جمعه 16 خرداد 1399

نوزدهم دیماه سالروز عملیات غرورآفرین فتح میمک

 نوزدهم دیماه سالروز عملیات غرورآفرین فتح میمک در استان ایلام است.

به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، ارتفاعات میمک بدلیل برخورداری از موقعیت مناسب جزو اولین مناطقی بود که مورد هجوم و اشغال نیروهای ارتش عراق قرار گرفت.

ارتش بعث عراق دوازده روز قبل از آغاز رسمی جنگ تحمیلی به مرزهای کشور در استان ایلام به منطقه میمک حمله کرد.

بلافاصله پس از آگاهی از اشغال میمک لشکر 81 زرهی ارتش از جمله هوانیروز ارتش عشایر انقلابی و دلاور منطقه - سپاه و بسیج در مناطق مختلفی از این جبهه مستقر شدند وآرایش خطوط را برای حمله به ارتش عراق کامل کردند.

19 دیماه سال 59 بود که در عملیاتی بزرگ ارتفاعات استراتژیک میمک آزاد شد.

در گرامیداشت سالروز این عملیات مراسم باشکوهی در منطقه عمومی میمک برگزار شد. در این مراسم که جمع زیادی از عشایر-مردم شهرستان شیروانچرداول-ارتش -بسیج-سپاه و مسئولان نظامی و انتظامی حضور داشتند با اجرای ویژه برنامه هایی یاد  وخاطره عملیات غرورآفرین میمک وهمچنین شهدای گرانقدر این عملیات گرامی داشته شد.

سردار عراقی جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در این مراسم با گرامیداشت یاد وخاطره عملیات غرورآفرین فتح میمک و شهدا- رزمندگان- جانبازان و ایثارگران این عملیات گفت: مردم استان ایلام و به ویژه عشایر منطقه در آزادسازی این ارتفاعات درسال 59 نقش مهمی ایفا کردند.

سردار عراقی با قدردانی از حضور گسترده مردم و عشایر منطقه در گرامیداشت این عملیات گفت: ارتش عراق در آن زمان از تجهیزات جنگی مدرنی برخوردار بود اما در مقابل ایمان و دلاورمردی های مردم استان و به ویژه عشایر منطقه ناکام ماند.

وی عملیات غرورآفرین فتح میمک را نقطه عطفی درتاریخ ایران و ایلام دانست و افزود: نسل جوان امروز با حضور در این یادواره یاد و خاطره دلاورمردی ها و شجاعت های شهدا و رزمندگان را گرامی   می دارند.

جانشین فرمانده نیروی زمین سپاه پاسداران با ذکر خاطراتی از دوران جنگ گفت: در عملیات فتح میمک مردم- ارتش و عشایر منطقه با جانفشانی این ارتفاعات سوق الجیشی را آزاد کردند.

سردارکاکی فرمانده سپاه امیرالمومنین استان هم در ابتدای این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عملیات میمک وحماسه آفرینی های رزمندگان-مردم  و عشایر و ارتش گفت: عملیات فتح میمک از جمله عملیات های بزرگی بود که با همدلی-جانفشانی و حماسه آفرینی مردم- عشایر منطقه-ارتش-سپاه  و بسیج صورت گرفت.

وی ضمن یادآوری خاطرات رزمندگان در دوران دفاع مقدس گفت: امروز دشمن در صدد است با استفاده از جنگ نرم و ترویج فرهنگ غرب جوانان ما را غافل کند.

در ادامه این مراسم با اجرای ویژه برنامه هایی نظیر بیان خاطرات- شعر در وصف عملیات فتح میمک - یاد و خاطره این عملیات گرامی داشته شد.

نظرات ارسال نظر