/گزارش/مکانیک‌هایی که "اوسا" نیستند /۴۰ درصد از تعمیرکاران اتومبیل استان تجربه کافی ندارند

رانندگان ایلامی از کمبود مهارت مکانیک های خودرو مرکز استان کلافه شده اند.

   به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، ناتوانی مکانیک ها در شناسایی مشکل فنی و عیب یابی خودروها، تعمیر ناقص و یا اشتباهی، بی حوصلگی در عیب یابی و تعمیر، سپردن کار به شاگردان ناشی و نابلد، اعلام دستمزدهای غیر متعارف و عجیب، تبانی با فروشندگان قطعات یدکی، انجام ندادن دقیق کار و سمبل کاری و ... از جمله مواردی است که  رانندگان ایلامی  به ستوه آورده است به گونه ای که برخی رانندگان استان خودروهای خود را برای تعمیر به استان های همجوار نظیر کرمانشاه خوزستان و لرستان می برند.

  علی اشرف گلانی رانده خودرو که در محل " شماره یک" ( محل تعمیرکاران) که منتظر تعمیر شدن خودرو و تحویل آن از مکانیک است به خبرنگار ایسنا می گوید: چند وقت پیش موتور خودرو مشکل پیدا کرده بود آن را به نمایندگی مربوطه بردم مکانیک حدقل 10 خودرو را با هم ویزیت می کرد و فقط از دور در حالی که دست هایش را از روی کمر به هم گره زده بود به چند شاگرد ناشی و کم سن و سال می گفت چه کنند در حالی که شاگردان حتی از جدا سازی وایرها و چک و اتصال دوباره آنها عاجز بوند و یک ساعت طول کشید که هر وایر به سرجای خود وصل شود!

  رحمان پورمرادیان از دیگر شهروندان ایلامی نیز در این خصوص به ایسنا می گوید: چند ماه پیش احساس می کردم کمک های خودرو خوب عمل نمی کند آنرا به یک جلوبندی ساز نشان دادم همه بخش های جلوبندی اعم از کمک ها، سیبک، جعبه فرمان، و... را با مخارج زیاد تعویض و نصب کرد اکنون وضع جلو بندی بسیار بدتر از فبل شده و در حالی که تنها یک صدا از کمک ها شنیده می شد چندین صدای مختلف داریم علاوه بر اینکه فرمان هم دچار مشکل شده است.

رضا پاکباز دیگر شهروند ایلامی نیز می گوید: چند ماهی ست ترمز دستی خودرو پی کی بنده کار نمی کند و تعمیرکاران از تعمیر آن عاجزند و بهانه می آورند من هم مجبورم بدون ترمز دستی رانندگی کنم.

وی می افزاید: تعمیرکاران و مکانیک های ایلام برای انجام یک کار ساده فنی آنقدر بهانه می آورند و آسمان و ریسمان بهم می بافند که رانندگان را به ستوه آورده اند، عده ای نیز بازاری مکاره درست کرده اند و با قطعه فروشان تبانی دارند علاوه بر اینکه در این بازار هیچ کس نمی تواند شکایتی از یک مکانیک به دادگستری ببرد چون می داند چیزی نمی تواند اثبات کند!

 این شهروند می گوید: نظارت کافی در این زمینه وجود ندارد، اغلب آنها در کار فنی به اصطلاح « اوسا» نیستند و دست و پاشکسته چیزهایی را یادگرفته اند همچنین در اعلام نرخ ها نیز تابع هیچ قانونی نیستند، و اتحادیه و اصناف نیز منفعلانه عمل می کنند.

سئوال رانندگان ایلامی از اتحادیه این است که  آیا صرف شرکت در کلاس فنی حرفه ای در رشته تعمیر خودرو برای دریافت مجوز فعالیت در عرصه ای که با جان و مال مرم در ارتباط است، کافی است؟ چرا نظارت دقیقی بر امتحانات حرفه آموزری صورت نمی گیرد؟

«علی‌حسین عبدالهی» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام اظهار کرد: مشتریان ما در ایلام در ابتدا با مشکلی فنی در سیستم اتومبیلشان مواجه می شوند و بعد از عدم توجهی چند روزه به سراغ مکانیکان می آیند و این کار را نیز بدون توجه و شناخت نسبت به مکانیکان انجام می دهند .

وی با اشاره به اینکه برخی از تعمیرکاران اتومبیل در ایلام از تجربه کافی برخوردار نیستند تصریح کرد: به آن اندازه که مکانیک تازه کار و کم تجربه داریم به همان میزان تعمیرکار اتومبیل کهنه کار نداریم .

عبدالهی در تشریح میزان تعرفه دستمزد تعمیرکاران و اینکه بسیاری از شهروندان ایلامی از نرخ های متغیر دستمزد گلایه فراوان دارند اضافه کرد: با کمک تعدادی از اساتید مجرب و باسابقه ایلام تعرفه های دستمزد تعمیرکاران برای خودروهای مختلف را مشخص کرده ایم که پس از تصویب اتاق اصناف و صنعت، معدن و تجارت به صورت عمومی اعلام خواهد شد .

رییس اتحادیه مکانیکان اتومبیل ایلام تصریح کرد: بسیاری از تعمیرکاران برای دریافت دستمزد خود سلیقه ای برخورد می کنند و از رویه خاصی برای اخذ دستمزد پیروی نمی کنند .

وی همچنین با بیان اینکه نزدیک به 40 درصد از تعمیرکاران اتومبیل در ایلام تجربه و سابقه کافی را ندارند تاکید کرد: متاسفانه رفتار برخی از تعمیرکاران با مشتریان به گونه ای است که منجر به گلایه مشتریان از صاحبان این صنف شده است .

نظرات ارسال نظر
  • یک ایلامیدر تاریخ ۳ تير ۱۳۹۳

    حالا کاش فقط توی صنف تعمیرکاران افراد کم تجربه وجود داشته باشه. کلاً در شهر و استان ایلام تخصص مشاغل مختلف خدماتی در حد بسیار پایینیه. ما یه ساختمون درست کردیم از همون بتن ریزی و اسکلت مشکل داشت تا موقع سنگ نما.. واقعاً سوال برام پیش اومده از دوستان عزیز، شمایی که تخصص و هنر خاصی در یک شغل ندارین چرا شغلی انتخاب میکنین که هم وقت ما رو هدر میدین هم پول ما رو؟ امیدوارم فرهنگ کار و تلاش و صرفه جویی در استان ما هم تقویت بشه و شاهد این باشیم که همشریان عزیزم به جای اینکه فقط به فکر کباب درست کردن و قلیان کشیدن در چغاسبز باشند، به فکر پیشرفت در حیطه‌ی تخصصی خود باشند.

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 16سال و 17ماه و 8روز