نجات جنگل‌های ملکشاهی از دام «مخور»

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، سطح 114 هزار هکتاری مرتع و 70 هزار هکتاری جنگل در ملکشاهی جلوه طبیعی خاصی را به این دیار سرسبز داده است.

کاهش نزولات آسمانی طی سال‌های گذشته سبب بروز انواع آفت و انگل در این جنگل‌ها شده که مهم‌ترین آن لورانتوس یا با نام محلی «مخور» است.

رفع این مشکلات به عنوان یک اولویت اساسی باید در دستور کار مسئولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام قرار گیرد چون استمرار این مهم سبب از بین رفتن جنگل‌های انبوه در استان و از جمله شهرستان ملکشاهی می‌شود.

اجرای برخی از طرح‌های مقابله با انگل‌ها در جنگل‌های ملکشاهی خوب است اما کفایت نکرده و باید از سوی مسئولان امر این مناطق با عنایت بیشتری مواجه شود.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری ملکشاهی در این باره گفت: طرح مبارزه با گیاه نیمه انگلی لورانتوس با نام محلی «مخور» در سطح یک‌هزار و 500 هکتار از جنگل‌های ملکشاهی اجرایی می‌شود.

امید شفیعی ادامه داد: این مهم با انعقاد قرارداد به تعاونی‌های بهره‌بردار و افراد محلی در شهرستان ملکشاهی و در منطقه کبیرکوه "چشمه درگه تا چشمه پهن" اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین عوامل خسارت‌زای زنده جنگل‌های ملکشاهی بعد از دخالت‌های انسانی، گیاه نیمه انگلی لورانتوس است.

این مسئول اضافه کرد: این گیاه نیمه انگلی از خانواده لورانتسه بوده که بیشتر بر روی درختان جنگلی به ویژه بلوط، کیکم و ارژن فعالیت و نمو می‌کند.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری ملکشاهی تصریح کرد: زمان مبارزه با این گیاه نیمه ‌انگلی از اواسط بهار تا نیمه آبان ماه بوده که بذر آن هنوز قابلیت جابه جایی، گسترش و چسبندگی و تکثیر را نیافته است.

شفیعی مطرح کرد: بر اساس تجربیات به دست آمده اگر مبارزه پس از طی زمانی ذکر شده انجام شود به دلیل ضربات وارده به درخت، بذر لورانتوس روی بخش‌های مختلف درختان ریخته شده و به علت چسبندگی فراوان روی درخت باقی می‌ماند و در سال بعد ایجاد آلودگی جدید می‌شود.

وی ادامه داد: مهم‌ترین راه مبارزه با گیاه نیمه انگلی لورانتوس مکانیکی و با ادوات ساده‌ای از قبیل اره، تیشه، داس و ... بوده که باید 20 سانتیمتر پایین‌تر از آلودگی درخت را قطع کرد.

این مسئول اضافه کرد: این عمل باید حالت تناوبی داشته و طی سه تا چهار سال مجدداً مراقبت‌های لازم عملیاتی شود.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری ملکشاهی گفت: برای عملیاتی کردن این طرح اعتباری به مبلغ 120 میلیون ریال برای انگل زدایی یک‌هزار و 500 هکتار از جنگل‌های ملکشاهی اختصاص یافته است.
- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930303000178#sthash.UALxGZul.dpuf

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 15ماه و -12روز