رییس حوزه هنری استان ایلام: ناهنجاری‌های اجتماعی امروز استان نتیجه عدم توجه به مقوله فرهنگ است

رییس حوزه هنری استان ایلام گفت: بعد از دوران دفاع مقدس مدیران ارشد استان نسبت به کار فرهنگی باور نداشته‌اند که نمود آن فقدان زیرساخت‌های فرهنگی و نتیجه‌ی آن ناهنجاری‌های امروز استان است.
«محمدعلی قاسمی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام، اظهار کرد:استان ایلام با توجه به بافت حاکم بر آن نسبت به استان‌های دیگر در رابطه با تحولات فرهنگی متغیرهایی دارد که باید به آنها توجه کرد.
وی با بیان اینکه در دوران قبل و بعد از انقلاب متاسفانه بر روی زیرساخت‌های فرهنگی و هنری برنامه ریزی نشده است تصریح کرد: علت این موضوع این است که مدیران ارشد نسبت به مقوله فرهنگ و هنر بی‌توجه بوده‌اند و یا واقعا نسبت به این وادی آشنایی نداشته‌اند.
رییس حوزه هنری ایلام ادامه داد: مدیران در دوران بعد از جنگ و بازسازی در استان ایلام نسبت به ایجاد زیرساخت‌ها بی‌تفاوت و فقط شعار داده‌اند و دلیل آن را باید در عدم اعتقاد آنان به کار فرهنگی جست.
این فعال فرهنگی به موضوع شاخص‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: با این موضوع شعارگونه برخورد شد و عده‌ای با نگاه کاسب‌کارانه این طرح را ناکام و بدون نتیجه گذاشتند.
وی اولین ،مهمترین واساسی‌ترین نیاز فرهنگی استان را توجه به زیرساخت‌های فرهنگی و هنری دانست و گفت: ایلام فاقد فرهنگ‌سرا، سالن نمایش، سینما و مرکزی برای نشاط آفرینی است که نتیجه‌ی این محرومیت فرهنگی مسائلی مانند خودکشی، سرقت وسایر ناهنجاری‌هایی است که استان از آن رنج می‌برد.
این فعال فرهنگی تصریح کرد:مادامی‌که مکانی مناسب برای نشاط‌ آفرینی خانواده‌ها وجود نداشته باشد نمی‌توان انتظار داشت جامعه‌ی ما جامعه‌ای با نشاط باشد. قاسمی با بیان اینکه در سال‌های گذشته فعالان فرهنگی استان دغدغه‌های خود را بارها از طریق رسانه‌ها اعلام کرده‌ اما متاسفانه بدلیل عدم اعتقاد مدیران ارشد استان به کار فرهنگی نتیجه‌ای گرفته نشد.
وی گفت: جای بسی تاسف است که برخی از ادارات استان دارای5 هکتار زیرساخت هستند اما برخی نهادها از فقدان فضای فیزیکی مناسب برای اجرای رسالت‌های خود رنج می‌برند. این فعال فرهنگی تصریح کرد:مادامی که زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در استان ایجاد نشود نباید شعار کار فرهنگی داد.
رییس حوزه هنری استان ایلام با اشاره به آغار به‌کار استاندار جدید ایلام گفت: خوشبختانه مهندس مروارید بخوبی با مسائل فرهنگی استان آشناست و امیدواریم این آشنایی زمینه‌ای را فراهم کند تا کم کم استان به سمت ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی برود و دغدغه‌ها فقط در قالب سخنرانی‌ها باقی نماند و در نتیجه‌ی توجه به فرهنگ شاهد رخت بربستن بسیاری از مشکلات اجتماعی استان باشیم.
نظرات ارسال نظر
  • حامددر تاریخ ۲۴ مهر ۱۳۹۲

    زیرساخت فرهنگی یعنی اینکه صداوسیما برنامه چرداخ را پخش کند ودر این برنامه بی محتوا قصد فرهنگ سازی داشته باشد زهی خیال باطل

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -4روز