ایلام آزادراه ندارد/ نقش راه های استان در افزایش تصادفات

توسعه راه ها یکی از مهمترین نیازهای استان ایلام است ولی متاسفانه در این بین این استان از وجود آزادراه محروم است در حالی که امروز راه به عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در تصادفات جاده ای استان شناخته می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، هرجا سخن از راه است بحث توسعه و زیرساخت پیش می آید  و کلید پیشرفت هر منطقه ای در راه های ارتباطی نهفته است.

در کشور ما طی سالهای اخیر راه ها توسعه پیدا کرده اند و هر استان از بزرگراه و آزادراه برخوردار است ولی در این بین سهم استان ایلام از آزاد راه صفر است.

این استان در مجموع چند کیلومتر بیشتر بزرگراه ندارد و از نبود آزاد راه رنج می برد، هر چند در این بین نبود راه های استاندارد در استان ضربات زیادی بر مردم استان نیز تحمیل کرده است.

متاسفانه در حال حاضر راه به عنوان یک عامل مهم و تاثیر گذار در تصادف رانندگی در استان ایلام تلقی می شود چراکه در این استان میزان نقاط حادثه خیز و راه های غیر استاندارد بیشتر از میانگین کشوری است.

در حال حاضر استان ایلام با توجه به وجود مرز مهران و تردد روزانه بیش از پنج هزار نفر نیازمند ساخت آزادراه و بزرگراه است ولی نه تنها از این دو مهم برخوردار نیست بلکه از جاده خوب هم محروم است.

نقش راه ها در تلفات رانندگی در استان ایلام

سرهنگ نورالله خادم فرمانده پلیس راه استان ایلام به خبرنگار مهر گفت: یکی از مهمترین نیازهای استان توسعه راه ها وجاده های ارتباطی مناسب است.

سرهنگ خادم افزود: هرچند در طول سالهای اخیر طرح های بزرگ وکوچک راه سازی و تونل سازی در ایلام اجرا  ویا در حال اجرا است اما این طرح ها جوابگوی استان نیست.

وی ادامه داد: استان ایلام برای برون رفت از وضعیت موجود نیازمند ساخت بزرگراه ها و گسترش راه های ارتباطی است.

سرهنگ خادم اضافه کرد :عدم وجود راه های ارتباطی مناسب، افزایش تردد خودروهای سبک وسنگین در محورهای ارتباطی استان ایلام در طول سالهای اخیر مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است که یکی از این مشکلات افزایش آمار تصادفات رانندگی است.

وی اضافه کرد : در 10 ماهه سال جاری در مقایسه با سال قبل کاهشی در حدود 11 درصد تصادفات جاده ای وتلفات داشتیم که کاهش این آمار با تلاش رانندگان و رعایت کردن قوانین راهنمایی ورانندگی بوده است.

وی تصریح کرد: بیشترین ورودی و خروجی استان از سمت تونل آزادی و مسیر مهران است که تدابیر لازم برای کنترل ترافیک و سهولت عبور و مرور در این مسیرها برای ایام نوروز پیش‌بینی شده است.

فرمانده‌ی پلیس راه ایلام از شناسایی بیش از 38 نقطه‌ی حادثه‌خیز در سطح جاده‌های استان خبر داد و گفت: تدابیر لازم برای کنترل ترافیک جاده‌های استان در ایام نوروز اندیشیده شده است.

سرهنگ خادم از شناسایی نقاط حادثه خیز وحذف این نقاط با همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان خبر داد و گفت: یکی از نقاط حادثه خیز استان ایلام سه راهی کارزان در محور ارتباطی ایلام به سرابله است که قرار است تا پایان سال  حدف و بهسازی شود.

41 کیلومتر بزرگراه در استان

مدیر کل راه وشهرسازی استان ایلام به خبرنگار مهر گفت : حدود سه هزار و 606 کیلومتر راه داریم که شامل راه های اصلی ، فرعی و شوسه است که راه اصلی و فرعی ما نزدیک به یک هزار و 500 کیلومتر است و از مجموع راه حدود 41 کیلومتر بزرگراه داریم .

بهادری افزود : این امرنشان می دهد که در بحث راه ها فاصله زیادی است که بتوانیم به استانداردهای لازم برسیم.

پیگیری برای ساخت آزاد راه در استان ایلام

محمدرضا مروارید استاندار ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: با پیگیری های انجام شده در تلاش هستیم که استان ایلام صاحب آزادراه شود.

وی بیان داشت: مسئولان وزارت راه برای ایجاد آزادراه ایلام – کرمانشاه قول مساعد دادند و در صورت نهایی شدن سال آیند مطالعات این طرح آغاز می شود.

این مسئول افزود: استان ایلام نیازمند ساخت آزادراه است و تسریع در اجرای کمربندی شمالی شهر ایلام، ارائه تجهیزات راهداری و رفع مشکلات اعتباری از دیگر طرح‌های عمرانی و از دیگر نیازهای استان است.

 

با توجه به اینکه راه های ارتباطی به خصوص وجود آزادراه و بزرگراه نقش مهمی در توسعه استان محرومی مثل ایلام دارد، لذا توجه و همکاری مسئولان ضروری است.

این استان در حال حاضر برای توسعه در همه بخشها به خصوص سرمایه گذاری و رونق مرز مهران نیازمند توسعه راه های ارتباطی است.

هم اکنون طرحهای مختلفی در حوزه راهسازی در استان ایلام در حال اجرا هستند که بیشتر آنها از برنامه های پیش بینی شده به علت کمبود اعتبار عقب هستند.

در حال حاضر هزینه راهسازی در استان ایلام چندین برابر نقاط دیگر است و دلیل آن هم توپوگرافی استان است که باعث شده هزینه راهسازی در استان زیادتر از نقاط دیگر باشد.

نظرات ارسال نظر
  • امان اله محمودياندر تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۲

    با تشكر از درج اين مقاله لطفا در انتخاب تصوير از حاده هاي با تردد بالا كه كم هم نيستند استفاده فرماييد.

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 15سال و 11ماه و -10روز