در میزگرد ایسنا مطرح شد، ورزش ایلام استراتژی ندارد

آسیب‌های ورزش استان ایلام در خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام مورد بررسی قرار گرفت.

 

ورزش مدارس به بیراهه می‌رود

 

«عباس فتحی»، کارشناس ارشد تربیت بدنی، رییس هیئت دوومیدانی و معلم ورزش مدارس ایلام در میزگرد تخصصی آسیب‌شناسی ورزش استان اظهار کرد: آموزش و پرورش از معدود نهادهایی است که می‌تواند در همه ابعاد زندگی دانش آموزان از جمله بعد ورزشی آن سهیم باشد.

 

 

 

 

وی با بیان اینکه رسیدن به تعالی و قرب الهی با توجه، به همه ابعاد وجودی انسان از طریق آموزش و پرورش میسر می‌شود افزود: ما در سطح ادارات آموزش و پرورش، معاونت تربیت‌بدنی و سلامت را داریم که متاسفانه از ضعیف‌ترین معاونت‌‎های این اداره کل محسوب می‌شود.

 فتحی تصریح کرد: ضعف معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش را از شخصیت‌پذیری تا توزیع منابع مالی می‌توان به راحتی مشاهده کرد که البته اصولا ورزش این گونه است و نمی‌توان گفت که فقط آموزش و پرورش این گونه است. 

 رییس هیئت دوومیدانی استان همچنین با اشاره به اینکه اداره ورزش و جوانان استان متولی اصلی ورزش و آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها نیز دیگر اضلاع مثلث ورزشی در استان هستند اضافه کرد: متاسفانه در آموزش و پرورش بحث ورزش قهرمانی دیده نمی‌شود و بیشتر بحث پرورشی مد نظر است و این امر یک نقیصه بزرگ در ورزش استان بوده که علی‌رغم استخدام‌های سنوات گذشته در آموزش و پرورش شاهد شیب نزولی در بحث ورزش مدارس هستیم.

 این معلم ورزش تاکید کرد: معلمان ورزش از نظر علمی و ورزشی متخصص هستند، ولی متاسفانه در مدارس ما از معلمان ورزش چیزی خواسته نمی‌شود، در صورتی که در نوک پیکان حمله به ورزش مدارس، معلمان ورزش حضور دارند.

 فتحی بیان کرد: برخی از مدیران مدارس ما رسالت این درس را به خوبی نمی‌دانند و با تصور اینکه این درس در کنکور ضریبی ندارد به آن توجهی نمی‌کنند و خانواده‌ها و حتی خود دانش‌آموزان نیز به سمت درسی می‌روند که در کنکور و آینده آنها تاثیر داشته باشد.

 وی با اشاره به اینکه حقوق معلمان ورزش همواره ضعیف بوده و با هر شرایط آب و هوایی کار خود را نیز به درستی انجام داده‌اند گفت: بارزترین و مهم‌ترین مشکلی که در ورزش مدارس وجود دارد بحث کمبود امکانات ورزشی مدارس است.

 این کارشناس ارشد ورزش ادامه داد: بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش برای پایه اول ورزش همگانی، پایه دوم ژیمناستیک، پایه سوم شنا، پایه چهارم طناب بازی، پایه پنجم تنیس روی‌میز و پایه ششم نیز دوومیدانی در نظر گرفته شده است که عملا هیچ کدام از این ورزش‌ها در سطح مدارس ما اجرا نمی‌شود، چرا که اجرای این طرح نیازمند معلم دوره دیده و فراهم کردن امکانات کافی و مورد نیاز است.

 فتحی یادآور شد: استان ایلام محروم‌ترین استان کشور است و عدم امکانات آن را رنج می‌دهد و عملا هیچ کدام از این ورزش‌‎ها در مدارس ما امکان اجرا ندارند، چون نیازمند آسیب شناسی هستند و باید فراموش نکنیم که ورزش شنا تخصصی و پر هزینه بوده و اتکا به حداقل‌ها و عدم انتظار ورزش قهرمانی از دانش آموزان پیشرفت را از ورزش مدارس گرفته است.

 وی با بیان اینکه در سنوات گذشته رشته‌های ورزشی خوبی در مدارس انجام می‌شدند ولی متاسفانه در حال حاضر ورزش مدارس به بیراهه رفته تاکید کرد: الزاما هر فردی از دوره دانش‌آموزی، خواهد گذشت که بحث ورزش مدارس نیازمند توجه بیشتر مسئولان است و تقسیم‌بندی ورزش مدارس نیز در وزارت‌خانه انجام شده که به صورت الف، ب، ج است که اجرای ورزش‌های دسته "ج" در مدارس غیر ممکن است.

 این مربی ورزش افزود: متاسفانه مشکل دیگری که گریبان ورزش مدارس را گرفته این است که رسیدگی به مباحث ورزشی مدارس به ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها واگذار شده و کمبود شدید منابع مالی بزرگ‌ترین ضعف ورزش در مدارس استان تلقی می‌شود.

 رییس هیئت دوومیدانی استان، کمبود منابع مالی را از آسیب‌های ورزش استان اعلام و عنوان کرد: 30 درصد حقوق شخصی‌ام را برای هیئت دوومیدانی خرج می‌کنم، چرا که مشکل اصلی ما کمبود منابع مالی است و باید گفت که بی‌پولی در ورزش استان اپیدمی شده و البته تنگ نظری‌هایی هم وجود دارد که در برخی از ادارات به آسیب ورزش استان تبدیل شده است.

 وی با بیان اینکه تعامل آموزش و پرورش و ورزش و جوانان استان باید قوی‌تر و بهتر شود تصریح کرد: هر کلاس ورزش در مدرسه عملا 30 دقیقه است که در این مدت آن هم با 30 دانش آموز عملا نمی‌توان هیچ کاری جز داوری بین بچه‌ها انجام داد.

 ورزش استان فاقد استراتژی است

 

  

دکتر «محمدرضا یوسفی»، مسئول‌ تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام، مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه نیز در این میزگرد اظهار کرد: اعتقاد دارم متولی ورزش در استان نباید به تنهایی اداره کل ورزش و جوانان باشد، بلکه سایر ادارات و از همه مهم‌تر آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها نیز باید بیش از پیش دخیل شوند‌.

 وی تصریح کرد: دانشگاه جایگاه تربیت نیروی انسانی متخصص است و ما با توجه به اینکه جمعیتی که با آن مواجه‌ایم، دانشجو هستند و پس از مدتی نیز فارغ‌التحصیل می‌شوند، لذا ورزش به حاشیه رفته و تربیت بدنی برای آنها صرفا به گذراندن چند واحد درسی تبدیل شده است.

 این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه خوشبختانه اخیرا در چارت دانشگاه آزاد حوزه ورزش به معاونت تربیت‌بدنی تبدیل شده و در بحث همگانی و قهرمانی نیز در حال پیگیری و برنامه‌ریزی هستیم، گفت: سلامت یک جامعه در گرو سلامت تک تک افراد آن جامعه است که از طریق ورزش محقق می‌شود.

 یوسفی با اشاره به اینکه حضور مقطعی دانشجویان در دانشگاه و همیشگی نبودن حضور آنها اجازه سرمایه‌گذاری بلند مدت را به ما نداده و ما به عنوان متولیان ورزش در دانشگاه‌ها بحث ورزش قهرمانی را سازمان‌دهی شده دنبال می‌کنیم، بیان کرد: در بعد ورزش همگانی نیز کارهایی از طریق هیئت انجمن‌های ورزشی استان انجام داده‌ایم که کافی نیست.

 وی یادآور شد: دو کار عمده برای تغییر و بهبود وضعیت ورزش مد نظر داریم که اول ساختاری و سخت‌افزاری است که مشکل اصلی ورزش ماست و دوم اینکه مدیریت در سطح ورزش استان باید نگاهی نو و تازه داشته باشد.

 مسئول تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام، داشتن استراتژی خاصی در ورزش استان را لازم و ضروری دانست و گفت: ما باید جایگاه ورزش خودمان را در سطح کشور بشناسیم و برای ادامه آن برنامه‌ریزی کنیم که البته نباید برنامه ریزی ما رویایی باشد و باید راهکارهایی برای رسیدن به این استراتژی داشته باشیم.

 یوسفی با بیان اینکه متاسفانه استراتژی خاصی در اداره ورزش و جوانان استان نیز وجود ندارد، تاکید کرد: به ازای هر دانشجو در دانشگاه آزاد ایلام 25 هزار تومان سرانه ورزشی اختصاص داده شده که در مجموع 300 میلیون تومان در سال برای دانشگاه آزاد اعتبار ورزشی اختصاص داده می‌شود .

 وی ادامه داد‌: یک درصد بودجه تمام دستگاه‌ها باید صرف ورزش شود، ولی اصلا این مهم محقق نمی‌شود و ما نمی‌دانیم که آیا اداره ورزش و جوانان باید این یک درصد را از ادارات بگیرد یا خود دستگاه‌ها خودشان باید آن اعتبار را صرف ورزش کنند.

 این مدرس تربیت بدنی دانشگاه سرانه ورزشی از لحاظ فیزیکی در دانشگاه‌ها را محدود اعلام و بیان کرد: نباید همیشه بگوییم که امکانات نداریم و با آنچه که داریم باید حداکثر استفاده را بکنیم و که اگر درست استفاده کنیم، می‌توانیم به آن نتیجه مطلوب برسیم.

شورای ورزش استان از نظر متخصصان استفاده نمی‌کند

 

  دکتر «مژگان صالحی‌پور»، مسئول تربیت بدنی دانشگاه ایلام و مدرس دانشگاه نیز اظهار کرد: قشر عظیمی از جامعه را جوانان تشکیل می‌دهند و تحصیل، تهذیب و ورزش از خواسته‌های مقام معظم رهبری از جوانان بوده و ورزش همگانی نیز اولویت اصلی این قشر جامعه ما‌ست.

 وی با اشاره به اینکه در بحث ورزش همگانی نیازمند فرهنگ ‌سازی در بخش شهری و روستایی هستیم و حرکات چندان خوبی در این زمینه در استان انجام نشده است، افزود: فرهنگ سازی لازمه کار ما برای نهادینه کردن ورزش در سطح جامعه است‌.

 صالحی‌پور تصریح کرد: با احتساب ضریب درسی ورزش در کنکور‌ یا سختگیری در دانشگاه‌ها نمی‌توان آن را برجسته کرد و نمره نیز نباید برای معلمان و مدرسان دانشگاه به عنوان ملاک تلقی شود.

 این مدرس دانشگاه با بیان اینکه با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده بحث ورزش همگانی در دانشگاه ایلام فعال شده است، یادآور شد: بحث ورزش قهرمانی نیاز جوانان ما برای رقابت سالم است که اگر در استان بحث ورزش همگانی جا بیفتد، ورزش قهرمانی نیز به موفقیت‌های خوبی دست خواهد یافت.

 وی گفت: ورزش همگانی باید در سطح جامعه نهادینه شود و گروه‌های استعدادیابی نیز باید در این زمینه تشکیل شوند و از همه مهم تر اینکه اداره ورزش و جوانان باید مدارس ویژه ورزشی تاسیس و فراگیران آنها زیر نظر مربیان متخصص فعالیت کنند، چرا که یکی دیگر از مشکلات اساسی در ورزش استان کمبود مربیان متخصص است‌.

 صالحی‌پور با اشاره به اینکه علم اکثر مربیان ورزشی ما به روز نیست، در حالی که علم ورزشی باید حتما به روز باشد، تاکید کرد: مربیان ما به دانش افزایی نیاز دارند و در بحث ورزش استان باید بگوییم که فقط در رشته‌های انفرادی موفق بوده‌ایم، در حالی که موفقیت‌های تیمی ما بسیار ناچیز بوده و این امر نیازمند برنامه‌ریزی است.

 مسئول تربیت بدنی دانشگاه ایلام عدم برنامه مدون ورزشی در سطح بسیاری از مدارس را از دیگر مشکلات ورزش استان دانست و بیان کرد: ورزش‌های همگانی و قهرمانی نیز در دانشگاه‌ها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

 وی اظهار کرد: یکی از مشکلات ورزش در دانشگاه‌ها این است که دانشجویان فقط مدت معینی در دانشگاه هستند و به عبارت دیگر ممکن است سرمایه‌گذاری بر روی دانشجویان، نیمه کاره مانده و دانشجو فارغ التحصیل شود و به آن نتیجه مورد انتظار ما نرسد.

 صالحی‌پور اضافه کرد: متاسفانه از دیگر مشکلات و آسیب‌های ورزش استان این است که نیروهای اجرایی و ستادی جدا از هم کار می‌کنند و تعامل مناسبی با یکدیگر ندارند، حال این سوال پیش می‌آید که چرا با وجود متخصصین این زمینه از افراد غیر متخصصین استفاده می‌شود.

 وی با بیان اینکه چرا شورای راهبردی ورزش استان ‌از نظر اساتید استفاده نمی‌کند، افزود: 40 درصد بزهکاری جوانان ما افزایش یافته است‌.

 این مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه نباید جلسات ما صرفا در حد ارائه آمار و ارقام باشد که متاسفانه همین امر یکی از ضعف‌های ورزش استان است، خاطر‌نشان کرد: ساعت‌های مرده سالن‌های ورزشی در اختیار بانوان است که باید گفت نباید نگاه جنسیتی در ورزش استان وجود داشته باشد، ولی متاسفانه این مشکل در شعار وجود دارد که تبعیضی نیست، ولی عملا در ورزش استان کاملا دیده می‌شود‌.

 صالحی پور با اشاره به اینکه کارهای پژوهشی آسیب شناسی ورزشی فراوانی انجام می‌دهیم، ولی فقط در حد بایگانی باقی می‌مانند، تصریح کرد: باید به خانم‌ها در تمام عرصه‌ها از جمله مدیریت‌های ورزشی میدان داد، چرا که این قشر در مدیریت خانواده شراکت دارند و موفق بوده‌اند.

 مسئول تربیت بدنی دانشگاه ایلام بیان کرد: ‌کمبود بودجه نیز یکی دیگر از ضعف‌ها و آسیب‌های ورزش در استان است که البته سرانه ورزشی وجود دارد، ولی در جهت ارتقاء ورزش هزینه نمی‌شود که اگر سرانه ورزش را به دانشگاه‌ها بدهند، هر چند کم است، ولی در جای خود می‌تواند کافی باشد و ثمرات قابل قبولی داشته باشد.

 وی با گلایه از اینکه چرا شورای راهبردی ورزش استان از اساتید دانشگاه دعوت نمی‌کند، خاطر‌نشان کرد: این جلسه اولین جلسه تخصصی ورزش در استان بوده که چند تن از اساتید تربیت بدنی دانشگاه‌ها را دور هم جمع کرده است.

 

نگاه به ورزش سیاسی نباشد

 

 

 «ارسلان چولکی»، عضو هیئت علمی دانشگاه و رییس هیئت انجمن‌های ورزشی استان ایلام نیز در این میزگرد اظهار کرد: برگزاری این گونه جلسات نشان از اهمیت ورزش در سطح جامعه دارد.

 وی با اشاره به اینکه ورزش جز شاخص‌های توسعه پایدار در هر منطقه محسوب می‌شود که کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی را به همراه دارد، افزود: باید جنبه‌های آسیب شناسی ورزشی را نیز در کنار جنبه‌های دیگر نیز مد نظر داشته باشیم.

 چولکی یکی از آسیب‌های ورزش در استان را عدم همکاری و هماهنگی ادارات با ورزش استان دانست و گفت: چه بحرانی مهم‌تر از اینکه وضعیت روحی نسل جوان ما به سوی خطر کشیده شود، چرا نباید با ورزش از این انحراف جلوگیری کرد.

 این مدرس دانشگاه نبود اسپانسر ورزشی برای توسعه ورزش استان را از مشکلات ورزش مطرح و بیان کرد: باید اداره کل ورزش و جوانان همانند گذشته تفکیک شوند و هر کدام به سر جای اول خود بازگردند که من معتقدم سیاسی‌کاری نیز باید از ورزش فاصله بگیرد، لذا نباید ورزش را با سیاست آلوده کرد.

 وی همچنین با بیان اینکه خارج از گودی‌ها وارد گود ورزش استان شده‌اند، خاطر‌نشان کرد: انتظار داریم که نگاه سیاسی بر روی ورزش نباشد و تحت فشار قرار نگیرد، در حالی که جایگاه شایسته سالاری در ورزش استان نیازمند آسیب شناسی است، چرا که شایسته سالاری یعنی استفاده از افرادی که دارای تخصص و سلامت روح و روان و صداقت در گفتار هستند.

 رییس هیئت انجمن‌های ورزشی استان تصریح کرد: در سنوات گذشته بر اساس بخشنامه وزارت ورزش و جوانان برای ارتقاء ورزش باید اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها عضو هیئت‌های ورزشی باشند ولی متاسفانه این امر فقط در حد همان نوشته روی کاغذ باقی مانده است.

 چولکی نبود رسانه تخصصی برای ورزش استان را از آسیب‌های ورزشی استان اعلام و عنوان کرد: برنامه‌های تخصصی کاربردی در تولیدات صداوسیما در خصوص ورزش اصلا دیده نمی‌شود که این امر به نوبه خود ضعفی بسیار بزرگ تلقی می‌شود.

 وی در تشریح سایر آسیب‌های ورزش استان گفت: عدم برنامه ریزی جامع، عدم نظارت کنترلی، عدم اعتبارات و بودجه کافی، صنعتی نبودن استان، نبود فرهنگ ورزش همگانی در استان، وجود برخی حواشی در ورزش استان و عدم همدلی و همکاری ادارات و دستگاه‌های مرتبط با امر ورزش اینها هر کدام از جمله آسیب‌های ورزشی در استان هستند.

 امکانات ورزش استان در حد همگانی است نه قهرمانی

 

 

  «شیرین اسماعیل‌پور» ورزشکار ایلامی نیز در این میزگرد اظهار کرد: یکی از بزرگترین ضعف‌های ورزش استان تعامل هیئت‌های ورزشی با هم دیگر و سایر ادارات است که البته امکانات کم هیئت‌ها برای ورزش قهرمانی و هم چنین ورزش بانوان در سال‌های گذشته خیلی سخت بوده که بانویی در دور پیست ورزش کند. 

 اسماعیل‌پور با اشاره به اینکه تعامل بین ورزش و جوانان و سایر دستگاه‌ها به خوبی وجود ندارد، تصریح کرد: خمودگی در بین ادارات ما وجود دارد و اگر ورزش و جوانان اتاق فکر ورزشی برای ارتقاء ورزش استان داشته باشد، می‌تواند خیلی بهتر عمل کنند. 

 این ورزشکار ایلامی عملکرد آموزش و پرورش را نیز ضعیف ارزیابی و بیان کرد: در فصل تابستان تعداد ورزشکار ما زیاد می‌شود، ولی سرانه ورزش ما کم بوده است در حالی که اگر برنامه‌ریزی بلند مدت در ورزش استان وجود داشت، ورزشکاران ما می‌توانستند از فضاهای ورزشی آموزش و پرورش نیز استفاده کنند و قدم بسیار خوبی در ورزش استان برداشته می‌شد.

  

خروجی ورزش استان در حد برنامه‌ریزی‌های انجام شده نیست

 

   

‌«بهروز حیدرزاده » معاون توسعه امور ورزش اداراه کل ورزش و جوانان استان ایلام نیز گفت: در بحث تحقیقات و شناخت ضعف‌های ورزش در استان کارهایی انجام شده و اعتباراتی نیز هزینه می‌شود، ولی آیا چقدر توانسته‌‎ایم آنها را کاربردی کنیم، سوالی است که جواب آن به نحوی در اظهار نظر متخصصان دیده می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه انتقاد‌ها باید همراه با پیشنهادهای سازنده باشند تا ما بتوانیم موفق باشیم، گفت: در سال 90 میزان اعتبارات ورزشی استان یک میلیارد و 800 میلیون تومان بوده و در سال 91 میزان اعتبارات ورزشی 50 درصد کاهش یافته و در سال 92 میزان اعتبارات ورزشی 170 میلیون تومان بود که باید بین 320 هیئت ورزشی استان تقسیم می‌شد که قطعا رضایت همه هیئت‌ها را به دنبال ندارد.

 حیدرزاده همچنین با بیان اینکه فلسفه ورزش فقط قهرمانی نیست، خاطر‌نشان کرد: در سال گذشته 24 میزبانی قهرمانی کشور در ایلام داشتیم که نتیجه تلاش هیئت‌های ورزشی استان بوده است.

 معاون توسعه امور ورزش اداراه کل ورزش و جوانان استان گفت: در برخی از هیئت‌ها علاوه بر هزینه درآمد نیز داشتیم که هیئت کشتی ایلام پرهزینه‌ترین هیئت استان بوده که البته نگاه هیئت‌ها نباید فقط به اداره ورزش و جوانان استان باشد.

 وی خاطر‌نشان کرد: در برخی از هیئت‌ها اشکال آیین‌نامه‌ای وجود دارد که به زودی اصلاحیه آنها در اختیار ما قرار خواهد گرفت و مشکل دیگری که وجود دارد این که خروجی ورزش در استان در حد برنامه‌های مطلوب ما نیست و باید برای تحقق اهداف‌مان حوزه‌های ورزشی را تخصصی‌تر کنیم و هر کدام به دنبال کار تخصصی خود بروند.

 حیدرزاده حضور اساتید دانشگاهی و صاحب نظرانی که تجربه این کار را دارند، در ورزش استان‌ لازم دانست و بیان کرد: به صورت کمیته‌های تخصصی هیئت‌های ورزشی را دنبال می‌کنیم و پیشرفت در هر کاری نیازمند برنامه‌ریزی صحیح است.

 وی با اشاره به اینکه اگر با همین وضعیت بودجه‌ای ورزش، آنالیز دقیقی صورت گیرد، بازده خوبی خواهیم داشت، تاکید کرد: آموزش و پرورش مهم‌ترین حوزه در هر جامعه است که درگیر سلامت افراد جامعه است و دانش‌آموزانی نظیر "خلیل" و "جلیل ناصری" در سطح استان زیاد هستند، ولی بی‌امکاناتی ما را شرمنده ورزشکاران کرده است.

 معاون توسعه امور ورزش اداراه کل ورزش و جوانان استان با طرح سوالاتی از جمله چرا آموزش و پرورش در برخی از مسابقات از ورزشکاران ما پول می‌گیرد؟چرا نباید تعامل بین دستگاهی وجود داشته باشد؟ افزود: عدم ورود بخش خصوصی به ورزش استان یکی از مشکلات ورزش در استان است و در تلاش برای توسعه ورزش استان هستیم.

 حیدرزاده، عدم فضای تخصصی برای ورزش بانوان را مشکلی دیگر اعلام و عنوان کرد: اگر به صورت تخصصی سالن‌ها در اختیار ورزشکاران باشد، مشکلات را می‌توانیم حل کنیم و در سفر اخیر وزیر ورزش و جوانان به استان، احداث سالن تخصصی ورزش بانوان برای استان تصویب شد.

 وی با بیان اینکه بحث ورزش همگانی به شهرداری و شورا ها باز می‌گردد که متاسفانه شهرداری ایلام در این زمینه هیچ کمکی به ما نکرده است، خاطر‌نشان کرد: عدم وجود جاده سلامت از دیگر مشکلات ورزش همگانی در استان است‌. 

 معاون توسعه امور ورزش اداراه کل ورزش و جوانان استان گفت: امسال 13 میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های ورزشی در استان در نظر گرفته شده و تا زمانی که مدیران دیدگاه خودشان را در مورد ورزش عوض نکنند، قطعا به هدف نمی‌رسیم و اینکه چرا استاندارد در اکثر زمینه‌ها مشاور دارد، ولی در حوزه ورزش هیچ مشاور ورزشی ندارد، از دیگر نقیصه‌های ورزش استان است.

 حیدرزاده، ورزش‌های گروهی و توپی را پر هزینه‌ترین رشته‌ها دانست و تصریح کرد: نبود اسپانسرهای مالی از دیگر آسیب‌ها و مشکلات ورزشی در استان است و تعامل هیئت‌های ورزشی استان با فدراسیون‌ها نیز می‌تواند بسیار حائز اهمیت بوده و در حل بسیاری از مشکلات موثر باشد‌.

 وی به راه‌اندازی کمیته خیرین ورزشی برای حمایت از ورزش استان اشاره و بیان کرد: متاسفانه آموزش و پرورش با ورزش استان به خوبی همکاری نمی‌کند، چرا که اگر این نقیصه برطرف شود، می‌توان ورزش را به سمت موفقیت‌های بیشتر پیش برد.

 تنظیم از‌: رضا نجفی، خبرنگار ایسنا، منطقه ایلام

  

 
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 3روز