شنبه 21 تیر 1399

در میزگرد ایسنا بررسی شد: دلایل کمرنگ شدن نقش نظارتی مطبوعات در ایلام/ دستگاه‌های دولتی با اهرم آگهی برخی نشریات را کنترل می‌کنند

اینکه مطبوعات را رکن چهارم دموکراسی خوانده‌اند برخاسته از نقش نظارتی آنها در یک جامعه دمکراتیک و مردم‌سالار است. اما بسته به نوع جوامع و همچنین ساختار مطبوعاتی یک جامعه میزان این نظارت می‌تواند شدت و ضعف پیدا کند. در کشور ما مطبوعات همواره با فراز و نشیب مواجه بوده‌اند ولی به هر حال جمعی از اهالی مطبوعات چراغ رسانه‌ها را روشن نگه داشته‌اند ولی به نظر می‌رسد این نقش در مطبوعات ایلام کم‌رنگ بوده و کمرنگ تر شده است (اگر از یک دورهای در دهه هفتاد که از آن به عصر طلایی مطبوعات ایلام یاد می‌شود صرف نظر کنیم) اکثر هفته‌نامه‌ها و گاهنامه‌های استان زمانی انتشار می‌یابند که آگهی‌های آنها به حد مطلوب رسیده باشد.

 برای بررسی این موضوع خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام،میزبان معاون فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و رییس خانه مطبوعات ایلام بود.

 «عمران خودآموز» معاون فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در  این میزگرد با عنوان « بررسی وضعیت مطبوعات استان » اظهار کرد:اگر مطبوعات و نشریات کیفیت کار را بالا ببرند کثرت آنها نقطه قوتی خواهد بود که به انجام رسالت این ناظران فعال جامعه کمک خواهد کرد.

مشکلات مطبوعات استان معلول کمیت بالا نیست

وی ادامه داد: کیفیت مطبوعات زمانی ارتقاء می‌یابد که فضای رقابتی ایجاد شود در مقابل کسانی  که تعداد زیاد مطبوعات را عامل افت کیفیت می‌دانند باید بگویم که کاهش تعداد مطبوعات موجب روبرو شدن با فضاي انحصاري و از بین رفتن فضای رقابتی خواهد شد به همین وجود برخی مشکلات مطبوعات استان را معلول کمیت بالای آنها دانستن درست نیست.

 معاون فرهنگي ارشاد استان ایلام با تاکید بر اینکه عامل آسيب‌زا در حوزه‌ي مطبوعات تعدد آنها نیست بلکه نحوه‌ی روزنامه‌داری فعالان اين عرصه است تصریح کرد: اگر چه اقتصاد نشريات با مشكل مواجه است ليكن فرهنگ اقتصادي حاكم بر نشريات عاملي مهم‌تر در ايجاد وضعيت موجود آنهاست؛ چه بسا یک نشريه با وجود درآمد كافي، تاثیرگذاری کمی داشته اما نشریه‌ی دیگري با سطح درآمدی کم، بالاترین تاثیرگذاری را در جامعه داشته باشد و به دلیل اهمیتي است  که براي رسالت خود قائل بوده و  با مدیریت درست منابع اقدام به چاپ كيفي و توزیع به موقع نشريه‌ی خود کرده است.

 خودآموز با برشمردن مولفه‌هایی همچون نیروی انسانی، محتواي نشريه، منابع درآمدي و... که باید مدیریت صحیح هدایت‌گر آنها باشد ادامه داد: جلوگيري و ممانعت از فعالیت نمایندگی‌های نشریات سراسری در استان به دلیل دارا بودن گستره‌ی توزیع منطقه‌ای و سراسری نه تنها قانونی نیست بلکه فعاليت آنها در استان فی‌نفسه حايز اهميت است پس از این فرصت می‌توان براي معرفي پتانسيل‌هاي استان در سایر استان‌های کشور بهره برد و علاوه بر آن می‌توان مشکلات استان را از یک تریبون وسیع‌تر در قالب نشریات سراسری منعکس کرد.

 مدیران مسئول، خارج از گود مطبوعات

معاون فرهنگی،فرهنگ و ارشاد استان در ادامه در مورد تركيب افراد حاضر در عرصه مطبوعات و فرآیند شكل‌گيري نشریه و حتی تکثر آنها با طرح اين سوأل كه چرا بسياري از مدیران مسوول خارج از گود رسانه نشسته‌اند، اضافه کرد: وقتی صاحب امتیاز خارج از چرخه مطبوعات است چه انتظاری می‌رود سردبیر، خبرنگار و یا بازاریاب دغدغه لازم را داشته باشد چرا که فرد جایگزین مدیرمسئول در اولین اقدام و اولويت به ناچار سعی در تامین درآمد برای امرار معاش خود دارد و در بسياري موارد رسالت‌کاری و حرفه‌ای را در اولويت دوم قرار می‌دهد.

 وی با بیان اینکه متقاضی درخواست نشريه در بدو تقاضا فردی صاحب ایده، تجربه، تفکر، تخصص و حافظ شئونات اين حرفه خطير است ادامه داد: متقاضیان دریافت نشریه در استان ايلام چندین برابر تعداد فعلی بوده‌اند که توسط هیئت نظارت بر مطبوعات اين تعداد افراد مجوز انتشار نشريه دريافت كرده‌اند و در این هيئت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فقط یک رأی دارد.

 معاون فرهنگ و ارشاد استان وضعیت مطبوعات را یک فرايند سه قسمتی شامل ورودی (متقاضيان، مدیران مسئول و...)، محيط فعاليت و پردازش (قانون مطبوعات، وضعيت فعاليت نشريات و...) و خروجی (نشریه مکتوب) ذکر کرد و افزود: روند اشتباه اين فرايند از ورودی آن شكل می‌گيرد و با خروج افراد مستقل از ابتدا نگاه مطبوعات به دست و جيب دولت متمايل می‌شود؛ در این وضعیت دوری گزینی مدیرمسئول از نشریه و عدم توانایی نماينده وی در انجام رسالت اصلی مبین بی‌مسئولیتي صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول بوده که این بی‌مسئولیتی در کنار سایر موانع، تشدید کننده مشکلات است.

 خودآموز راه حل برون رفت از شرایط حاکم بر مطبوعات را ایجابی عنوان کرد و یادآور شد: باید در جهت حاکمیت کار بهتر در این عرصه از اهرم‌های حمایتی که بسیار کم هستند به صورت بهينه استفاده کرد، نه اینکه بدلیل عدم چاپ مستمر و مرتب که علیرغم میل صاحبان نشریات است از اهرم‌های تنبیهی یا لغو مجوز که اصلاً به صلاح مطبوعات نیست بهره برد. البته مقوله ممنوعیت چاپ  یا لغو مجوز برعهده هیئت نظارت است که براساس ماده 16 قانون مطبوعات نشریه‌ای را که شش ماه فعاليت نداشته باشد لغو مجوز می‌شود.

 وی با بيان اينكه بخش خصوصي در ايلام تقريبا غيرفعال است و تنها منبع درآمدی نشريات آگهي‌هاي دولتي است، خواستار تمركز و توزيع عادلانه اين آگهي‌ها شد و خاطر نشان كرد: جاي بسي تعجب است كه قانون شفاف و بخشنامه‌هاي هيئت دولت دستگاه‌ها را موظف به ارسال آگهي از طريق ادارات كل ارشاد استان‌ها می‌كنند و در پايين دست با كم ميلی و عدم التفات دستگاه‌های اجرايی مواجه می‌شود و ادارات دولتی يكه‌تاز استفاده از اين رانت و اهرمی هستند كه با آن مطبوعات را به هرسويي كه می‌خواهند سوق دهند.

خودآموز در بخش ديگري از سخنان خود وظیفه‌ی کارگزار فرهنگی را مشاوره و نه گریزان کردن افراد صاحب دغدغه عنوان کرد و گفت: باید بسترها در جهت ماندگاری افراد هنرمند و باتجربه در فضاي كار فرهنگي فراهم شود تا به دلیل حضور این افراد توانمند کسان دیگری وارد عرصه شوند و فضاي رقابتی شکل گیرد به همین علت مطبوعات در استان‌های کم‌برخوردار بیشتر از هر قشر دیگر در جامعه نیازمند حمایت و کمک بلاعوض دولت هستند.

 وی تصریح کرد:به دنبال سفر وزیر ارشاد به استان ایلام، تسهیلات کم‌بهره و افزایش یارانه ریالی مطبوعات را مطالبه کردیم كه در صورت تحقق این امر کمک خوبی به مطبوعات استان خواهد شد.

 عدم اجرای قانون، سرچشمه تمام مشکلات

 خودآموز با بیان اینکه  اگر مشکلی در جامعه رخ نمایان کند در واکاوی و کنکاش موضوع متوجه عدم اجرای قانون در آن بخش خواهيم شد ادامه داد: با وجود تکثر قوانین، خوشبختانه در هر بخش قانون بصورت شفاف وجود دارد، اما در دفاع از مقوله بازاريابی كه همواره به عنوان مشکل و دغدغه مطبوعات نام برده می‌شود باید متذکر شد رسالت کار بازاریاب به عنوان یک شغل، حرفه و رشته دانشگاهی شرافتمندانه متفاوت از كاری است كه اكنون در فضاي مطبوعات انجام می‌گيرد  و خلط مبحث و تداخل کاری، آن را تبدیل به شکل کنونی کرده است.

 وی ادامه داد: بازاريابی مربوط به بازار است نه واسطه‌گری براي آگهي دولتی كه قانون و قواعد خاص خود را دارد و در اين بين دستگاه‌هاي اجرايی بيش از واسطه‌های جذب آگهي مقصر هستند.

 نتیجه پیشگامی بازاریابان در مطبوعات استان چیست؟

 وی در پاسخ این سوال مطرح شده که ازدیاد بازاریابان در مطبوعات استان حاصل چه فرایندی است گفت: دستگاه‌های اجرایی به عنوان مقصر اصلی در تولید و بازتولید بازاریابان نقش اول را ایفا می‌کنند چرا که مدیران دستگاه‌ها به واسطه مدیران روابط‌عمومی مبادرت به برگزاری نشست‌های فرمالیته و خبری می‌کنند در صورتی که مدیر انتقادپذیر با کارکرد درست در ارگان مربوطه در صدد پاسخگويي و ارايه گزارش برای اطلاع عمومی برمی‌آيد و قضاوت را به مخاطبان می‌سپارد نه اینکه براي  پوشش ضعف خود با مانور خبری گروه کثیری از افرادي كه به دنبال آگهي‌اند را به نشست فرا بخواند و فضايي براي پرشسگري واقعي به وجود نياورد.

 کارشناس مسوول سابق مطبوعات استان ایلام تصریح کرد: همیشه مدافع مطبوعات استان بوده‌ام چون اعتقاد دارم مطبوعات قشری هستند که با کمترین ادعا، بیشترین زحمت را می‌کشند که با وجود نواقص و كمبودها،  بیشتر از خود هزینه می‌کنند و در واقع آنچه بدست می‌آورند کمتر از آن چیزی است که از آن مايه می‌گذارند. با این وجود مدیران علیرغم ابلاغ بخش‌نامه «قانون تمرکز آگهی و گزارش» برخلاف قوانین مبادرت به برگزاری نشست یا توزیع آگهی برای حفظ جايگاه خود و يا تعدیل موضع مطبوعات می‌کنند.

 نشست‌های خبری صوری،جولانگاه بازاریابان مطبوعات

 خودآموز خاطرنشان کرد: نشست‌های صوری هیچ محصول و عایدی برای مردم، مطبوعات و حتی خود مدیر به دنبال ندارد اما برگزاری این قبیل جلسات هر بار بر تعداد بازریابان در کسوت خبرنگاری می افزاید و به بازتوليد چرخه معیوب کنونی منجر خواهد شد می‌انجامد که از این جهت بر پیکره مطبوعات ضربه وارد شده و گرنه اگر مدیر اعلام کند در یک نشست پرسش و پاسخ به دنبال ارائه گزارش عملکرد واقعي است تنها خبرنگارانی حضور پیدا می‌کنند که قدرت پرسشگری و به چالش کشیدن مدير را دارند پس اگر مدیر پاسخگویی درست و منطقی پيشه كند علاوه بر نمایش قدرت مديريتي، اجرایی و کارایی صحیح اداره مربوطه توانسته عواید و منفعتی به خبرنگاران و مردم برساند.

 وی با تاکید براین که حمایت مدیران از مطبوعات باید به موازات حفظ آبرو و كرامت آنها انجام پذيرد، اظهار کرد: مدیران به شیوه‌های قانونی درصدی از بودجه دستگاه خود را برای پذیرش اشتراک‌ نشريات و حمایت از محتوای نشریه، حمایت از جشنواره‌ها و خبرنگاران تخصیص دهند و به دنبال سانسور در عرصه مطبوعات نباشند چرا که مطبوعات علیرغم مشکلات فراوان وام‌دار هیچ ارگانی نمی‌شوند. پس تا زمانی که مدیران بدعت ناسنجيده جلسات فرماليته و سياهي لشكر را رويه درست خود می‌دانند درب بر همين پاشنه خواهد چرخيد.

  خودآموز ضمن قبول کم‌کاری و وجود مشکلات فراوان در مطبوعات استان، باز آنها را با همین دست و پا شکستگي فعلی تاثیرگذار و نقش‌آفرین دانست و اظهار کرد: محتوای تعدادی از نشریات دغدغه‌مند حاوی مطالب انتقادی و منطقی است و یا خبرگزاری بخوبی فضای خبری را مدیریت کرده و در حال رصد، بیان مسائل و مشکلات موجود در جامعه حتی در مسائل مدیریتی است پس خوشبختانه می‌توان مدعی شد مطبوعات بطور کامل از ریل رسالت خبری خود علیرغم وجود مشکلات متعدد خارج نشده و حتی سعی در غلبه بر مشکلات و دوری از منفعل شدن دارند این تحرکات نشان از سرزندگی و امید به تحول و امید به فرارسیدن دورانی است که بتوانند نقش‌آفرینی خود را دوباره از سر بگیرند.

 خودآموز در مورد کنفرانس خبری رییس‌جمهور در پايان سفر به استان ايلام گفت در اين رابطه نیازی به خرده‌گیری بر مطبوعات نيست بلكه فرايند شكل گيري و نحوه‌ي گزينش خبرنگاران اشكال داشت، بیان کرد: هرچند پیشکسوتان و بزرگان رسانه‌ای استان در این جلسه حضور نداشتند اما همان افراد کم‌تجربه و به اصطلاح بازاریاب با صدای لرزان و پراضطراب مشکلات و دردهای استان ایلام را به گوش رییس جمهور رساندند.

وي با بیان اینکه متأسفانه ضعف هاي ناخواسته ي  مطبوعات بیشتر توسط مدیران اجرایی دامن زده مي شود این سوال را از مدیران دستگاه‌ها پرسید:  خبرنگاران با هر لحن و صدایی موفق به انتقال پیام شدند شماها تا چه حدی موفق به ارائه گزارش و بيان مشکلات اداره متبوع به وزیر مربوطه یا رییس جمهور شدید؟

 خبرنگاران واقعی در حاشیه

 این کارشناس نیز بر ورود خبرنگاران حرفه‌ای و پیشکسوت که به معنای واقعی کلمه مسئولیت‌پذیر هستند از حاشیه به متن تاکید کرد و یادآور شد: چنین افرادی در بعضی مواضع غریب و تنها می‌افتند اما باید خبرنگار واقعی خود را در این وضعیت نشان دهد تا الگو شوند و در فضای رسانه و خبر نگذارند افراد نامطلع عرصه را در دست بگیرند.

 خودآموز تحول در وضعیت مطبوعات استان را نیازمند اراده استاندار به دلیل اشراف کامل بر توان، پتانسیل و مشکلات مطبوعات استان دانست و گفت: توان بالاترین مقام اجرایی استان در این عرصه علاوه بر ساماندهی و تغییر نگاه  مدیران به رسانه، موجب حذف نشست‌های فرمالیته و حتی مکلف کردن مدیران دستگاه‌ها به پاسخگویی خواهد شد.

 وی ضمن اشاره بر مدیریت صحیح منابع در دسترس توسط مسئولان مطبوعاتی ادامه داد: اگر مدیریت صحیح باشد با پس‌انداز درآمدهای شمارگان درآمدزا چندین شماره بعدی را نیز می‌توان قوی منتشر کرد. درست‌ترین تفکر این است که مسئول نشریه انتظار کسب درآمد برای امرار معاش زندگی شخصی نداشته باشند بلکه توقع بر پیشبرد نشریه از محل درآمدها باشد و نشریه از خودش ارتزاق کند چرا که نشریه بنگاه اقتصادی نیست ولی جای اشکال نیست که هنر و توان مدیر نشریه بگونه‌ای باشد که بدلیل توان مالی نشریه، شبکه‌های زنجیره‌ای فرهنگی را علاوه بر نشریه هدایت کند.

 خودآموز مقوله روزنامه‌نگاری با روزنامه‌داری را متفاوت از هم عنوان کرد و گفت: در عرصه فرهنگی مدیر نشریه برای رسیدن به هدف باید تمام متغیرهای موجود نشریه را مدیریت کند.

 معاون فرهنگي  ارشاد اسلامی ایلام افراد تشکیل‌دهنده پیکره مطبوعات را افرادی خوب و ارزشمند ذکر کرد و افزود: خروج نشریه مکتوب و رفتار و برخوردهای برخواسته از خبرنگاران دو خروجی کار خبرنگاران است که نشان می‌دهد خوشبختانه تاکنون این گروه و فعال فرهنگی نه تنها برخلاف شئونات و قوانین موجود برخورد نکرده‌اند بلکه بجز بیان اخبار صادقانه، سالم و تحلیل‌گرانه هیچ مطلب کذب و نادرستی را انتشار نداده است.

 روابط عمومی‌ها،عامل بی‌رمقی خبرنگاران

 وی وجود اشتباهات عرفی رفتارهای خبرنگاران را متوجه مدیران و روابط‌عمومی‌های ادارات دانست و تاکید کرد: مطبوعاتی‌ها باید با ذکاوت و هوشمندی مراقب رسالت کاری خود باشند و سعی کنند در دام تله‌ها و توقعات ادارات علیرغم مشکلات مالی نیفتند.

 خودآموز یادآور شد: صاحب امتیاز و مدیرمسئول دو سمت قانونی قیدشده در مجوز نشریه است که مسئولیت تام مسائل و مشکلات نشریه بر عهده آنها است و انتخاب سردبیر یا مدیراجرایی برای چرخاندن مطبوعه اخذ شده یک سمت داخلی است که ارشاد اسلامی دخالتي در رد يا قبول فرد انتخاب شده ندارد هرچند با وجود سربیر در نشریه تکلیف‌های قانونی از صاحب امتیاز ساقط نمی‌شود از طرفی راه‌اندازی سیستم سمان که سیستم جامع مستندسازی آثار خبرنگاران است توان تشخیص صره از ناصره و تفکیک نیروها نسبت به همدیگر را از دست ادارات ارشاد اسلامی استان‌ها خارج کرده است.

  وي اظهار کرد: متأسفانه ضعف هاي ناخواسته‌ي  مطبوعات بیشتر توسط مدیران اجرایی دامن زده مي شود این سوال را از مدیران دستگاه‌ها پرسید که خبرنگاران با هر لحن و صدایی موفق به انتقال پیام شدند شماها تا چه حدی موفق به ارائه گزارش و بيان مشکلات اداره متبوع به وزیر مربوطه یا رییس جمهور شدید؟

 خودآموز نخبه را فردي دغدغه‌مند و مسئولیت‌پذیر در مقابل مشکلات جامعه دانست نه کسی که دارای تحصیلات عالیه و دانشگاهی است و افزود: باید الزامات حضور نخبگان در عرصه‌ی مطبوعات در جهت حفظ شأن و جایگاه آن مهیا شود و مطالب بیان شده از سوی این افراد دقیق و آن‌گونه که بیان شده است ساخته و پرداخته شود چرا که مدارای بیشتر با نخبگان و فراهم کردن بسترهای مورد نیاز حضور نخبگان در عرصه‌های مختلف مطبوعاتی علاوه بر پررونق شدن فضای کاری موجب بالا رفتن سطح کیفی محتوای نشریه خواهد شد. البته نخبگان نیز با بزرگ‌منشی مشکلات و عدم بسترهای مورد نظر مطبوعات را به دلیل اینکه خود نیز فردی صاحب دغدغه است بپذیرند و در تعامل با آنها قرار گیرد.

 وی گفت: نباید نادیده گرفت که مدیران مسئول نشریات خود جزو نخبگان هستند که با ورود این افراد به عرصه مطبوعاتی موجب ایجاد اطمینان برای ورود سایر نخبگان خواهد بود.

 خودآموز از خبرگزاری‌های استان خواست به مطبوعات به عنوان رقیب نگاه نكنند و از نشر اخبار آنها توسط نشریات استقبال نمايند و مطبوعات نيز ضمن ذكر منبع با تحليل هاي كارشناسي كار خبرگزاري ها را تكميل كنند.

 «حیدر داودی» رییس خانه مطبوعات در ادامه  این میزگرد بررسی وضعیت مطبوعات استان ایلام با تایید این که تعدد نشریات استان ایجاد کننده فضای رقابتی و ماندگاری نشریه‌های قوی می‌شود اظهار کرد: وقتی‌که در بحث قدرت نرم رادیو در 38 سال، تلویزیون در 16 سال، رایانه 13 سال و اینترنت در 4 سال مسیر توسعه را طی کرده است تجهیز مطبوعات به عوامل دیجیتالی برای توسعه‌یافتگی ضروری است.

 مطبوعات کمتر نگاه توسعه گرایانه دارند

 رییس خانه مطبوعات استان ایلام در مقابل ویژگی آنالوگ و دوطرفه بودن فضاهای خبری اینترنتی، هفته‌نامه‌های محلی ایلام را صاحب فضایی منولوگ و یک طرفه عنوان کرد و ادامه داد: وقتی راننده پایه دو برای رانندگی ماشین‌های ترانزیتی مجبور به دریافت مدرک پایه یک است چرا قانون و مسوولان اجرایی بر متخصص بودن فرد متقاضی احراز پروانه کار نشریه‌ نظارت ندارند همین امر تبدیل به یک حلقه گمشده و ورود افراد غیرمتخصص به عرصه مطبوعات در راستای اهداف شخصی، قومی قبیله‌ای شده و کمتر به نگاه توسعه‌گرایانه توجه دارند.

 وی با بیان اینکه عدم تخصص مدیرمسئول عاملی بازدارنده در اشرافیت بر کار مطبوعات است افزود: علاوه بر عدم تخصص مدیرمسئول، کمبود یا نبود ابزار مورد نیاز کار خبر بر مشکلات دامن می‌زند بنابراین ارشاد در زمان درخواست صدور مجوز نشریه باید برنامه اقتصادی کسی که می‌خواهد مدیرمسئول شود را بررسی کند و بعنوان یکی از مولفه‌ها به آن  توجه شود تا بعدها سردبیر و مسئول اجرایی نشریه علیرغم توانمندی در عرصه مطبوعات برای گردش مالی امور به دنبال مسافرکشی و شغل دوم نباشند.

 داودی اضافه کرد: منبع درآمد نشریات ایلام برخلاف سایر استان‌ها، بدلیل نداشتن بخش خصوصی قوی، ادارات و سازمان‌ها  است در حالی‌که برای کاهش وابستگی‌ مالی به ارگان‌های دولتی هیچ‌وقت از مشاورین اقتصادی برای داشتن یک گردش مناسب مالی کمک نگرفته‌ایم تا منتظر کسب درآمد از محل فروش نشریه، اشتراک و آگهی‌ها نباشیم هرچند در این بخش نیز مثل سایر استان‌های کشور مبالغ مناسبی به چرخه مالی نشریه وارد نمی‌شود.

 داودی تصریح کرد: خانه مطبوعات به دنبال تفکیک فعالیت خبرنگاران با بازاریابان به دلیل هزینه‌های فراوان، برطرف کردن بخش اعظمی از مشکلات مطبوعات و البته در جهت صیانت از خبرنگاران واقعی و صاحب قلم است که برای اجرایی کردن طرح، حمایت استاندار و ارشاد ضروری است.

 آگهی‌ها در ارشاد متمرکز شوند

 وی با تاکید بر تمرکز آگهی در ارشاد اسلامی گفت:باید آگهی‌ها به نشریاتی که چاپ منظم و محتوای بهتری دارند داده شود تا نشریاتی که به جای تحلیل محتوا به دنبال کار اقتصادی هستند.

رییس خانه مطبوعات ایلام ادامه داد: سیاست ادارات و بخصوص مدیران روابط‌عمومی سیاست شل‌کُن سفت‌کُن است به این مفهوم که وقتی که گزارش دارند هزینه می‌کنند اما با نداشتن گزارش عملکرد و وجود بار مالی مناسب کاری به وضعیت موجود در مطبوعات ندارند و در واقع براساس نیاز با مطبوعات برخورد می‌کنند در این مقوله از استاندار به عنوان بالاترین مقام اجرایی انتظار می‌رود یا به صورت بخش‌نامه یا گفتمان اداری مدیران را در این خصوص توجیه کند هر چند کمک سالیانه 500 هزار تومانی به یک نشریه برای یک ارگان مبلغ ناچیزی است اما بخش عمده‌ای از مشکلات نشریه حل می‌شود.

 داودی برگزاری جلسه هم‌اندیشی با مدیران دستگاه‌های اجرایی با حضور  مدیران روابط‌عمومی‌ها، ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات استان ایلام برای رسیدن به جمع‌بندی نحوه‌ی کمک به  مطبوعات را ضروری دانست و تاکید کرد: اعتقاد براین است همانطور که درختان بلوط در حال کشیدن آخرین نفس‌ها به خاطر ریزگردها است مطبوعات نیز در حال پژمردگی و نیازمند تغییر نگاه‌های شل‌کُن سفت‌کُن ادارات و حتی نوع تخصیص یارانه هستند.

 وی ادامه داد:مثلاً سال 92 از مجموع 30 نشریه محلی فقط 7 نشریه یارانه دریافت کردند هر چند بخشی از مشکلات به دلیل کم‌کاری و عدم ارسال بموقع نشریه به وزارت‌خانه است اما چرا با همین روند در یکی از استان‌های همجوار فقط یک نشریه آن بالای 50 میلیون تومان یارانه دریافت کند؟

 بودجه ثابت به مطبوعات داده شود

 وی در پیشنهاد دیگر خطاب به استاندار استان ایلام برای خدمت به مطبوعات خاطر نشان کرد: ردیفی از بودجه استان برای کمک به مطبوعات بصورت ماندگار حتی با تغییر مدیران اختصاص داده شود به عنوان نمونه اختصاص 150 میلیون تومان بودجه‌ به استانی که 30 نشریه فعال، 60 نماینده روزنامه سراسری و 12 خبرگزاری فعال با 150 نفر نیروی فعال عرصه خبررسانی موجب تحول و کاهش مشکلات این محیط فرهنگی خواهد شد البته بگونه‌ای که این مبلغ به جیب مدیرمسئول یا سردبیر ‌نرود بلکه قسمتی از آن در جهت برطرف کردن بدهی‌های چاپخانه‌ای و قسمت دیگر صرف مجهز کردن نشریات به تجهیزاتی مثل دوربین و لب‌تاپ و... شود.

 مطبوعات کپی‌کار شده‌اند

 داودی مشکل بزرگ مطبوعات را در محتوای نشریه‌ها عنوان کرد و افزود: در دهه‌های قبل کار مطبوعات به دلیل نبود اینترنت برای گرفتن اخبار ادارات قوی‌تر و بهتر بود چرا که خبرنگار به دنبال تولید خبر در محیط های مختلف حضور داشت اما الان در کمترین زمان با گریزی بر خبرگزاری‌های فعال و سایت ادارات اقدام به کپی خبر کرده و عملاً تولیدکنندگی از بین می‌رود بنابراین بعد از مشکلات مالی، تحلیل محتوا و تقلید کردن‌ منجر به یکی از عوامل مهم بروز مشکل در فضای اطلاع‌رسانی شده است یقیناً تولید خبر در درازمدت باعث پیشرفت نشریه و پیدا کردن جایگاه خاص خود خواهد شد.

 نشست‌های صوری خبری به نقش مطبوعات ضربه زده است

 داودی در ادامه دخالت مدیران روابط‌عمومی در این پروسه را مهم ارزیابی کرد و گفت: روابط‌عمومی‌ها برای نشان دادن قدرت اجرایی و اطلاع‌رسانی خود به مدیران اقدام به برگزاری چنین نشست‌های با توزیع مبالغ اندکی می‌کنند وقتی این روند رضایت مدیر، شخص روابط‌عمومی و لشکر عظیم خبرنگار و بازاریاب را به دنبال دارد مردم متضرر می‌شوند چون نه مطالبات آنها مطرح می‌شود و نه آگاهی واقعی از مسائل حاصل می شود.

 وی راه‌حل حذف نشست‌های فرمالیته را ورود خبرنگاران واقعی از حاشیه به متن ذکر کرد و افزود: ورود خبرنگاران واقعی به جلسات و پرسشگری باعث می‌شود علاوه بر متمایز شدن عیار خبرنگاران و بازاریابان از همدیگر شاهد ریزش بازاریاب و خبرنگاران ناتوانی که حرفی برای گفتن ندارند باشیم.

 وی نتیجه  فرآیندهای موجود را متضرر شدن استان عنوان کرد و گفت: حضور فعال‌تر خبرنگاران همراه با حمایت‌گری آنها از مدیریت های توانمند و بابرنامه موجب شتاب‌گرفتن روند توسعه استان می‌شود  اما این روند کنُد و پژمرده و تکرار نشست‌های فرمالیته عاقبتی بجز دچار شدن به وضعیت درختان بلوط برای مطبوعات ایلام را نمی‌توان تصور کرد.

این فعال رسانه‌ای به زمین خریداری شده برای ساخت ساختمان مطبوعات استان اشاره و خاطرنشان کرد: تقاضا از استاندار این است که مدافع و حمایت‌گر طرح احداث ساختمان خانه مطبوعات برای منسجم‌سازی اهالی رسانه باشد چون طرح مدنظر بگونه‌ای است که دریافت اعتبارات از سوی استانداری موجب درآمدزایی برای نشریه‌ها خواهد بود و حتی راه‌اندازی سالن 1500 نفری پیش بینی شده در این بنا علاوه بر درآمدزایی، بصورت ریشه‌ای و اساسی بخشی از مشکلات مالی مطبوعات را حل خواهد کرد.

 پیشکسوتان پاس داشته نمی‌شوند

 داودی اهالی مطبوعات استان را پیشرو در تولید خبر در استان عنوان کرد و گفت: متاسفانه اخلاق کاری در میان اهالی مطبوعات به دلیل پرهیز از حفظ حرمت و پرسشگری پیشکسوتان و تبدیل کردن جلسات به محیطی تنش‌زا و عرض اندام کردن نیروهای مبتدی کمرنگ است هرچند ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات تکریم، تجلیل و همچنین مستندسازی آثار و خاطرات پیشکسوتان را در رأس برنامه های کار ی خود قرار داده اند اما باید در همه محیط‌های کاری نگاه‌ها به این سمت برود.

 وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخصوص «احمد شوهانی» به عنوان رییس خانه مطبوعات سابق استان به دلیل بی‌توجهی به درخواست‌های اهالی مطبوعات گلایه‌ کرد و گفت: هرسه نماینده استان در جلساتی متنوع در مورد وضعیت استان ایلام با حضور در خانه مطبوعات به سوالات پاسخگو بودند و قول‌های مساعدی در مورد برطرف کردن مشکلات مطبوعات داده‌اند اما همه چیز را بعد از خروج از جلسات خانه مطبوعات به باد فراموشی سپردند انتظار ما این است این نمایندگان به دلیل حضور در بالاترین جایگاه تصمیم‌گیری کشور در خصوص درخواست‌ها و امکانات مورد نیاز اهالی رسانه‌ی استان رایزنی‌های مورد نیاز را انجام دهند.

 چرا نقش نخبگان در مطبوعات استان کم‌رنگ است؟

 داودی هزینه‌ دار بودن را علت عدم ورود نخبگان دانشگاهی دانست و گفت: به علت پیامدهای بعد از اظهار نظر نخبگان و به ویژه فشارهای قومی و قبیله‌ای وسلطه این مناسبات بر استان شاهد محافظه‌کاری نخبگان و عدم اظهار نظر آنها در نشریات استان هستیم.

این کارشناس اضافه کرد: همچنین برای تولید خبر باید دید چقدر گردش اطلاعاتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی پزشکی برای نگارش خبر یا گزارش وجود دارد.

 داودی بر ضرورت پرداختن به اخبار تولیدی توسط  نشریات برای باقی‌ماندن در کورس رقابت تاکید کرد و گفت: با وجود به روز و در دسترس بودن اخبار روزانه در سایت ها و خبرگزاری لزومی به چاپ و انتشار مجدد آنها به همان صورت در هفته‌نامه‌ها و گاهنامه‌ها نیست بلکه هفته نامه باید ابزارهای تحلیلی و موشکافانه را در خصوص اخبار بکار گیرند در غیر اینصورت استفاده از اخبار خبرگزاری‌ها حتی با ذکر منبع به مرور موجب دلزدگی مخاطب از نشریه خواهد شد در نتیجه نشریات منتظر خروج خبر از طریق خبرگزاری‌ها و درج آن به اسم خود در نشریه نباشند چرا که نشریه برای ماندگاری و برجستگی نیازمند نوآوری در عرصه‌های مختلف با رویکردتولیدی است.

 رییس خانه مطبوعات اضافه کرد: وجود ویژگی‌هایی چون  رقابت و صداقت خبرنگار باعث بیان واقعیت‌های جامعه خواهد شود همچنین تعهد و اتحاد موجود در بین همکاران خبری مانعی بزرگ برای تعرض مدیران به حیطه کار رسانه‌ای خواهد شد.

 تنظیم : رقیه کاظمی، خبرنگار ایسنا،منطقه ایلام .

نظرات ارسال نظر
  • در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۳

    اين چه ميزگردي است که فقط دو نفر اظهارنظر کرده اند!؟ خودآموز گفت خودآموز افزود! داودي اضافه کرد!؟ داودي گفت!؟

    پاسخ به این نظر