بوی بد میعانات گازی در ایلام/ به خطر افتادن سلامتی مردم و بی‌تفاوتی مسئولان

استان ایلام دارای آب و هوایی معتدل است و این استان با طبیعت دلنشین و آرام خود یکی از استان‌هایی است که آلودگی در آن کمتر یافت می‌شود ولی موضوعات مهمی مثل گرد و غبار و بوی بد میعانات گازی در چند سال اخیر باعث مشکلاتی برای مردم استان شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بوی بد تانکرهای حمل سوخت که بیشتر میعانات گازی حمل می کنند باعث نارضایتی مردم استان ایلام شده است و در حالی که سلامتی مردم سالهاست به خطر افتاده مسئولان همچنان بی تفاوت هستند.

بوی بد میعانات گازی چند سالی است که به یک داستان تکراری در استان ایلام تبدیل شده است و متاسفانه این قضیه همچنان ادامه داد.

داستان از آنجا شروع می شود که تانکرهایی که میعانات گازی از پالایشگاه گاز و از نقاط دیگر وارد استان می شوند بعد از تخلیه میعانات، شیر تانکرها را باز می گذارند و بعد از رفت و آمد در شهرهای مختلف استان باعث پیچیدن این بو می شود.

این بوی بسیار بد که حاوی سم های بسیار خطرناک  است در شهرهای استان و خود شهر ایلام باعث نارضایتی مردم استان شده و بارها این قضیه را به مسئولان عنوان کرده اند ولی متاسفانه این بوی بد هچنان وجود دارد و باعث آزار و مریض شدن مردم استان شده است.

مهمترین نکته این است که بوی بد این گاز فقط در استان ایلام شدت دارد و باید راهکاری عملی برای آن تخاذ شود تا سلامتی مردم به این راحتی به خطر نیفتد.

نکنه مهمی دیگری که وجود دارد گاز موجود در پالایشگاه گاز ایلام است که طبق گفته کارشناسان گوگرد این گاز بسیار بالاست و بسیار خطرناک است.

دیگر بحثی که در این زمینه قابل تامل بوده این است که این میعانات گازی خوراک پتروشیمی است و در حالی که پتروشیمی ایلام در چند کیلومتری این پالایشگاه قرار دارد به دلیل عدم بهره برداری از واحدهای مرتبط با آن، این میعانات به خارج از استان صادر می شود.

تاکنون تذکرات زیادی از سوی مسئولان محیط زیست و بهداشت استان ایلام به شرکت نفت برای حل این مسئله داده شده و حتی یک واحد شیرین سازی میعانات گازی برای حل این مشکل ایجاد شده ولی بازهم این مشکل در سطح استان وجود دارد و هر روز بدتر می شود.

برای موشکافی این بوی بسیار بد باید سراغ افراد پزشک و متخصص رفت و آن وقت عمق فاجعه زیست محیطی و انساتی قضیه روشن می شود.

بوی میعانات گازی در استان ایلام باعث به خطر افتادن سلامتی است

یک پزشک متخصص در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: بوی بد ایجاد شده از سوی تانکرهای حمل سوخت که حامل میعانات گازی پالایشگاه گاز هستند سمی و خطرناک هستند و عواقب بسیار بدی در زمینه بهداشت و سلامتی مردم استان دارد.

محمد کریمی بیان داشت: طبق بررسی انجام شده بوی بد حاصل از تانکرهای حمل سوخت دارای "مرکاپتان" و ترکیبات گوگردی بسیار بالایی است و برای سلامتی انسان خطرناک است.

وی عنوان کرد: به هر حال این بوی بد حاوی مواد شیمایی است و مسئولان باید هرچه سریعتر برای حل این قضیه چاره اندیشی کنند چون عوارض این بوی بد سال‌های بد خود را بیشتر نمایان می کند.

پیگیری بوی بد میعانات گازی در مجلس

احمد شوهانی نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: بوی بد میعانات گازی متاسفانه در سال‌های اخیر باعث نارضایتی مردم استان شده و حتما در مجلس پیگیری می شود.

وی بیان داشت: وزارت نفت باید نسبت به حل این مشکل اقدام کند چراکه این بوی بد سلامتی مردم استان را به خطر انداخته است.

این نماینده بیان داشت: طبق بررسی انجام شده این بوی بد میعانات گازی حاوی مواد شیمایی است و باعث سرگیجه و سر درد می شوند و آثار بسیار خطرناکی بر روی انسان و محیط زیست دارد.

وی عنوان کرد: مردم استان ایلام بدانند که این بحث میعانات گازی به طور جدی در مجلس پیگیری می‌شود و نتیجه به مردم اطلاع رسانی می شود.

این نماینده بیان داشت: حمل این تانکرهای حمل سوخت هیچ منفعتی برای استان ایلام ندارد و فقط باعث یه خطر افتادن سلامتی مرد و افزایس تصادفات و از بین بردن راه های استان شده است.

---------------------

گزارش: لیلا کائی

نظرات ارسال نظر
  • نصرت الهدر تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۲

    بنام خدا: چرا نماینگان اقدامی عملی انجام نمیدهند چرا مثل نمایندگان خوزستان اقدام نمی کنند و چرا........

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -10روز