دوشنبه 29 مهر 1398

پاسخ۰های شهردار ایلام به سئوالات استیضاح

شهردار ایلام در نشستی خبری به سوالات استیضاح پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، مهندس«حبیب‌‌اله منصورپور» در جمع اصحاب رسانه و مطبوعات در تشریح سوالات مطرح شده اعضای شورای اسلامی شهر ایلام در جلسه استیضاح خود و پاسخ‌های ارائه شده  اظهار کرد: رسانه‌ها به عنوان چشم بینا و نگاه تیزبین جامعه باید حقایق و واقیعیت‌ها را همواره برای مردم بازگو کنند چرا که هر اندازه مطبوعات ما در جهت اطلاع‌رسانی به جامعه آزادتر و با صداقت‌تر باشند، جامعه‌ای پویا و دارای انحراف کمتر خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه هیچ کس نمی‌تواند بگوید که جا برای کار عمرانی در ایلام وجود ندارد افزود: از هر کوچه‌ای که بگذریم هنوز آثار جنگ تحمیلی به چشم می‌خورد و برای رسانه‌ای کردن فعالیت‌ها نباید مناطق برخوردار شهری را برای انعکاس دادن انتخاب کنیم چرا که به عقیده بنده محروم ترین جاها را باید انتخاب کرد که همه از آن مطلع شوند .

شهردار ایلام اضافه کرد: برای انعکاس نارسایی‌های شهری باید همه اقشار جامعه دست به دست هم دهیم و همه مدیران باید پای کار باشند نه اینکه فقط از 1 نفر شهردار و 11 نفر اعضای شورای اسلامی شهر انتظار کار داشت .

منصورپور طرح سوال از شهردار را یکی از وظایف ذاتی اعضای شورای اسلامی شهر دانست و گفت: اعضای شورای اسلامی شهر باید عملکرد شهردار و مجموعه شهرداری را رصد کنند تا در جریان انجام امور قرار گیرند و همه آنها نیز حق دارند که از شهردار خواسته‌های مردم شهر را مطالبه کنند و هر بار که سوالی مطرح کنند ما نیز موظف به پاسخگویی به این نمایندگان مردم هستیم.

وی با بیان اینکه در جریان انتخاب شهردار جدید از بین 21 نفر از افراد حاضر برای پذیرش این مسئولیت انتخاب شدم، تصریح کرد: در بهمن ماه سال گذشته اعضای شورای شهر ایلام با طرح سوالاتی از شهردار این جریان را  فعال کردند که جلسه پاسخگویی به آن سوالات به هر ترتیب برگزار نشد.

شهردار ایلام خاطر نشان کرد: بعد از آن جریان در فروردین ماه امسال باز هم مسئله استیضاح مطرح شد تا اینکه در اواخر اردیبهشت ماه امسال جلسه سوال از شهردار ایلام برگزار و من هم به سوالات شوراییان پاسخ دادم .

منصورپور در ادامه با اشاره به  مطلب منتشر شده در  یکی از هفته نامه‌های محلی در ایلام مبنی بر اینکه چرا شهردار شفاف‌سازی نمی‌کند بیان کرد: قانون، این اختیار را به شورای اسلامی شهر داده که از شهردار سوال داشته باشند و همان قانون نیز شهردار ایلام را ابقا کرد.

وی با اشاره به اینکه مخالف حضور خبرنگاران در جلسات نبوده و نیستم و حتی درخواست بنده برای حضور اصحاب رسانه در جلسه استیضاح از سوی اعضای شورای اسلامی شهر ایلام نیز رد شد به نحوی که حتی اجازه ورود دوربین روابط عمومی شهرداری و  روشن بودن تلفن همراهم را ندادند تاکید کرد: اگر مواردی وجود دارد که بنده در آنها ضعف دارم رسانه‌ها باید آن را بیان کنند .

شهردار ایلام طرح 13 سوال از سوی اعضای شورای شهر ایلام را حق قانونی این افراد اعلام و عنوان کرد: عدم صداقت در بیان و ارائه نمودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد اولین سوالی بود که شورائیان من را به خاطر آن بازخواست کردند که باید بگویم این سوال می‌توانست افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهد و نباید فراموش کنیم که افراد باید پاسخگو عملکرد خود باشند که اگر اینگونه باشد خطا و خلاف در جامعه به حداقل می‌رسد و اگر رسانه‌ها از این مسایل مطلع باشند دیگر جایی برای هیچ جلسه‌ای نخواهد بود و اگر شورا مدارکی دارند که در خصوص عدم صحت مطالب بنده است آن را افشا کنند چرا که در برگه معرفی اینجانب به شهرداری ایلام سوابق تحصیلی بنده به امضای رییس شورای شهر و منشی شورای شهر رسیده است.

منصورپور گفت: من سوال کنندگان را مخالف خودم نمی‌دانم و طرح سوال را حق قانونی اعضای شورای شهر می‌دانم و وجود منتقد را لازمه پیشرفت کار دانسته و به عنوان شهردار معتقدم که کمبود وجود دارد و نواقص نیز دیده می‌شود .

وی اضافه کرد: شهردار متعلق به موافقین و مخالفین اعضای شورای اسلامی شهر است و من شهر را می‌بینم و اعضای شورای شهر نیز شهروندان این شهر هستند.

شهردار ایلام یادآور شد: فاصله زمانی بین طرح سوالات و جلسه استیضاح باید فرصتی برای بررسی وضعیت شهردار در خصوص آن سوالات باشد ولی متاسفانه استیضاح اخیر بدون بررسی جلسه برگزار شد .

منصورپور با اشاره به اینکه عدم پایبندی در اجرایی نمودن برنامه‌های ارائه شده به شورا در هنگام انتخاب شهردار دومین سوال شوراییان بود افزود: ما برنامه‌ای را از همه جنبه‌ها به شورای شهر ارائه کردیم و حتی اسامی افرادی که شهردار را در تدوین آن برنامه یاری کرده بودند را نیز ذکر کرده بودیم که اعضای شورای شهر آن را به پایان نامه تشبیه کردند.

وی اضافه کرد: در 7 ماه گذشته 20 درصد پیشرفت در اجرای برنامه‌های شهرداری دیده می‌شود که نباید فراموش کنیم نیمه دوم سال گذشته بیشترین بارندگی را شاهد بودیم و نمی‌توان در فصل زمستان برخی از کارهای اساسی شهری را پیش برد به عبارت دیگر 1 ماه کامل رکود کاری شهرداری ایلام به دلیل بارش‌های زمستانی است.

شهردار ایلام بکارگیری غیرکارشناسی مدیران مناطق و معاونین شهردار و عزل و نصب‌های سلیقه‌ای کارکنان شهرداری که منجر به کاهش انگیزه و اشتیاق کاری شده به طوری که شهرداری دچار روزمرگی شده است را سومین سوال مطرحی اعضاء شورا دانست و تصریح کرد: در عزل و نصب‌ها در سطح ادارات همواره هم سلیقه بودن و همسو بودن بین مدیران از شرایط کاری است و  هر مدیری اجازه دارد که در چینش تیم مدیریتی خود از کسانی استفاده کند که با برنامه های او همراهی می‌کنند.

منصور پور با بیان اینکه عزل یک نفر احتمالاً به این معناست که آن شخص ضعیف بوده یا با مدیر جدید همسو نیست، ادامه داد: من از جامعه‌ای فنی آمده‌ام ولی اعضای شورای شهر از جامعه‌ای متفاوت تر وارد این میدان شده‌اند به همین دلیل به صورت طبیعی اختلاف نظر وجود خواهد داشت ولی باید تلاش شود دیدگاه ها به هم نزدیک تر شود.

وی عدم تسلط و اشراف شهردار به امور شهری را چهارمین سوال اعضای شورا از شهردار اعلام و عنوان کرد: در زمان انتخاب شهردار، بنده را از بین 21 نفر انتخاب کردند و انگار فراموش کرده‌اند که رزومه شغلی مرا خواستند و ما همه چیز را در آن رزومه آورده بودیم و از همه مهم تر اینکه مصاحبه‌های مطبوعاتی اعضای شورای اسلامی شهر ایلام بعد از انتخابم به عنوان شهردار را همه رسانه‌ها ثبت و ضبط کرده‌اند و همه آنها نیز موجود است و همان مصاحبه‌ها جای هر سوالی را باقی نمی گذارد.

شهردار همچنین با اشاره به اینکه مقایسه عملکرد شهرداری کنونی ایلام با سنوات گذشته دلیلی دیگر بر عدم ناتوانی مدیریت شهری ما بوده تصریح کرد: حاکم بودن فضای انتخابات در آن زمان قطعا بدون تاثیر نبوده و کار ما را نیز تحت الشعاع خود قرار داد و همچنین مقایسه فعالیت‌ها نیز دلیل دیگر بر این مدعی است .

منصورپور تصریح کرد: در بخش درآمدهای عمرانی شهرداری در 6 ماهه اول سال گذشته از منابع داخلی 480 میلیون تومان هزینه شده ولی در 6 ماهه دوم 830 میلیون تومان و همچنین در بخش اعتبارات عمرانی دریافتی از استانداری در 6 ماهه اول سال گذشته 89 میلیون تومان و در 6 ماهه دوم 1 میلیارد و 800 میلیون تومان دریافت کردیم و تمام دیون بازنشستگان شهرداری ایلام به مبلغ 800 میلیون تومان پرداخت کردیم .

وی جذب و بکارگیری نیروهای خارج از سازمان بدون در نظر گرفتن بار مالی را پنجمین سوال شوراییان دانست و اضافه کرد: نگاه خارج از مجموعه به مدیریت شهر می‌تواند در دیدن و بیان ضعف‌ها موثر باشد که با این دیدگاه این کار صورت گرفته است و استفاده از نیروهای مجرب دستگاه‌های دیگر می‌تواند ما در پیشبرد امور کمک کند .

شهردار ایلام عدم توجه به موازین و قوانین شوراها و اجرایی ننمودن مصوبات به عنوان یک دستورالعمل و امتناع از ارائه گزارش کامل ماهانه از روند اجرایی پروژه‌ها و کارکرد ادارات و همچنین عدم ساماندهی نیروها که عنصر اصلی کاهش انگیزه است ششمین سوال مطرح شده از سوی اعضای شورا بود پاسخ داد: اگر قانون شوراها نبود من شهردار نمی‌شدم و اگر مصوبه اجرا نشده شورا از سوی شهرداری وجود دارد به ما اطلاع دهند تا پیگیری کنیم .

منصورپور عدم ساماندهی پارکینگ شهرداری و کوتاهی واحد اجرائیات در انجام وظایف محوله با توجه به اعتراض مکرر همشهریان و مکاتبات شورا در این خصوص را هفتمین سوال دانست و گفت: آیا بدون رای دادگاه می‌توان تخریبی در یک نقطه شهر انجام داد، باید گفت که برخی توقعات شوراییان بیش از حد انتظار است، شهرداری عامل اجرایی شورای شهر است و اعضا شورا برنامه‌ریزی می‌کنند و ما نیز اجرا می‌کنیم و این استیضاح نشان داد که یک لابی پشت این قضیه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه عدم پیگیری وصول جریمه پرونده‌های ماده صد(موارد خاص) با مبالغ سنگین از جمله دانشگاه علمی کاربردی ایلام 1 و بیمارستان کوثر خانم عبدالهی را هشتمین سوال مطرح شده شورای شهر دانست و تصریح کرد: زمین‌هایی که دارای کاربری زراعی هستند اگر تغییر کاربری داده شوند نباید هیچ مجوزی به آنها داده شود و در این راستا نیز حکم قلع صادر شده و در هیئت تجدید نظر است و در خصوص بیمارستان کوثر نیز پارکینگ طراحی شده و قرار است در فاصله 12 متری بیمارستان پارکینگ احداث و از زیر زمین بیمارستان خارج خواهد شد.

شهردار ایلام ادامه داد: بکارگیری افراد غیر رسمی و مامور دو شغله در پست‌های مهم شهرداری، عدم دفاعیات مناسب و قانونی نماینده حقوقی شهرداری از حقوق شهرداری در رابطه با پرداخت مبلغ چهارصد و بیست میلیون تومان به آقای عبداله بهادری شهردار اسبق، عدم جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در سطح شهر و عدم فعالیت و نظارت واحد اجرائیات، عدم تقلیل بوروکراسی اداری و طرح تکریم ارباب رجوع که موجبات نارضایتی شهروندان را فراهم کرده است و در پایان نیز ارائه برنامه زمان‌بندی شده مناسب جهت افق چهار ساله کاری از دیگر سوالات شوراییان از اینجانب بود.

منصورپور گفت: میزان رسیدگی به شکایات مردمی در شهرداری ایلام طبق اعلام سازمان بازرسی استان از 9 روز به کمتر از 2 روز رسیده است.

وی با اشاره به اینکه برنامه راهبردی شهر در دست اقدام است بیان کرد: این برنامه تا پایان شهریور ماه سال جاری اجرایی خواهد شد .

شهردار ایلام همچنین در خصوص توضیحات سوال آخر مبنی بر برنامه زمان‌بندی شده اظهار کرد: در این خصوص 2 مشکل اساسی وجود دارد که تغییر در طرح جامع شهری و الحاق 4 روستای پایین دست شهر ایلام به ایلام منابع اجرای برخی از برنامه‌ها شده است.

نظرات ارسال نظر