ایلام در بن بست ارتباطی/ طرح راه آهن ایلام به ناکجا آباد رفت

 یکی از بزرگترین آرزوهای مردم استان ایلام ایجاد راه آهن در استان ایلام است که متاسفانه به رغم وعده ها و کلنگ زنی این پروژه همچنان وضعیت مبهمی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام به دلیل توپوگرافی خاص و نبود زیرساختهای مناسب از جمله بزرگراه و راه آهن یکی از نقاط محروم کشور به لحاظ ارتباطی است.

وضعیت فرودگاه استان به لحاظ پروازی و وجود جاده های غیر استاندارد نیز بر محروم بودن استان از لحاظ ارتباطی دامن زده است.

یکی از طرحهایی که طی 10 سال گذشته همیشه در استان ایلام مورد بحث بوده ایجاد راه آهن در استان است که این آرزو مردم استان هم اکنون غیر ممکن شده است.

در سالهای گذشته اعلام شد که این طرح باید بررسی دقیق شود و اینکه از کدام مسیر برای استان راه آهن ایجاد شود و بعد از چند سال بالاخره دو سال پیش این طرح از سمت استان کرمانشاه به استان تصویب شد و حتی پروژه توسط مقامات کشوری کلنگ زنی شد.

حال با گذشت زمان مشخص شده این پروژه اصلا پیشرفت فیزیکی ندارد و هیچ گونه فعالیتی برای ایجاد ریل صورت نمی گیرد.

فرودگاه ایلام در سفر دولت مورد توجه قرار نگرفت

علی رضایی یک کارشناس مسائل اقتصادی در استان ایلام به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه هم اکنون وضعیت نگران کننده در اکثر پروژه های استان و به خصوص در بخش ارتباطی در استان وجود دارد.

وی بیان داشت: در حال حاضر اکثر پروژه های عمرانی در استان ایلام تعطیل هستند و هیچ گونه فعالیت عمرانی در این پروه ها برای پیشرفت آنها صورت نمی گیرد.

این کارشناس عنوان کرد: پروژه راه آهن ایلام که دو سال پیش کلنگ زنی شده هنوز هم اقدام عملی جهت پیشرفت انجام نشده است.

وی گفت: پروژه راه آهن استان ایلام هم اکنون وضعیت مبهمی دارد و سفردولت به استان هم مورد توجه جدی قرار نگرفت.

وی تصریح کرد: برای استان محرومی مثل ایلام که نیازمند سرمایه گذاری است، باید زیرساختهای مهمی مثل فرودگاه استاندارد و راه آهن توسط دولت اجرایی شود.

وی بیان داشت: هم اکنون باید گفت راه آهن ایلام دارای مشکلات بزرگی مثل اعتبار و همچنین پیمانکار فعال است که متاسفانه هم اکنون این پروژه مهم در استان مسکوت مانده است.

این کارشناس تصریح کرد: هم اکنون هیچ گونه تلاشی جهت برقراری فعالیت در این پروژه صورت نمی گیرد و معلوم نیست روند راه آهن ایلام به کدام سمت حرکت می کند.

وی گفت: اگر قرار باشد این پروژه همین طوری باقی بماند مانند دیگر پروژه های استان در حد کاغذبازی باقی می ماند.

راه آهن بالاخره اجرایی می شود یا خیر؟

احمد شوهانی نماینده مردم ایلام در مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از مباحث مهمی که در استان ایلام وجود ایجاد زیرساختهای مناسب از جمله راه، فرودگاه و راه آهن است.

وی بیان داشت: ما به عنوان نماینده بارها برای ایجاد راه آهن در استان تلاش کرده ایم و هم اکنون نیز پیگیر اجرایی شدن پروژه هستیم.

این نماینده بیان داشت: وضعیت اعتبار و بودجه اختصاص یافته به این پروژه اصلا قابل قبول نیست که درصدد تعیین وضعیت اعتباری و همچین تکلیف پیمانکار پروژه هستیم.

شوهانی عنوان کرد: ایجاد این راه آهن قطعا برای آینده استان مفید است و نقش مهمی در تکمیل زیرساختهای اقتصادی استان دارد.

وی گفت: کلنگ راه آهن ایلام به زمین زده شده اما باید اعتبارهای بیشتری در ردیف بودجه برای شتاب بخشی به اجرای این طرح اختصاص یابد.

این نماینده بیان داشت: مکاتبه های لازم با وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم انجام شده تا بتوان هرچه زودتر عملیات اجرایی این طرح حیاتی انجام شود چرا که اتصال ایلام به شبکه سراسری، این استان را از بن بست خارج می کند و زمینه ساز دستیابی به توسعه پایدار است.

وی اضافه کرد: وضعیت کمبود اعتبارات باید بتوانیم پروژه هایی که از قبل شروع کردیم نگهداریم و حداقل پروژه ها تعطیل نشود تلاش خواهیم کرد تا موضوع زیرساخت ها در کمترین زمان ممکن به نتیجه برسد.

شوهانی اضافه کرد: علاوه بر ایجاد راه آن به دنبال اجرای طرحهای راهسازی بزرگ از جمله بزرگراه کرمانشاه - ایلام هستیم.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال