«کموتّرلون» آبدانان؛ میزبان ناشناخته‌ی کبوتران

غار طبیعی کبوتر یا  به زبان محلی "کموتَر لُون" در دل دینارکوه آبدانان، این روزهای بهاری پذیرای دسته‌ دسته از کبوترانی است که به دنبال مامنی برای خود می‌گردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ،منطقه ایلام، در فاصله 35 کیلومتری شهر آبدانان به منطقه دینارکوه در کنار جاده دسترسی روستای "دیونه" آبدانان حفره‌ای مدور مانند بر روی دیده می‌شود که گردشگران و دوست داران طبیعت را به خود می‌خواند که به  غار کبوتر یا به زبان محلی «کموترلو» مشهور است.

«محمد دامیار»کارشناس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبدانان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در این باره گفت: غار کبوتر در زبان محلی به نام "کموتَر لُو" معروف می باشد که با توجه به نوع زمین‌های گچی منطقه دینارکوه، به غاری کاملاً طبیعی و آشیانه‌ای برای کبوتران منطقه تبدیل شده است.

وی افزود: دهانه این غار طبیعی 10 متر، عمق عمودی آن  20 متر است و  در این فصل از سال کبوتران آن را به عنوان آشیانه برگزیده‌اند.

کارشناس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبدانان تصریح کرد: این غار طبیعی که به دوران دوم زمین شناسی برمی گردد به دلیل سکونت کبوتران منطقه، به نام "کموتَر لُو" شناخته شده است.

«مجید اولاد» رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبدانان  نیز گفت: با توجه به اینکه این غار تاکنون جز آثار ثبت شده شهرستان ثبت نشده و در آینده نزدیک مراحل ثبت ملی آن انجام و جز فهرست آثار ملی در شهرستان آبدانان قرار می گیرد.

«یعقوب عزیزی» مدیر منابع طبیعی شهرستان آبدانان نیز خواستار توجه مردم نسبت به حفظ آثار، منابع طبیعی و خدادای این منطقه شد و گفت: اکیپ‌های بازرسی در سطح تفرجگاه‌های شهرستان فعال هستند و مردم طبیعت‌دوست منطقه ضمن حفاظت از مناطق دیدنی شهرستان که وظیفه‌ای همگانی است، در صورت مشاهده هر گونه تخلف در حوضه منابع طبیعی می توانند موارد تخلف را به این اداره گزارش دهند.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و -16روز