تنها غار خفاش ایران در دهلران

آیا می‌دانید تنها غار خفاش ایران در دهلران واقع شده است؟
به گزارش خبرنگار گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان،"غار خفاش دهلران با ۲۵۵ متر طول، ۳۰ متر عرض و ۵۰ متر ارتفاع ، تنها غار خفاش ایران است که وجه تسمیه‌ی آن  زندگی میلیون‌ها خفاش در داخل آن است.
این غارها دهلیزهای وسیعی دارد که عمق بعضی از قسمت‌های آن به ۴۰۰ متر می‌رسد.
غار خفاش دهلران یکی از غارهای تاریخی عصر غارنشینی بوده که بعدها به زیستگاه خفاش تبدیل شده است.
غار خفاش دهلران با بیش از ۳۰ هزار خفاش از ۷ گونه همچون «دم موشی» از غارهای کمیاب در خاورمیانه به حساب می‌آید.
این غار یکی از بهترین مکان‌ها برای انجام کارهای تحقیقاتی، پژوهشی و مطالعاتی در زمینه این پستاندار عجیب است و دانشجویان و محققان باید آن را مورد مطالعه قرار دهند.
غار خفاش شهرستان دهلران به عنوان تنها غار خفاش کشور، یکی از پدیده های نادر طبیعی است که تاکنون برای علاقمندان به طبیعت گردی ناشناخته مانده است. این غار طبیعی حدود یک کیلومتر از چشمه‌های آبگرم شهرستان دهلران فاصله دارد.
غار خفاش دهلران دارای استالاکیت‌ها و استالاکمیت‌های فراوانی است و ده‌ها گونه از خفاش دمدار و خفاش بال پهن در آن زندگی می‌کنند.
فراوانی خفاش در این غار باعث می‌شود در هنگام غروب در زمان خروج این خفاشان از غار که اغلب به صورت دسته های بزرگ انجام می شود، فضای جالبی را برای علاقمندان به طبیعت ایجاد کند. این خفاش‌ها مسیر سه کیلومتری تا شهر را طی می کنند و بعد از مدتی به محل غار باز می‌گردند.
تنها غار خفاش کشور به عنوان پدیده‌ای نادر و طبیعی واقع در استان ایلام، گردشگران بسیاری را در فصل تابستان به سوی خود جذب می‌کند.
همچنین غار خفاش در فهرست آثار ملی ثبت شده و مورد حفاظت و مراقبت اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان قرار گرفته است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -8روز