گزارش/مشکلات چوار و وعده‌های مدیران

 

 
8254-1.jpg

مسئولان و منتخبان شهر چوار مشکلات این بخش را با برخی مدیران استان در میان گذاشتند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه ایلام، در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین «جواد الیاسی» امام جمعه چوار اظهار کرد: بخش چوار با مشکلاتی دسته و پنجه نرم می‌کند که کلید حل این مشکلات ارتقاء این بخش به شهرستان است.

امام جمعه چوار

 وی با بیان اینکه با ارتقاء بخش چوار به شهرستان تحول چشمگیری در منطقه صورت می‌گیرد و بازخورد آن به استان هم تعمیم داده می‌شود،‌ تصریح کرد: تبدیل بخش چوار به شهرستان برای استان هزینه نمی‌آورد و همه بسترها برای این ارتقاء فراهم است و بیش از 27 اداره در شهر چوار دایر است و انتظار داریم در سال 93 این امر محقق شود.

 الیاسی گفت: مراکز صنعتی زیر ساخت‌های شهری چوار را تخریب کرده و با وجود تعهدات قانونی این مراکز به مردم کوتاهی‌هایی صورت گرفته‌ که برای حفظ روحیه مردم رفع مشکلات این منطقه ضروری است. 

  

معارف خاکی‌

  به گزارش ایسنا،«معارف خاکی» از اعضای شورای شهر چوار با اشاره به اینکه سوخت گوگرد پالایشگاه و عبور تانکر‌های میعانات گازی عرصه زندگی و تنفس را بر مردم این‌ منطقه تنگ کرده است، گفت: به سبب این مشکلات هر ماه شاهد مهاجرت بسیاری از اهالی منطقه به مرکز استان و دیگر شهرها هستیم.

 عضو شورای اسلامی شهر چوار ادامه داد: با وجود اینکه آب آشامیدنی از ایوان به سمت پتروشیمی از 100 متری روستای «گله‌‎جار» می گذرد اما مردم این روستا از نعمت آب برخوردار نیستند که سبب مهاجرت مردم این روستا شده است، پس اگر می‌خواهیم زندگی عشایری و روستایی ادامه یابد باید مشکلات آنها را حل کرد.

 وی همچنین خواستار ایجاد تصفیه‌خانه برای بهبود آب آشامیدنی چوارشد و با تاکید بر اینکه وجود ماهواره‌ها سبب تهاجم فرهنگی می‌شود گقت: پروژه شبکه دیجیتالی این بخش تکمیل شده و تقریبا آماده بهره‌برداری است، ولی متاسفانه در آن قفل است و مردم این منطقه از شبکه‌های دیجیتالی محروم هستند و استفاده از ماهواره در حال رواج است.

 خاکی با اشاره به اینکه ورزش چوار زمانی حرف اول غرب کشور را می‌زد، گفت: الان در منطقه ورزشکار حرفه‌ای وجود ندارد که ورزش و جوانان استان باید موضوع را بررسی و در راه ایجاد امکانات در این زمینه گام بردارد.

 وی با بیان اینکه ما "دریا داریم و از ماهی خوردن محرومیم" گفت: با وجود تمرکز مراکز صنعتی در این منطقه جوانان ما بیکار هستند و تنها آلودگی هوا و محیط زیست منطقه نصیب ما شده که امیدواریم سهم جوانان چواری از اشتغال در این منطقه بیشتر شود. 

تغییر کاربری اراضی حصار کشی شده مخابرات و دانشگاه، بهبود وضعیت ساختمان دانشگاه پیام نور چوار، توجه بیشتر به اراضی روستاهای بخش، اجرای طرح‌های آبخیزداری برای جلوگیری از رانش زمین و جمع‌آوری رواناب بالادست، حمایت از طرح‌های کشاورزی و مشاغل خانگی‌، استقرار اداره‌های بنیاد شهید و ثبت احوال از دیگر خواسته‌های مردم این منطقه بود که توسط این عضو شورای شهر چوار مطرح شد.

 

عبدالله بهادری

 به گزارش ایسنا، در ادامه مهندس«عبدالله بهادری» مدیر کل راه و شهرسازی استان اظهار کرد: با هزینه 900میلیون تومان 5 کیلومتر از پروژه روکش آسفالت "گدارخوش" به "گنجوان" صورت گرفته و 10 کیلومتر بعدی در دست اقدام است.

 وی ادامه داد: عملیات اجرایی پروژه راه" تجریان" به "بان‌خشک" از سال گذشته آغاز رشده و هم‌اکنون 3 پیمانکار در این پروژه مشغول کار هستند که پیش‌بینی می‌شود عملیات خاکی تا ظرف 2 ماه آینده انجام شود و 11 کیلومتر باقی‌مانده توسط قرارگاه خاتم الانبیا شروع خواهد شد.

 مدیرکل راه و شهرسازی گفت: پیمانکار طرح روکش آسفالت "چوار به حاج بختیار" به عنوان یکی از مطالبات مردم است برای 10 کیلومتر آن انتخاب شده و با انعقاد قرارداد پروژه در آینده شروع خواهد شد و فاز دوم آن دریک ماه آینده به پیمانکار واگذار و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری حدود 25 کیلومتر از این مسیر انجام شود.

 وی با اشاره به اینکه سفارش تابلو های هشدار مسیر حاج بختیار داده شده و به زودی نصب خواهد شد، گفت: از محل اعتبارات راهداری روکش آسفالت از میدان خروجی تا پلیس راه انجام خواهد گرفت.

 

ذوالفقاربیرانوند

 بر اساس این گزارش در ادامه «ذوالفقار بیرانوند» مدیر آبفای شهری اظهار کرد: با توجه به اینکه آب شهر چوار از چاه پتروشیمی ، چاه آب و فاضلاب و چشمه‌های جاری تامین می‌شود و بافت خاک این منطقه گوگردی است، مشکلاتی در بحث کیفیت آب‌های زیرزمینی وجود دارد، ولی شبکه بهداشت هر روز از آب منطقه نمونه‌برداری می‌کند و آّب منطقه بر اساس رِنج استاندارد قابل شرب است.

 وی گفت: با ورود بخش خصوصی مشکل آب‌رسانی به مردم و احداث تصفیه خانه و شبکه فاضلاب به زودی قابل حل است.

 

احمد شوهانی

 به گزارش ایسنا، در ادامه دکتر «احمد شوهانی» نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی در این نشست اظهار کرد:بیکاری معضلی است که در همه کشور وجود دارد و مربوط به چند سال گذشته است که حجمش اکنون بیشتر شده و ما مرتب به وزرا و دولت تذکر داده‌ایم و گفته‌ایم که بیکاری در ایلام بیداد می‌کند.

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه داد: مشکلات چوار را با وزیر نفت مطرح کردیم و وزیر هم قول حل مشکلات را داده است که در صورت اجرای فاز 2 پالایشگاه 400 نفر مشغول به کار خواهند شد.

 وی ادامه داد: احداث شهرک صنعتی پایین دست پتروشیمی مصوب شده که ره‌آورد آن اشتغال‌زایی خواهد شد.

  وی با اشاره به اینکه اصلی‌ترین درخواست مردم بحث ارتقا به شهرستان است گفت:همه مراحل این ارتقا در وزارت کشور انجام شده ولی متاسفانه دولت فعلا جلوی تقسیمات کشوری را در همه استان‌ها گرفته و ما کماکان منتظر تایید دولت هستیم‌.

 شوهانی گفت: نسبت به مسایل استان و شهر چوار بی‌تفاوت نیستیم و تا جایی که بتوانیم مشکلات موجود در منطقه را پیگیری می‌کنیم تا برخی از مشکلات مردم حل شود.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 3روز