زیرساخت‌های مهران در حد یک مرز بین‌المللی نیست

رییس اتاق صنعت،معدن و کشاورزی استان گفت: مرز مهران بین‌المللی است و باید امکاناتی در حد و اندازه بین‌المللی داشته باشد.
«شعبان فروتن» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام،اظهار کرد: براساس آخرین آمار، تعداد چهار هزار نفر در استان ایلام دارای کارت بازرگانی هستند که بین 500 تا 600 نفر آنان در مرز بین‌المللی فعال هستند.
وی با بیان اینکه  مرز بین‌المللی مهران مرزی نوپا و جوان است که بخشی از مشکلات آن داخلی و بخشی نیز خارجی و  مربوط به کشور عراق است تصریح کرد: نبود امکانات رفاهی، تکمیل نبودن زیرساخت‌ها شامل نداشتن انبار و سردخانه و کم بودن محوطه تخلیه و بارگیری برای سرعت بخشی در کار صادرات و همچنین پرداخت نشدن جوایز صادراتی در سال‌های اخیر از جمله مشکلات داخلی است.
رییس اتاق صنعت،معدن و کشاورزی استان ادامه داد:مشکلات خارجی ریشه در عراق دارد و شامل عدم هماهنگی در خصوص تعطیلی مرز از سوی مرزبانان عراقی، سخت‌گیری در پذیرش برخی کالاها همچون مواد غذایی، عدم پرداخت مطالبات تجار ایرانی از سوی عراق و تفاوت تعرفه‌های گمرکی عراق در مرز مهران از جمله مشکلات است. 
فروتن ادامه داد: بدون تردید نقش صادرات در رونق بخشی به منطقه، اشتغال و ارزآوری بسیار ارزشمند است و خوشبختانه تجار و فعالان عرصه اقتصادی در مرز بین المللی مهران در سال های اخیر گام های ارزشمندی را برای رونق بخشی به صادرات انجام داده اند
وی تصریح کرد:شهرستان مرزی مهران اکنون به سبب شرایط جغرافیایی ناشی از مرز بین المللی به نقطه‌ای تثبیت شده در عرصه صادرات تبدیل شده است و روزانه بین 700 تا 800 کامیون انواع کالا با ارزش تقریبی دو و نیم میلیون دلار از آن به کشور عراق صادر می‌شود که در رونق منطقه تاثیرگذار است اما به نظر می‌رسد که از سرگیری تردد زوار انفرادی نیز می‌تواند در اشتغالزایی منطقه نقش اساسی ایفا کند.
رییس اتاق صنعت،معدن و کشاورزی ادامه داد: تولید و صادرات مکمل یکدیگرند بنابراین برای تامین منافع اقتصادی منطقه باید واحدهای تولیدی صادرات گرا متناسب با نیاز کشور عراق در مرز مهران ایجاد شود که هم اشتغال ایجاد شود و هم اینکه صادرات بیش از پیش رونق گیرد.
فروتن  از راه به عنوان بستر اصلی دستیابی به توسعه پایدار نام برد و گفت:  عدم وجود راه‌های ارتباطی استاندارد و نبود بزرگراه‌ها باعث شده که علاوه بر خسارت‌های ناشی از سوانح رانندگی بخش عظیمی از زیرساخت‌های اصلی شهر مهران به سبب حجم زیاد تردد خودروها و کامیون‌ها تخریب شود که می‌طلبد با ایجاد بزرگراه هم از سوانح رانندگی کاست هم اینکه مسیر ارتباطی برای زوار و صادرات کالا کوتاه‌تر و ایمن‌تر شود.
وی ادامه داد:  مرز مهران بین‌المللی است و باید امکاناتی در حد و اندازه بین‌المللی داشته باشد که اکنون کارهای لازم برای تکمیل زیرساخت های همچون ایجاد پایانه صادراتی در دست اقدام است .
رییس اتاق صنعت،معدن و کشاورزی ادامه داد:برخی از تجار ما از سال های گذشته تاکنون مطالباتی از تجار عراقی دارند که تاکنون پرداخت نشده است و با وجود پیگیری های لازم اما تاکنون این مشکل حل نشده است.
 فروتن  در خصوص وضعیت تولید و واحدهای صنعتی تصریح کرد: راهکارهای عملیاتی باید تدوین و اجرایی شود چرا که  از گذشته تاکنون تعداد زیادی واحدهای صنعتی در استان ایلام شکل گرفته اند که برخی از آنها فعال بوده، بخشی نیز با حداقل ظرفیت کار می‌کند و برخی از آنها نیز به کلی تعطیل شده‌اند که به نظر می‌رسد باید واحدهای فعال توانمندتر شوند و دولت بیش از پیش از آنان حمایت کند تا هم خط تولید آنان بروز شود و اینکه با ارائه سرمایه در گردش به توسعه تولید آنان کمک کند.
وی در خصوص واحدهایی که با حداقل ظرفیت کار می‌کنند تصریح کرد: مشکلات این واحدها ریشه در مسائل بانکی و تسهیلاتی  و یا عدم نوسازی خط تولید دارد که باید به صورت برنامه‌ای کوتاه یا میان مدت مشکل آنان حل و فصل شود مثلا می‌توان با ارائه تسهیلات بلندمدت و  بخشش جرائم دیرکرد آنان خون تازه‌ای به رگ واحدهای تولیدی آنان تزریق کرد و آنان را از این وضعیت نجات داد .اما برخی از صنایع هستند که دیگر غیرفعال بوده  و تجهیزات آنان دیگر جوابگوی نیاز امروز نیست که باید در این خصوص کارجمعی به منظور تغییر این صنایع انجام شود.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -10روز