دوشنبه 1 مهر 1398

تصویربرداری مستند خزندگان ایلام پایان یافت

ˈ فتح الله امیریˈ روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مستند حیات در رگ های سرد ( خزندگان ایلام) به زندگی و چالش های فراروی 20 گونه خزنده مختلف ساکن در استان می پردازد که برخی از آنها برای نخستین بار در جهان معرفی و تصویربرداری شده اند.

وی افزود: مستند حیات در رگ های سرد برای نخستین بار در سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر در بخش سینمای مستند به نمایش در می آید.

این کارگردان ایلامی شاخص ترین خزنده به نمایش درآمده در این مستند را ˈافعی دم عنکبوتی ایرانیˈ معرفی کرد که برای بار نخستین به تصویر کشیده شده است.

امیری یادآور شد: این افعی گونه بوم زاد و منحصر به فرد استان ایلام است.

وی بیان کرد: به تصویر کشیدن تنوع خزندگان موجود در ایلام با وجود گستره جغرافیایی کوچک و چالش هایی که این جانوران در ادامه زندگی خود با آن مواجه اند، از جمله اهداف اصلی ساخت این مستند است.

این مستندساز ایلامی تاکید کرد: تصویر برداری این مستند درزیستگاه هایی همچون ارتفاعات مانشت ، کبیرکوه ، دینارکوه ، رودخانه ها و تخته ماهورهای گچی غرب و ماسه زارهای جنوب استان ایلام انجام شده است.

این کارگردان جوان ایلامی که اثر ˈزندگی در کسوفˈ را نیز در کارنامه خود دارد اضافه کرد: 90 درصد فیلم برداری مستند حیات در رگ های سرد در طبیعت و 10 درصد آن نیز دکور است.

امیری دلیل طولانی شدن روند ساخت و ارسال دیرهنگام مستند حیات در رگه های سرد به سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر را حجم بالای تصاویر ضبط شده عنوان کرد.

وی افزود: این اثر با استفاده از آخرین فناوری های روز دنیا و با کیفیت اچ دی ساخته شده است.

امیری گفت: ایده و پیشنهاد اصلی ساخت فیلمی در مورد خزندگان ایلام از طرف دکتر ˈبهزاد فتحی نیاˈ خزنده شناس ایلامی ارائه شد که پایان نامه دکتری وی نیز در مورد گونه شاخص افعی دم عنکبوتی بوده است.

تهیه کننده مستند خزندگان ایلام اضافه کرد: پس از طرح ایده از طرف دکتر فتحی نیا با علم به اینکه استان کوچک ایلام از تنوع خزندگان بومی بی بهره است از پذیرش پیشنهاد ساخت فیلم در مورد خزندگان ایلام سرباز زدم.

وی ادامه داد: اما پس از مشاهده نزدیک افعی دم عنکبوتی برای نخستین بار با راهنمایی ˈمحمود منصوریˈ کشاورز بومی منطقه و آغاز مطالعه و تحقیق در مورد خزندگان موجود در استان از غنی بودن ایلام در تنوع جانوری و به ویژه خزندگان استان آگاه شدم و همین امر باعث ساخت مستند در حیات در رگ های سرد شد.

امیری تاکید کرد: تیم سازنده مستند حیات در رگ های سرد خوشبختانه در روند ساخت این مستند از وجود برخی گونه های خاص ، نادر و کمیاب خزندگان بومی ایلام نیزآگاه شدند.

این مستند در 63 دقیقه و در سیمای مرکز ایلام و به سفارش سیمای استان های کشور و توسط موسسه تصویر حیات وحش تولید شده است.

مهدی نورمحمدی مدیر تصویربرداری مستند حیات در رگ های سرد خود نیز با فیلم در پناه بلوط در جشنواره سی و دوم فیلم فجر حضور دارد.

استان ایلام برای نخستین بار در سی دومین جشنواره فیلم فجر با دو فیلم مستند ˈحیات در رگ های سردˈ و ˈدر پناه بلوطˈ در این جشنواره شرکت کرده است.

بوستان ملی کویر و در قلمرو دم عنکبوتی از دیگر آثار در دست تولید امیری مستند ساز با تجربه ایلامی است.

عوامل سازنده مستند خزندگان ایلام بدین شرح هستند:

تهیه کننده و کارگردانˈ فتح الله امیری

پژوهشگر و محقق: دکتر بهزاد فتحی نیا

مدیر تصویربرداری: مهدی نورمحمدی

تدوین گر: مجید محمد دوست

آهنگ ساز: بابک میرزاخانی

صداگذار: مجید محمد دوست – فرزاد جعفریان

صدابردار: هادی کریمی

گوینده متن: نادر گهر سودی
نظرات ارسال نظر