نفس های شهر تاریخی ˈجولیانˈ ایلام به شماره افتاده است

در فاصله 10 کیلومتری شمال خاوری آبدانان، باقی مانده شهری با نمایی زیبا و سترگ و ساختاری ظریف و چشم نواز، بنام جولیان توجه هر رهگذر و پژوهشگری را به خود جلب می کند.
گستره فراوان، نمای مستحکم، موقعیت جالب و دیدنی، طبیعت بکر و رنگارنگ، بلندهای متناسب و هندسی، معماری مثال زدنی و اندرونی باصفا و آرام بخش، شهر باستانی جولیان در بخش سرابباغ شهرستان آبدانان را از دیگر آثار تاریخی استان متمایز کرده است.
ˈمحمد دامیارˈ کارشناس میراث فرهنگی آبدانان در شرح پیشینه این اثر فرهنگی گفت: جولیان از شهرهای تاریخی ایلام در دامنه کبیرکوه واقع شده و محوطه باستانی آن یکی از زیباترین آثار به جای مانده از دوران پیش از اسلام است.
وی افزود: این شهر به سبب وجود آثار متعدد تاریخی یکی از بهترین مکان ها برای بررسی سرگذشت تمدن ساسانی در استان ایلام است. 
وی ادامه داد: البته یافتن این شهر نیز همانند دیگر شهرها و مکان های تاریخی به علت نبود تابلوی راهنمایی و بدون شناخت منطقه سخت است به طوری که باید پرسان پرسان رفت تا به این مکان رسید.
این کارشناس میراث فرهنگی اظهار کرد: شهر تاریخی جولیان چنان جولانگاه بهره برداران و مالکان زمین های کشاورزی شده است که تنها زمانی متوجه تاریخی بودن آن می شویم که در نزدیکترین نقطه از آن قرار گیریم زیرا، زمین های کشاورزی به دل آن رسیده است و دیوارهای شهر به طور کامل ویران شده و اثری از بزرگی تاریخ آن نیست و هرآنچه هست زمین کشاورزی است.
وی افزود: دیوارهای اندکی نیز که از این شهر تاریخی باقی مانده در حال نابودی است که شوربختانه تاکنون به علت نبود اعتبارهای مورد نیاز، هیچ کار بازسازی هم برای این اثر زیبا و منحصر به فرد انجام نشده است.
دامیار بیان کرد: وجود معماری مهم و ایرانی شهر جولیان مثل، چهار تاقی ها، تاق های ضربی، تاق های جناحی و ایوان های بی نظیر از شگفت انگیزترین ویژگی های این شهر باستانی است.
ˈعلی غارتیˈ از اهالی شهر سرابباغ نیز در این زمینه به خبر نگار ایرنا گفت: در اثر بی توجهی متولیان و تخصیص نیافتن اعتبارهای لازم برای احیا و نگهداری، آسیب های غیر قابل جبرانی به این یادگار ماندگار ایرانیان باستان وارد شده است.
ˈعلی زوارˈ از فعالان رسانه ای شهرستان آبدانان نیز در پیوند با این مشکل گفت: در سال های گذشته به علت بی توجهی و سهل انگاری مسوولان حوزه میراث فرهنگی و نبود پایش های لازم بر این اثر، شهر تاریخی جولیان، مورد دستبرد و بی رحمی غارتگران میراث فرهنگی این ملت بزرگ قرار گر فته است.
وی ادامه داد: این مکان تاریخی به استناد پژوهش های باستان شناختی و آثار به جای مانده از کاوش ها از لوله کشی آب بهره مند بوده و آب شهر با استفاده از لوله های سفالی در مخزنی که جنس آن از سنگ و ساروج بوده از چشمه آبی که در تنگه شمال غربی بنا واقع شده تامین می شده است، اما اکنون هیچ کدام از این شاهکارهای تاریخی باقی نمانده اند.
کارشناس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آبدانان یادآور شد: این اثر تاریخی در سال 1388 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
محمد دامیار گفت: شهر تاریخی جولیان مربوط به دوران ساسانی - اسلامی است که در ساخت آن مصالح قلوه سنگ، سنگ گچ، ساروج و گل استفاده شده و شامل سه بخش مکان های مسکونی، چهار تاقی و آتشکده و قلعه دفاعی است که بخشی از دیوار باقی مانده به شکل کنگره ای ساخته شده و بلندی آن به حدود دو متر می رسد که به احتمال دژی بوده که در مقایسه با زمان ساخت بناهای دیگر شهر از قدمت بیشتری برخوردار است.
سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی و دوستداران آثار باستانی ایران زمین برای دیدن شهر تاریخی جولیان و آشنایی بیشتر با فرهنگ و تمدن پرافتخار ایلام به شهرستان آبدانان سفر می کنند. 
امید است که مدیران میراث فرهنگی دولت تدبیر و امید که به مقوله میراث ملی و فرهنگی کشور بیش از دولت های گذشته توجه و اهتمام نشان می دهند برای پاسداری و جلوگیری از نابودی این اثر کهن استان ایلام که رازهای ناگفته ای از تاریخ پرهیبت ایران را در سینه دارد وارد کار شده و در زمینه بازسازی آن و فراهم کردن زیرساخت های لازم این اثر زیبا و ارزشمند در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام کنند
نظرات ارسال نظر
  • حسندر تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۲

    اين كارشناس محترم مي‌گويد محوطه‌هاي باستاني جولانگاه كشاورزان و مالكان آن شده. جناب كارشناس مالكان اين محوطه و ساير محوطه‌هاي باستاني، از قديم‌الايام و نسل اندر نسل مالك اين زمين‌ها بوده‌اند. مشكل به سازمان ميراث فرهنگي برمي‌گردد كه اين زمين‌ها را بدون آنكه ريالي بابت خريدن آنها بپردازند، بلوكه كرده‌؛ از طرفي خود را مالك و صاحب اختيار اين زمين ها مي‌داند و از سويي حاضر به خريدن آنها نيست. اگر محوطه‌‌ي باستاني را دوست داريد، آنها را از مالكان بخريد و مال خود كنيد نه اين كه ملك كشاورزان فقير را راكد و متوقف كنيد. اين همه پول در اين مملكت خرج اين و آن مي‌شود و زماني كه پاي خريد زمين‌ كشاورزان به ميان مي‌آيد هيچ كس مسئول نيست. ما هم به اندازه‌ي شما دلمان براي ميراث فرهنگي مي‌سوزد اما در اين ميان ما كشاورزان و مالكان زمين چه گناهي كرده‌ايم آقاي كارشناس!

    پاسخ به این نظر
  • رضادر تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۲

    دلبندم جولیان درجنوب خاوری آبدانان است نه شمال خاوری ضمنا بهتربود مینوشتی جنوب شرقی

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -10روز