فرماندار تاکید کرد:پالایشگاه و پتروشیمی دهلران چشم به راه سرمایه‌گذاران

فرماندار گفت: طرح‌های نیمه‌تمام پالایشگاه و پتروشیمی دهلران چشم به راه سرمایه‌گذارانی هستند که بتوانند این طرح‌ها را از بلاتکلیفی درآورد.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام «امیدعلی سبزی» در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران اظهار کرد: خبرنگاران زبان گویای جامعه در بیان مشکلات و چالش‌ها به مسوولان هستند و به سبب اطلاع رسانی و پیگیری مطالبات مردم و انعکاس خدمات نظام و دولت جایگاه قابل احترام و ویژه‌ای نزد همگان دارند.

وی با اشاره به اینکه خبرنگاران سفیران عرصه اطلاع رسانی هستند که در این خصوص باید بر پایه اصل راستی و درستی به رسالت خطیر اطلاع‌رسانی خود در جامعه عمل کنند افزود: اگر نقدها منصفانه، سازنده و پیش برنده باشد از آنها استقبال خواهد شد و هر جا دولت نیز خدماتی ارائه می‌کند باید مردم اطلاع داشته باشند که این از رسالت خبرنگاران است.

سبزی یادآور شد: مردم در 24 خرداد 92 با حضور چشمگیر خود در انتخابات به برنامه‌های دولت تدبیر وامید رای دادند و در واقع خواستار اجرای سیاست‌ها و رویکردهای رییس جمهوری بودند.

فرماندار دهلران با بیان اینکه وحدت و همدلی لازمه توسعه و پیشرفت است و همه باید در فضای همکاری و هم افزایی برای پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی و برنامه‌های دولت تدبیر و امید در شهرستان دهلران گام بردارند، خاطر نشان کرد: امسال سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديرت جهادي است كه همه مسوولان و مردم وظيفه دارند در راه تحقق اين فرمايش مقام معظم رهبري تلاش و جديت کنند.

وي توضيح داد: خوشبختانه دولت در راستاي كنترل تورم و اجراي فاز دو هدفمندي يارانه‌ها اقدامات موثري داشته است كه در اين جهت همكاري و همراهي مردم قابل ستايش است.

سبزی تصريح كرد: دهلران قريب 7 هزار كيلومتر مربع مساحت 33 درصد از خاك استان و220 کيلومتر مرز مشترك با كشور عراق دارد با اين وجود بدليل اشراف دستگاه‌هاي امنيتي، انتظامي و نظامي و همچنين مردماني متدين و ولايت مدار اين شهرستان يكي از امن‌ترين نقاط استان و كشور است.

فرماندار دهلران يادآور شد: در سال‌هاي گذشته متناسب با توانمندي‌ها و قابليت‌هاي اقتصادي منطقه مجوز شروع بكار تعدادي پروژه بزرگ صادر شده كه يا در حد مجوز هستند يا بدليل كمبود منابع پيشرفت مناسبي ندارند.

سبزي متذكر شد: تعيين تكليف اين طرح‌ها ضمن فراهم كردن زمينه توسعه شهرستان و استان موجب رونق توليد و اشتغال شده و انتظار مي‌رود دولت تدبير و اميد موضوع سرمايه گذاري در اين پروژه‌ها را دنبال كند تا شاهد رونق اين پروژه‌هاي باشيم.

وي خاطر نشان كرد: 91 درصد نفت و گاز غرب در دهلران توليد مي‌شود و از 200 هزار بشكه نفت و گاز غرب كشور 180هزار بشكه در دهلران است و بر اين اساس ما خواستار استقرار تشكيلات اداري نفت و گاز غرب در دهلران، بكار گيري نيروهاي بومي در شركت‌هاي منطقه و مساعدت مالي وزارت نفت در پروژه‌هاي عمران شهري و روستايي شهرستان هستيم.

فرماندار دهلران بر ضرورت تعيين تكليف مجتمع‌هاي پتروشمي، پالايشگاه نفت دهلران تاكيد كرد: تسريع در عمليات خط انتقال گاز به شهرستان دهلران ضروری است .

سبزي گفت: كلنگ پتروشيمي دهلران در سال 86 به زمين زده شد ولي بدليل عدم تامين منابع مالي از محل صندوق توسعه ملي، عدم تعيين قيمت خوراك و پايين بودن سهم دولت در سرمايه گذاري يعني 10درصد و بخش خصوصي 90 درصد از مهمترين مشكلات اين پروژه است كه خلع يد سرمايه‌گذار و افزايش سهم دولت از 10درصد به 49 درصد مهمترين راهكارها براي فعال شدن پتروشيمي دهلران است.

وي در خصوص پالايشگاه 90 هزار بشكه‌اي نفت دهلران كه در سال 85 كلنگ زني شده است گفت: اين پروژه مهم و تاثير گذار بدليل ناتواني سرمايه گذار بلاتكليف مانده كه انتخاب سرمايه گذار توانمند و يا ورود دولت و وزارت نفت از مهمترين راهكارها جهت فعال كردن آن است.

فرماندار به شروع عمليات گازرساني به اين شهرستان در سال89 اشاره و افزود: گاز رساني در دو بخش شامل خط انتقال و شبكه گاز شهري است كه عمليات اجرايي گاز شهري بطور صددرصد تكميل شده اما خط انتقال بدليل اهمال پيمانكار و كارفرما معطل است و اگر پيمانكار و كارفرما با جديت وارد عمل شوند چرخه گاز رساني به اين شهرستان به زودي تكميل مي‌شود.

سبزي گفت: بازارچه مرزي دهلران يكي از ظرفيت‌هاي شهرستان است كه با توجه به همجواري با شهر العماره در استان ميسان عراق، دسترسي به راه آهن انديمشك و وجود كارخانه‌هاي گچ و آجر و سيمان در شهرستان مي‌تواند موجب رونق اقتصادي منطقه شود و از طرفي موضوع ارتقا بازارچه مرزي دهلران به مرز رسمي كه علاوه بر مبادلات مرزي امكان تردد زوار نيز فراهم مي‌كند در دستور كار قرار گيرد.

فرماندار دهلران به شروع عمليات اجرايي كارخانه سيمان دهلران در سال 84 اشاره و يادآور شد: كل اين پروژه از 77 درصد پيشرفت فيزيكي برخوردار است و فاز اول اين كارخانه بدون توليد كلينكر آماده بهره‌برداري است اما بدليل مشكلاتي كه بين سرمايه گذار و بانك عامل(ملت) اين پروژه بلاتكليف است.

وي خواستار تسريع در عمليات اجرايي سد ميمه در بخش مركزي با 30 درصد پيشرفت فيزيكي شد و افزود: اين سد زمينه آبياري 7 هزار هكتار از اراضي كشاورزي بخش مركزي را فراهم مي‌كند.

سبزي ادامه داد: تسريع در عمليات اجرايي بند انحرافي دويرج از ديگر مواردي است كه به جد در حال پيگيري است تا زمينه آبياري به اراضي پايين دست سد دويرج را فراهم كند و در حال حاضر 5 هزار هكتار از اراضي مرز آباد و موسيان از آبياري سد دويرج بهره مند هستند.

وي افزود : امسال از 38هزار هكتار سطح زير كشت گندم ديم و آبي شهرستان بيش از 91هزار تن گندم تحويل مراكز خريد شد.

فرماندار دهلران اظهار كرد: تسريع در عمليات اجرايي آموزشكده كشاورزي دهلران كه با 40 درصد پيشرفت فيزيكي نيازمند 50 ميليارد ريال اعتبار است كه نيازمند پيگيري است.

سبزي در حوزه راه‌هاي شهرستان خواستار تسريع در عمليات اجرايي جاده چمسرخ، چهار بانده كردن محور پر تردد دهلران به مهران و دهلران به انديمشك و تعريض محور دهلران به مهران و دهلران به انديمشك شد.

فرماندار دهلران گفت: در حوزه تقسيمات كشوري نيز ضرورت ارتقا شهرستان به فرمانداري ويژه به جد پيگيري مي‌شود و با توجه به وسعت شهرستان و فاصله تا مركز استان موضوع فرمانداري ويژه از ضروريات است و پرونده ارتقا دهلران به فرمانداري ويژه آماده رفتن به هيات دولت است و اميدواريم با پيگيري نماينده محترم، استاندار و عنايت دولت محقق شود.

وي يادآور شد: در سفر اخير هيئت دولت به استان ايلام براي آموزشكده كشاورزي دهلران اعتباري بالغ بر 45 ميليارد ريال مصوب شده است.

سبزي ادامه داد: براي اراضي عين خوش، فكه و شبكه‌هاي آن نيز اعتباري بالغ بر 300ميليارد ريال بصورت فاينانس و160ميليارد ريال اعتبار مصوب شد.

وي گفت:160ميليارد ريال فاينانس و150ميليارد ريال اعتبار براي بند انحرافي دويرج و فكه و براي تجهيزات پزشكي در شهرستان دهلران نيز بالغ بر 8 ميليارد ريال در نظر گرفته شده است.

سبزي در پايان از تلاش هاي مديريت ارشد استان و نماينده مردم حوزه جنوب در مجلس شوراي اسلامي به خاطر پيگيري مسائل و موضوعات پروژه‌هاي كلان شهرستان تقدير كرد.

نظرات ارسال نظر
  • عبداللهدر تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۳

    آفرین،هرچندسابقه وتجربه آنچنانی درمسؤلیت اجرایی نداردولی حداقل قراِعت لیست مشکلات شهرستان دراین دورانی که اگرخواهد بیشتردراین صندلی چرخان (پست ومقام)بماندبایدهمچون خلفان قبل ازخودسکوت کند،مایه ی دلگرمی است هرچنداگردهلران به اندازه روسیه وسعت داشته باشدوبه اندازه چین جمعیت ونیزبه اندازه ی امریکا ثروت،چون دهلران است هرگز توسعه نخواهد یافت وبودجه سالانه آن ازشهرستان تازه تاسیس سیردان بیشترنخواهد شد.

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 3روز