مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استان ایلام تشریح کرد:ظرفیت‌های فوق‌العاده مرز مهران/ صدور بیش از ۱۱ میلیون تن کالا

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استان ایلام گفت: از سال 1382 تا پایان سال 1392 در مجموع 11میلیون و977 هزار و 776 تن انواع كالاي غيرنفتي از طريق مرز بين‌المللي مهران به كشور عراق صادر شده كه 69.5 درصد آنها تجاري، 4.2درصد پيله‌وري و 26.3 درصد ساير گمركات بوده است.

«حیدر نعمتی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام ،اظهار کرد:فعاليت در حوزه تجارت خارجي بيش از هر چيز تحت تاثير مقوله امنيت است. در هر زماني كه ثبات و امنيت در مرزهاي بين‌المللي كشور وجود داشته، مرز نه تنها عاملي تهديد كننده نبوده بلكه نقطه قوت و مزيتي غيرقابل انكار در تقويت روابط بين‌المللي بوده است.

وی با بیان اینکه در كشور ما تعداد قابل توجهي مرز بين‌المللي و بيش از 50 بازارچه مرزي وجود دارد كه مراودات تجاري با كشورهاي خارجي از طريق آنها انجام مي‌پذيرد ادامه داد:بي ترديد  فعاليت‌هاي اقتصادي كه با اين شيوه انجام مي‌گیرد علاوه بر توسعه و رونق اقتصادي منطقه و كشور در پايداري جمعيت مرز نشين و رضايتمندي مردم حائز اهميت فراوان است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استان تصریح کرد: در اين استان با توجه به روابط، مناسبات، مراودات و اشتراكات فرهنگي، قومي و مذهبي ديرينه با كشور عراق، پيگيري لازم به منظور ايجاد بازارچه‌هاي مرزي از سوي مسئولان ذيربط استان به عمل آمد كه نتيجه آن تصويب بازارچه‌هاي مرزي مهران و دهلران توسط مراجع ذيربط بوده كه هم اكنون بازارچه مرزي مهران به عنوان يكي از بازارچه‌هاي فعال كشور بوده و مبادلات مرزي در آنجا انجام مي‌گيرد.

نعمتی در مورد تاریخچه این بازارچه گفت: استان ایلام دارای 425 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق می‌باشد  در اوایل انقلاب و با وقوع جنگ تحمیلی پتانسیل و مزیت مرز به یک تهدید تبدیل شد و عملاً مجالی برای انجام و توسعه مراودات باقی نگذاشت و پس از پایان جنگ و آغاز دوران سازندگی در سال 79 در هیأت محترم دولت با ایجاد بازارچه مرزی مهران موافقت و که پس از گذشت دو سال ، در سال 1381 بازارچه مرزی  مهران ایجاد شد.

مدیر هماهنگی امور اقتصادی استان ایلام تصریح کرد: در سال 1382 و با برچیده شدن رژیم بعث عراق ، فعالیت پیله‌وری در این مرز به صورت رسمی آغاز و با پیگیری مسئولین استان، در سال 1385 هیأت دولت ، با تبدیل مرز رسمی مهران به مرز بین المللی تجاری موافقت کرد و وقوع تحولات در عراق ، زمینه تردد زوار دو کشور را هم فراهم ساخت و مرز مهران به عنوان ایمن‌ترین و نزدیک ترین نقطه به عتبات عالیات ، به مهمترین گذر ورود و خروج مسافر زوار به کشور عراق تبدیل شد.

نعمتی ادامه داد: مرز بین‌المللی مهران در فاصله 3 کیلومتری شهر زر باطیه ، 8 کیلو متری شهر بدره و 70 کیلو متری شهر کوت مرکز استان واسط عراق واقع گردیده است . نزدیکی به شهربغداد، پایتخت سیاسی و اقتصادی کشور عراق و همچنین عتبات عالیات به نسبت سایر مرزها ، از جمله مزیت‌های فوق‌العاده مرز مهران به شمار می‌آید.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استان درباره مساحت، امكانات و زيرساخت‌های مرز گفت: مساحت کل مجموعه تجاری و مسافری مرز بین‌المللی مهران 57 هکتار و مساحت مجموعه بازارچه 13 هکتار است که همه آن قابل بهره‌برداری هستند  و ساختمان اداری بازارچه در دو طبقه، محل استقرار همه فعالان بازارچه بوده و  در حال حاضر 30 واحد غرفه تجاری به مالکیت تعاون روستايي شهرستان مهران در اختیار تجار و 86 واحد دیگر به تجار و بازرگانان واگذار شده است.

نعمتی با بیان اینکه محوطه تخلیه بارگیری آسفالته، و از محوطه انتظار مجزا بوده و دارای شرایط مناسبی است ادامه داد: آزمایشگاه استاندارد که کاملاً تجهیز و به بهره برداری رسیده و مجموعه دارای 3 دستگاه باسکول فعال می‌باشد.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استان  سیستم کامل روشنایی بازارچه ،احداث انباربا ظرفیت 1000تن کالا، شرایط مناسب امکانات رفاهی مجموعه تجاری و مسافری را از ویژگی‌های مناسب این مجموعه عنوان و تصریح کرد:در بخش تجاری کلیه دستگاههای ذیربط در مجموعه حضور داشته و در قالب پنجره واحد تجاری، امور گمرکی را انجام می دهند  و  بانک‌هاي صادرات وتوسعه تعاون شعبه فعال  دارند واستقرار سایر بانکها در دست پیگیری است و سه واحد صرافی مشغول ارائه خدمات به مردم هستند.

نعمتی ادامه داد: راه ارتباطی مجموعه مرز بین‌المللی مهران فعلاً یک جاده 1 بانده اسفالته می‌باشد که تردد زوار ، حمل و نقل کالا و ترانزیت سوخت از همین معبر انجام می‌شود و  باند دوم جاده با تلاش دست‌اندر کاران در حال ساخت است و اعطای مجوز دوواحد تیرپارک و پایانه صادراتی که عملیات اجرایی آنها شروع شده و در آتی نزدیک یکی از آنها به بهر­برداری خواهد رسید.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی درباره وضعيت صادرات كالا نیز گفت:از سال 1382 تا پایان سال 1392 در مجموع 11میلیون و977 هزار و 776 تن انواع كالاي غيرنفتي از طريق مرز بين‌المللي مهران به كشور عراق صادر شده كه 69.5 درصد آنها تجاري، 4.2درصد پيله‌وري و 26.3 درصد ساير گمركات بوده است.

نعمتی ارزش کالاهای صادر شده به کشور عراق را از  سال 82 تا پایان سال 1392 ، 5میلیارد و 86 میلیون و 99 هزار و 704   دلار عنوان کرد و گفت: از سال 1382 تا پایان سال 1392 جمعا 23 هزار و 898 تن انواع كالاي غيرنفتي به ارزش26 میلیون و 16 هزار و 702   دلار از مرز مهران وارد كشور شده است كه بخش اعظم کالاهای وارداتی ضایعات پلاستیکی و برنج بوده است.

 وی در مورد  پایانه مسافری مهران تصریح کرد: مساحت این پایانه 42 هکتار است که مساحت سایت مسافری 28 هکتار و مسافت سالن مسافری 4500 مترمربع می‌باشد و  خدماتی از قبیل بهداشتی، پارکینگ، بیمه، بانکی (بانک ملی و انصار) و شرکت‌های حمل و نقل مسافربری (10 شرکت) جهت ارائه به زوار در پایانه وجود دارد.

مدیرکل دفتر هماهنگی اقتصادی استان ادامه داد: ظرفیت پایانه 200 هزار  نفر در روز بوده که در حال حاضر بطور متوسط روزانه بیش از 6000 نفر از طریق 16 گیت ورودی و خروجی تردد می‌کنند.

وی با بیان اینکه از سال1382 تا پایان سال 1392،18 میلیون و 646 هزار و 144 نفر از مرز مهران تردد کرده‌اند ابراز امیدواری کرد: با نگاه مثبت دولت شاهد ارتقای مهران به منطقه آزاد تجاری باشیم.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 3روز