خانه تکانی، رسم کهن ایلامیان در استقبال از نوروز

تا چشم کار می کرد، پتو و جاجیم و فرش های هزار رنگ و زیبا بود که به نشانه خانه تکانی بر روی در و دیوار منازل پهن شده بود، این آیین ویژه مردمان زاگرس نشین در استقبال نوروز بود.

به گزارش ایرنا، اما امروز با وجود ساخت برج های چند طبقه و ساختمان های غول پیگر و توسعه فرهنگ آپارتمان نشینی روز به روز از این رسم و رسوم های قدیمی کاسته و کم کم در حال برچیدن است.

حالا بخار شور و اتوشویی و خشک شویی مرسوم شده و دیگر کدبانوی خانه زحمت و مشقتی که زنان قدیمی در نبود فناوری می کشیدند، متحمل نمی شوند.

با این وجود همه سال در اسفند ماه زنان خانه به تکاپو و تلاش برای خانه تکانی و جایگزین کردن وسایل کهنه می پردازند.

یکی از زنان ایلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: از ابتدای اسفند کار خانه تکانی را شروع می کنم و بطور معمول برای تمیز کردن همه وسایل خانه آن گونه که خودم دوست دارم دو هفته وقت لازم است.

ˈمریم حسین زادهˈ اظهار کرد: آشپزخانه بیشترین حجم کار را به خود اختصاص می دهد و خیلی طول می کشد تا به صورت مرتب و تمیز درآید.

وی ادامه داد: یک هفته آخر اسفند ماه را تنها به اتو کشی پرده ها و ملحفه ها سپری می کنم و خریدهای سفره عید را انجام می دهم.

وی انجام سنت خانه تکانی را علاوه بر استقبال از عید نوروز و گرفتن جشن باستانی آن و آمادگی برای پذیرایی از مهمان است باعث می شود که گرد و غبار یک ساله از خانه نیز خارج شود.

حسین زاده بیان کرد: این سنت از گذشته های دور بوده و همه ساله اکثر خانم های خانه آن را پیش از نوروز انجام می دهند.

یکی دیگر از زنان ایلامی گفت: در گذشته های دور هر زنی که بیشترین پتو، جاجیم های رنگارنگ و فرش ها را بر روی در و دیوار خانه پهن می کرد به عنوان یک زن خانه دار و کدبانو شناخته می شود که توانسته است از دستمزد همسرش و با هنر دستان خودش این میزان جاجیم و قالی را ببافد.

ˈصبریه طاهریˈ اظهار کرد: اکنون بیش از نیم قرن از آن زمان می گذرد و امروزه بیشتر کارها توسط کارگر انجام می شود و زنان به دلیل حجم کاری که در خارج از منزل دارند کمتر به این چیزها توجه می کنند.

وی ادامه داد: زنان کدبانو همیشه دارای منزلی آراسته و مرتب هستند و با تلاش و رفت و روب با سلیقه تمام وسایل خانه را قبل از آغاز فصل بهار تمیز می کنند.

وی انجام سنت خانه تکانی را یکی از آیین های کهن در استان ایلام دانست و یادآور شد: با انجام این سنت کهنگی، کسالت، کثیفی و گرد و غبار از خانه پاک می شود و تمیزی ، شادابی و طراوت جای آن را می گیرد.

یکی دیگر از زنان ایلامی می گوید: بطور معمول زنان علاوه بر انجام فعالیت های اداری و اقتصادی امروزه در خانه داری و تربیت فرزندان نیز تلاش می کنند.

ˈشیرین ریاحیˈ اضافه کرد: باید مرد خانه نیز به کمک خانم خانه در انجام نظافت و خانه تکانی کمک کند زیرا این کار برای زنان سنگین است و آنها به تنهایی از عهده آن بر نمی آیند.

وی از سنت خانه تکانی به عنوان یک آیین کهن و قدیمی در استقبال از عید باستانی نوروز نام برد.

به گزارش ایرنا، امروزه بیشتر زنان فرش ها و موکت های منزل را به قالی شیویی می سپارند که این امر به دلیل وجود توسعه فرهنگ آپارتمان نشینی روز به روز بیشتر توسعه می یابد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -9روز