ارائه شواهد کم‌نظیر از تاریخ ایران در پی حفاریهای علمی ایلام

باستان شناس و پژوهشگر مسائل تاریخی استان ایلام گفت: ‌حفاری‌های علمی باستان شناسی در این استان شواهد کم نظیری از پیشینه تاریخ و تمدن سرزمین بزرگ ایران ارائه می‌دهد.
به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، حبیب‌ الله محمودیان صبح پنجشنبه در محل میراث فرهنگی ایلام در جمع خبرنگاران گفت: حوزه جغرافیایی استان ایلام در ادوار پیش ازتاریخ و تاریخی و اعصار اسلامی همچنان بلا انقطاع تداوم تاریخی خود را سپری کرده است.
وی خاطرنشان کرد: ملاحظه نقشه فعلی استان، محدوده‌ای را تصویر می‌کند که رشته عظیم کبیرکوه در بخش غربی زاگرس منطقه را به دو قسمت در جهت شمال غرب به جنوب شرق تقسیم و دو حوزه جغرافیایی در شمال و جنوب و یک حوزه مرکزی بر فراز ارتفاعات میانی منطقه را به وجود آورده است.
محمودیان ادامه داد: جریان رودخانه دائمی و پرآب سیمره و شعبات آن در امتداد کبیرکوه از یک سو و رودخانه‌های پر آب و متعددی نظیر گنگیر ایوان، کنجان چم مهران، میمه زرین آباد و دو برج دهلران که مجموعا از دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های منطقه جاری و به سمت دشت های حاشیه‌ای غرب سلسله جبال زاگرس جریان دارند زمینه های مناسبی برای استقرار مداوم بشر نخستین تا به امروز ایجاد کرده است.
باستان شناس و پژوهشگر مسایل تاریخی استان ایلام خاطرنشان کرد: این شرایط خاص جغرافیایی باعث حضور تمدن‌های کهن در اعصار مختلف تاریخ شده است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 9ماه و 3روز