چهار‌شنبه 7 خرداد 1399

نقش بسته‌های حمایتی در عدم مهاجرت روستاییان به شهر

مدیر کل امور روستایی استانداری ایلام گفت: در سال جاری 20 درصد از اعتبارات استان برای شهرهای کمتر از 20 هزار نفر جمعیت در نظر گرفته شده است .

«افشین کریمی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام با اشاره به اینکه  اعتبارات از مرکز بر اساس شاخص جمعیت روستاها تخصیص داده می‌شود. اظهار کرد: نگاه به روستاها باید تغییر کند و این نگاه نباید به صورت کمپ محرومان باشد.

وی افزود: نداشتن صنعت و جمعیت عمده‌ترین مشکل روستاهای ایلام بوده و این مهم  امر نیازمند توجه مسئولان است .

کریمی اضافه کرد: باید با در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی و پوششی برای ساکنان روستاها بتوانیم از مهاجرت این افراد به شهر جلوگیری کنیم و زمینه رشد و تولید هر چه بیشتر روستائیان را فراهم سازیم.

مدیر کل امور روستایی استانداری ایلام با اشاره به اینکه استان ایلام در نوار مرزی بیشترین مرز مشترک را با کشور عراق دارد تصریح کرد: روستاهای ساکن در این منطقه باید دارای زیرساخت‌های کافی برای تولید باشند چرا که این افراد علاوه بر مسئولیت مرزبانی نقشی مهم در تولید استان ایفا می‌کنند.

وی حاشیه شهرها و افزایش حاشیه نشینی را از دستاوردهای مهاجرت روستاییان به شهر اعلام و عنوان کرد: وقوع این امر علاوه بر ایجاد پدیده حاشیه‌نشینی باعث بروز خرده فرهنگ‌هایی نیز می‌شود که باید با در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی و فراهم کردن امکانات لازم برای ماندن روستاییان در روستا از ایجاد این خرده فرهنگ‌ها جلوگیری کرد.

کریمی همچنین به ساخت مسجد در روستاهای بالای 100 خانوار در سطح استان اشاره و بیان کرد: در بحث کتابخانه روستایی نیز در سطح 4 روستا در استان این مراکز فرهنگی دایر شده اند که در تلاش برای گسترش آنها هستیم.

مدیر کل امور روستایی استانداری ایلام تاکید کرد: در سطح استان 3 روستای هدف گردشگری داریم که باید با برنامه ریزی دقیق و منسجم‌تر زمینه توسعه گردشگری در این روستا را فراهم کنیم که روستاهای کلم، زنجیره و حیدرآباد از جمله این مناطق هدف گردشگری هستند .

وی در پایان اضافه کرد: در سنوات گذشته شوراها متولی اداره امور روستاها بوده اند ولی خوشبختانه در حال حاضر این مسئولیت به حوزه عمرانی استانداری‌ها واگذار شد و می‌تواند تا حد زیادی منشا اثر باشد.

نظرات ارسال نظر