پنج‌شنبه 8 خرداد 1399

گل نرگس یکی از گل‌های بومی ایلام است

دیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: گل نرگس یکی از گل‌های بومی و سازگار با شرایط طبیعت ایلام است.
به گزارش عرش نیوز،رضا احمدی اظهار داشت: گل "نرگس" در مناطق میانبند استان ایلام رشد و تولید و تکثیر طبیعی می‌یابد. این دستگاه اجرایی برای تولید و تکثیر آن تلاش‌های فراوانی کرده است.
وی گفت: در حال حاضر یک‌هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی ایلام به کشت گل نرگس اختصاص یافته است که به صورت طبیعی و کشت جدید و توسعه‌ای آن پیگیری می‌شود.
وی ادامه داد: یک گونه دیگری به نام " مرزه‌ ایلامی" نیز وجود دارد که پیشتر آنرا "مرزه خوزستانی" می‌نامیدند و در مناطق مختلف استان ایلام یافت می‌شود که از انواع گیاهان دارویی است.
این مسئول اضافه کرد: این نوع گیاه سخره دوست بوده و در این مناطق رشد و توسعه می‌یابد و بو و عصاره معطره آن شبیه آویشن سردسیری بوده و دارای خواص دارویی بسیاری است.
احمدی تصریح کرد: یکی از پرخواص‌ترین گیاه دارویی در دنیا شناسایی شده و اکنون در استان لرستان و در کارخانه‌های تولید دارو در بخش‌های دندانپزشکی، جلوگیری از چربی خون، بیماری‌های قلبی و عروقی و ... کاربرد دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: نکته جالب ماجرا این است که این گیاه دارویی به چین صادر شده و بازار چین یکی از خریداران این محصول تولیدی در کشورمان است.
وی ادامه داد: این گونه گیاهی که در رده گیاهان دارویی کشورمان قرار دارد در استان ایلام به وفور یافت شده و مورد عنایت مردم ساکن در استان ایلام است و کاربرد دارویی آن را متمایز کرده است.
نظرات ارسال نظر