چهار‌شنبه 7 اسفند 1398

کتابخانه مرکزی ایلام؛ قصه بی پایان سال های دور از اعتبار

هر کلنگی که مسوولان به زمین می زنند تا طرحی با مطالعه، کارشناسی و پشتوانه راه اندازی شود، به منزله تابیدن نور امیدی است در وجود بسیاری، زیرا فردایی نه چندان دور همه از برکت ها و مزیت های بی شمار آن برخوردار می شوند.
قصه بی پایان بسیاری از طرح های نیمه تمام ایلام که سال های سال از عمر آنها می گذرد، سریال بی انتهایی است که با توجیه نبود اعتبار همچون آتشی نیم سوز در فضای شهر دود می کند.
مصلای ایلام با بیش از 11 سال، کتابخانه مرکزی شهر با حدود 9 سال، تقاطع غیر هم سطح شهید رضایی نژاد، ورزشگاه 15 هزار نفری و ده ها طرح کوچک و بزرگ دیگری که سال ها از کار ساخت آنها سپری شده اکنون به دلیل گذر زمان در معرض تخریب اند و چشم انتظار اعتبار تکمیلی. 
اعتراض و گلایه مکرر شهروندان راه به جایی نمی برد و کسی از تیغ تیز صدها تیتر و گزارش خبرنگاران نمی هراسد.
براستی مگر پیش از کلنگ زنی هر طرح، مطالعه و بررسی لازم صورت نمی گیرد؟ مگر اعتبار پیش بینی نمی شود؟ مگر نظارت مکرر انجام نمی شود؟ پس چرا باز هم خلف وعده و سال ها انتظار برای راه اندازی پایان نمی یابد؟
چرا با وجود تخصیص اعتبار پیش بینی شده باز هم دیوار طرح آب می رود و به جای آجر روی آجر چیدن، دیوار هر روز کوتاهتر می شود.
مدیرکل راه و شهرسازی ایلام گفت: پروژه کتابخانه مرکزی ایلام در سه گام و در مجموع با پیشرفت فیزیکی 80 درصد در حال اجراست.
ˈعبدا... بهادریˈ افزود: تاکنون 35 میلیارد ریال اعتبار برای ساخت این طرح هزینه شده است.
وی ادامه داد: کتابخانه مرکزی ایلام با زیربنای پنج هزار و 710 مترمربع شامل بخش های اداری، مخزن کتاب، سرسرای مطالعه و نمایش، دیداری و شنیداری، پذیرایی، اتاق هنرهای تجسمی، غذاخوری و توقفگاه است.
وی ابراز امیدواری کرد که با تامین به موقع اعتبار کار ساخت این طرح به اتمام برسد و مردم به ویژه اصحاب فرهنگ و هنر از مزایای آن بهره مند شود.
بهادری دلیل اصلی تاخیر در اجرای این طرح را محقق نشدن اعتبارهای عمرانی استان در سال های گذشته عنوان کرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی ایلام نیز گفت: هفت میلیارد ریال اعتبار برای ادامه ساخت و تکمیل این کتابخانه اختصاص یافته است.
ˈعلی حیدر مظفریˈ اظهار کرد: این اعتبار از محل اعتبارهای تملک دارایی های استان ایلام اختصاص داده شده است.
وی ادامه داد: کار ساخت کتابخانه مرکزی ایلام در دولت تدبیر و امید شتاب گرفته و اکنون با 85درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل و راه اندازی است.
وی افزود: ساخت این کتابخانه در مرحله نازک کاری، اجرای سقف کاذب، تکمیل کانال تهویه هوا، سیم کشی برق و راه اندازی سامانه سرمایشی و گرمایشی است.
مظفری یادآور شد: کار ساخت این کتابخانه از سال 1380 آغاز شده که به دلیل تامین نشدن اعتبار مورد نیاز، تاکنون به بهره برداری نرسیده است.
مدیرکل کتابخانه های ایلام گفت: ساختمان کتابخانه مرکزی ایلام با پنج هزار و 800 مترمربع زیربنا در سه طبقه ساخته شده و به عنوان مکان فرهنگی جامع و استاندارد در خدمت مردم و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی خواهد بود.
نظرات ارسال نظر