گزیده نشریات استان / هفته نامه آلامتو / قدس در یک قدمی ماست!

قابل توجه آقايان مسئول؛

قُدس در يك قدمي ماست!سعيد بگ‌نظري

حدود سه ماه پيش نامه‌اي و يا شايد درخواستي از طرف ساكنان «شهرك قدس» به دفتر نشريه آمد كه در آن از مشكلات اين شهرك صحبت به ميان آمده بود؛ از ما خواسته بودند تا با تهيه‌ي گزارشي از وضعيت بغرنج اين شهرك و رساندن مشكلات آنان به گوش مسئولين، قدمي در راستاي حل آنها برداريم.

ما هم بنا بر وظيفه‌اي كه داشتيم با دستگاه‌هاي اجرايي كه مشكلات شهرك به آنها مربوط مي‌شد تماس گرفته و پيگير مشكلات شديم؛ در اين راستا قول‌هايي مبني بر رفع مشكلات به ما داده شد اما با گذشت سه ماه از اين موضوع، ساكنين شهرك مجدد به دفتر نشريه مراجعه و خواستار تهيه‌ي گزارش از سوي خبرنگاران شدند، ما هم كه در هفته‌نامه‌ي آلامتو رسالت خويش را رساندن اقدامات مسئولين به مردم و همچنين رساندن مشكلات مردم به گوش مسئولين مي‌دانيم، هفته‌گذشته به همراه يك تيم خبري، راهي اين شهرك زيبا و محروم از امكانات شديم تا بلكه بتوانيم گره‌اي از مشكلات مردم اين شهرك بگشائيم.


در ورودي شهرك مي‌توان كم‌توجهي مسئولين را به خوبي متوجه شد.(شهركي براي نخاله‌هاي ساختماني) از انبوه زباله‌ها و نخاله‌هايي كه در كنار جاده رها شده‌اند مي‌گذري و به باغ‌هاي سر به فلك كشيده و كشت‌زارهاي ذرت و يونجه‌اي مي‌رسي كه چشم هر عابري را به سوي‌خود خيره مي‌كنند و تقريبا شما را به ياد شمال كشور مي‌اندازد، اما اين كجا و آن كجا؟؟!!!

پس از ورود به اين شهرك و هم صحبت شدن با اهالي محترم آن تازه فهميديم كه نه تنها خبري از شمال نيست بلكه در مجاورت همين مركز استان با مشكلاتي مواجه مي‌شويم كه تعجب ما را برمي‌انگيزد.

نبود تاكسي و يا حداقل ميني‌بوس در اين شهرك قبل از هرچيزي نمايان است، محلي كه برخلاف ديگر شهرك‌هاي همسايه حتي از امتياز يك تاكسي هم برخوردار نبوده و اهالي آن براي ترددشان بايد با آژانس تماس گرفته و براي هربار رفتن به شهر 2500تومان پرداخت كنند و اين موضوع از آنجا دردناكتر مي‌شود كه آنها حتي از نعمت يك نانوايي كه از مقدماتي‌ترين امكانات است نيز برخوردار نيستند و براي تهيه‌ي نان بايد به شهر بيايند؛يعني براي تهيه‌ي هر وعده نان بايد 5 هزار تومان فقط هزينه‌‌ي رفت و برگشت‌شان شود، آيا مسئولين محترم از اين مشكل چندساله‌ي اهالي باخبرند؟ يا خود را به خواب زده و همه چيز را نديده مي‌گيرند؟

شهرک قدس به دلیل اجرا نشدن طرح هادی در این منطقه از مشکلات نبود جاده مناسب، عدم جدول‌کشی و..نیز رنج می‌برند؛ عدم جدولکشی در این منطقه باعث شده است که آب فاضلاب منازل در درون خیابانهای خاکی ریخته شود و حالت زشت و ناپسندی راكه هم باعث مخدوش شدن خیابان و هم بيماري می‌شود، به وجود آورد.

يكي از ساكنين كه در طول سه ماه گذشته پيگير مشكلات اين شهرك بود، گفت: نبود نانوایی در این شهرک باعث شده تا مردم برای تهه نان مصرفي خود مسافت زیادی را به شهر ایلام طی کنند تا نان مورد نیاز خود را تامین کنند. جعفر دارابي افزود: این مشکل از آنجا بیشتر به مردم فشار وارد می‌کند که مردم روستا به دلیل نبود حمل و نقل مناسب مجبور هستند از آژانس با کرایه 2500 تومان استفاد کنند یعنی برای دو کیلو نان که مثلا 200 تومان است باید فقط پنج هزار تومان پول کرایه تاکسی بدهند.

یکی ديگر از ساكنين شهرك با بيان اينكه شهرک قدس از سال 63 ساخته شده است ولی از آغاز ساخت تاکنون مشکلاتش حل نشده است، خاطرنشان كرد: فرسودگي سيستم روشنایی معابر، نبود نانوایی و نبود جاده‌‌ي مناسب از مهمترین مشکلات این شهرک هستند که سالهای سال است همچنان بدون توجه در جای خود باقی مانده‌اند.علی افضلی گفت: ما از مسئولان استان بخصوص فرمانداری و بخشداری ایلام انتظارداريم مشکلات این شهرک را پيگيري نمايند.

پس از پرس و ‌جو از ساكنان شهرك، راهي درب منزل رئيس محترم شوراي شهرك شديم تا مشكلات را از زبان ايشان بشنويم، وي با اشاره به سابقه‌ي 26 ساله‌ي ايجاد شهرك گفت: با اينكه شهرك در دوكيلومتري مركز استان واقع شده و 350 نفر از سرريز جمعيت شهري را در خود جاي داده است، اما همچنان از ابتدايي‌ترين امكانات شهري نيز محروم است.

رئیس شورای «شهرک قدس» با بيان اينكه طرح هادی روستایی این شهرک در سال 87 تصویب شده است ولي از آن سال تاکنون به دلایل مختلف اجرا نمی‌شود، خاطرنشان كرد: هر بار که برای پیگیری اجرای طرح‌هادی مراجعه کرده‌ایم به بهانه‌های مختلف، مسئولان این طرح را اجرا نکرده‌اند. حمید سلطانی اظهار داشت: عدم اجرای طرح هادی، مشکل حمل و نقل، نبود نانوایی، عدم وجود خانه‌بهداشت و... از مهمترین مشکلات این شهرک مي‌باشد. سلطانی در پايان با اشاره به اين موضوع كه «شهرک قدس» با داشتن حدود 80 خانوار و جمعتی بالغ بر 350 نفر دارای مشکلات متعددي است، گفت: هم اکنون نیز پیگیر این مشکلات هستیم که امیدواریم هرچه زودتر با کمک مسئولان حل شوند.

ما نيز در هفته‌نامه آلامتو آمادگي داريم تا اقدامات و خدماتي كه در اين شهرك توسط دولتمردان اجرا مي‌شود را به طور رايگان منتشر و به اطلاع مردم فهيم استان برسانيم. البته گزارش‌هاي رسيده به دفتر نشريه حاكي از آن است كه اخيرا بخشدار محترم مركزي به شدت و با تلاش شبانه‌روزي پيگير مسائل و مشكلات حوزه‌هاي تحت اختيار خويش مي‌باشند كه ما از همين جا تلاش‌هاي ايشان را مي‌ستاييم و برايشان ازدرگاه ايزد منان آرزوي توفيق و سربلندي داريم.
لازم به ذكر است تصاوير مربوط به مشكلات روستا بر روي وبلاگ هفته نامه آلامتو با آدرسhttp://alamtonews.blogfa.com/ قرار دارند.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 14ماه و 3روز