دیدار استاندار ایلام با باستان‌شناس آمریکایی

استاندار ایلام با باستان‌شناس آمریکایی دیدار کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام،به نقل از  روابط عمومی استانداری ایلام ، مهندس «محمدرضا مروارید» در حاشیه همایش ایلام مهد کشاورزی باستان در دیدار با پروفسور"فرانک هول" ضمن قدردانی  از حضور این  باستان شناس آمریکایی اظهار کرد: شما در سال 1960 سه سال از زندگی خود به همراه خانواده در دهلران گذرانده و در رابطه با کاووش و تحقیق درباره دهلران زحمت بسیاری متحمل شده‌اید .

پروفسور فرانک هول نیز در این دیدار با ابراز خوشحالی از دیدار با استاندار ایلام گفت: در کاوش‌ها و تحقیق‌های خود در مورد موقعیت کشاورزی دهلران، تحولات این منطقه از 9 هزار سال پیش تاکنون شناسایی و مورد بررسی قرار داده است.

استاد دانشگاه ییل آمریکا ادامه داد: 9 هزار سال پیش در این منطقه برای نخستین بار در جهان اهلی‌سازی دانه‌های گیاهی آغاز شد و بشر در منطقه ˈتپه علی کشˈ شهرستان دهلران به کشاورزی پرداخته است.

وی گفت: در سال‌های دور یک پروفسور آمریکایی به مطالعات در خصوص کشاورزی باستان در ایران پرداخت و بنده شاگرد این پروفسور بودم و راه ایشان را ادامه دادم.

هول یادآور شد: ابتدا در کرمانشاه مطالعات و کاوش خود را آغاز کرده تا سرانجام به دهلران رسیدیم و متوجه شدم در این منطقه کشاورزی پیشینه و عمر بیشتری دارد.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال