت و بی‌خیال بود.

وی با اشاره به مسوولیت خود در مدیریت ستادی کشور تصریح کرد: در مرکز شرایط برای جذب اعتبار فراهم است و مدیران باید با همکاری نمایندگان کنونی و ادوار نسبت به جذب اعتبار اقدام کنند تا استان در مسیر کار و حرکت قرار گیرد.

استاندار ایلام تاکید کرد: استان با اعتبارات موجود استان قابل پیشرفت نیست و رایزنی‌ها برای جذب اعتبارات بیشتر از مرکز انجام خواهد گرفت.

استاندار ایلام به جلسات خود بعد از معرفی شدن از طرف هیئت دولت بعنوان استاندار اشاره کرد و گفت: در دیدارهایی که با انجمن ایلامی‌ها و میز استان داشته‌ام راهکارهای جذب اعتبار و سرمایه را به مشورت گذاشته‌ایم.

مروارید وضعیت نیروی انسانی استان را از مشکلات عدیده‌ی ایلام دانست و گفت: مردم در این زمینه از دستگاه‌های دولتی نارضایتی شدید دارند یعنی ظرفیت1500 نفری استخدام‌های اخیر بر اساس فامیل بازی بوده است یعنی من چند تا لیست دارم که یکی یکی نوشته شده است که افراد استخدام شده چه نسبتی با مدیران و معاونان دستگاه‌ها دارند بطوری‌که اگر یک دستگاه 30 نفر سهمیه استخدام داشته است 29 نفر بر اساس فامیل‌بازی بوده است که ناراحتی‌های شدید مردم را بدنبال داشته است.

وی ادامه داد:چرا بی‌عدالتی؟ چرا بر اساس معرفی نه آزمون و امتحان؟.چرا باید از امکانی که می‌تواند موجب مقبولیت نظام برای مردم شود به نارضایتی تبدیل شود آن هم با بی‌توجهی مدیران؟

استاندار ایلام تصریح کرد:این‌ مسائل در ارزیابی عملکرد مدیران مورد توجه قرار خواهد گرفت.

مروارید از ابراز علاقه‌ی روحانی برای سفر به استان خبر داد و گفت:از طرف استان اعلام آمادگی شود هیئت دولت برای 20 آبان آمادگی سفر به استان را  دارد که امیدواریم این سفر اتفاق بیفتد و جذب اعتبار به استان را بدنبال داشته باشد.

نظرات ارسال نظر
 • در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۲

  با سلام ضمن خیر مقدم باید به عرض برساند جناب مهندس عزیز 1- ابتدا ساعت کار ادارات ایلام که پنجشنبه ها رو معلوم نیس با چه کار کارشناسی تعطیل کردن سرو سامان بدین 2- حضور کارمندان ادارات را در محل کار و تکریم ارباب رجوع را نظام مند کنین 3- پارتی بازی را به معنای واقعی کلمه از ادارات جمع کنین اینجا فساد اداری بیداد می کند

  پاسخ به این نظر
 • خلیلدر تاریخ ۳۰ مهر ۱۳۹۲

  درود و سلام و خسته نباشید به دکتر روحانی و آقای مروارید استاندار محترم با آرزوی موفقیت برای شما.

  پاسخ به این نظر
 • aliدر تاریخ ۳۰ مهر ۱۳۹۲

  حرفهای خوبی است لیک بهتر ان است که با عمل مانوس گردد

  پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -13روز