یک‌شنبه 11 خرداد 1399

دیدار استاندار ایلام با باستان‌شناس آمریکایی

استاندار ایلام با باستان‌شناس آمریکایی دیدار کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام،به نقل از  روابط عمومی استانداری ایلام ، مهندس «محمدرضا مروارید» در حاشیه همایش ایلام مهد کشاورزی باستان در دیدار با پروفسور"فرانک هول" ضمن قدردانی  از حضور این  باستان شناس آمریکایی اظهار کرد: شما در سال 1960 سه سال از زندگی خود به همراه خانواده در دهلران گذرانده و در رابطه با کاووش و تحقیق درباره دهلران زحمت بسیاری متحمل شده‌اید .

پروفسور فرانک هول نیز در این دیدار با ابراز خوشحالی از دیدار با استاندار ایلام گفت: در کاوش‌ها و تحقیق‌های خود در مورد موقعیت کشاورزی دهلران، تحولات این منطقه از 9 هزار سال پیش تاکنون شناسایی و مورد بررسی قرار داده است.

استاد دانشگاه ییل آمریکا ادامه داد: 9 هزار سال پیش در این منطقه برای نخستین بار در جهان اهلی‌سازی دانه‌های گیاهی آغاز شد و بشر در منطقه ˈتپه علی کشˈ شهرستان دهلران به کشاورزی پرداخته است.

وی گفت: در سال‌های دور یک پروفسور آمریکایی به مطالعات در خصوص کشاورزی باستان در ایران پرداخت و بنده شاگرد این پروفسور بودم و راه ایشان را ادامه دادم.

هول یادآور شد: ابتدا در کرمانشاه مطالعات و کاوش خود را آغاز کرده تا سرانجام به دهلران رسیدیم و متوجه شدم در این منطقه کشاورزی پیشینه و عمر بیشتری دارد.

نظرات ارسال نظر