یک‌شنبه 11 خرداد 1399

میزان بارندگی‌ها و نوید سالی پر محصول در ایلام

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، پس از سپری شدن حدود 7 سال از خشکسالی در استان ایلام میزان بارش‌های سال زراعی جاری نوید بخش سالی پر محصول کشاورزی است.

بارش بارش‌های پاییزه، زمستانه و بهاره تاکنون و اعلام آمار و ارقام از سوی مسئولان امر در استان ایلام نوید بخش سالی پر رونق در حوزه کشاورزی همراه با فرح‌بخشی طبیعت بکر و زیبای ایلام دارد.

یکی از زارعان کهنسال ایلامی در این رابطه می‌گوید: در طول عمر 70 ساله‌ای که از خداوند گرفته‌ام تاکنون تنها یکبار چنین میزان بارندگی در طول حیاتم تجربه کرده‌ام.

عیسی صادقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: بارش باران و نزولات آسمانی در استان ایلام به حدی بوده که حتی بر روی پاره سنگ‌ها نیز آثاری از رشد جلبک سبز نیز دیده می‌شود.

وی ادامه داد: پراکنش و میزان بارندگی‌ها و حتی زمان و نظم بارندگی‌ها سال زراعی جاری به حدی مطلوب و نرمال بوده که نظیر آن در گذشته وجود نداشته است.

این زارع کهنسال ایلامی معتقد است: بدون تردید میزان تولید محصولات زراعی در استان ایلام در سال زراعی جاری حداقل دو برابر سال‌های گذشته و شاید هم بیشتر خواهد شد.

مدیرکل هواشناسی استان ایلام گفت: امسال میزان بارش‌ها در ایلام 71 درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

یوسف شیخ الملوکی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: در مجموع امسال در ایستگاه هواشناسی ایلام 625 میلیمتر بارش باران به ثبت رسیده است و این درحالی است که در سال زراعی گذشته میزان بارش‌ها به 366 میلیمتر رسید.

مدیرکل هواشناسی استان ایلام گفت: این میزان بارش در سال جاری در مقایسه با سال گذشته 71 درصد و در مقایسه با بلند مدت در مجموع 30 درصد رشد نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: این میزان افزایش بارشی در سال زراعی جاری در بیشتر مناطق استان ایلام از جمله مهران، دهلران، دره‌شهر، ایوان، سرابله و آبدانان و ... نیز به ثبت رسیده است.

این مسئول اضافه کرد: به عنوان مثال در منطقه گرمسیری دهلران طی سال گذشته تنها 198 میلیمتر بارش به ثبت رسیده که در سال جاری این میزان به 302 میلیمتر افزایش رسیده است.

شیخ‌الملوکی تصریح کرد: این میزان بارش در دهلران در مقایسه با سال گذشته 34 درصد و در مقایسه با بلند مدت 40 درصد افزایش یافته است.

مدیرکل هواشناسی استان ایلام گفت: در منطقه سرابله نیز در سال زراعی جاری تاکنون 538 میلیمتر بارش باران ثبت شده است که این میزان بارش در مقایسه با سال گذشته از رشد 61 درصدی برخوردار است و در مقایسه با بلند مدت از رشد 26 درصدی برخوردار شده است.

وی ادامه داد: بارش نزولات آسمانی برف و باران در سال زراعی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل و حتی بلند مدت از رشد مطلوبی برخوردار بوده است که امیدواریم این روند استمرار داشته باشد.
نظرات ارسال نظر