گزیده نشریات استان / هفته مانشت / داد از این بیداد /در رابطه با اختلاس پتروشیمی

بزرگترين اختلاس اقتصادي تاريخ استان در پتروشيمي ايلام رخ داد ؛
داد از اين بيداد


(1 )

(( و بپرهيز از اينكه به خود اختصاص دهي ، چيزي را كه همگان را در آن حقي است يا خود را به ناداني زني در آنچه توجه تو به آن ضروري است و همه از آن آگاهند ، زيرا به زودي آن را از تو مي ستانند و به ديگري مي دهند ، زودا كه حجاب از برابر ديدگانت برداشته خواهد شد و بيني كه داد مظلومان را از تو مي ستانند )) از نامه امام علي ( ع ) به مالك اشتر .
(( مديرعامل شركت پتروشيمي ايلام به جرم اختلاس در زندان اوين بازداشت شده است )) اين متن خبري است كه بر روي خروجي برخي خبرگزاريها قرار گرفت و همان روز نيز در بسياري از نشريات سراسري چاپ شد .
خيلي ها به سادگي از كنار اين خبر گذشتند ، در سطح استان ( غير از چند سايت خبري ) نيز چندان بازتاب مناسبي به اين خبر ندادند ، اين سكوت خبري خود موجبات نگراني هاي بيشتري را در افكار عمومي فراهم آورده است . شايد عده اي هنوز تعداد صفرهاي مقابل اين عدد را نشمرده اند كه اگر از اعتبارات ما بدين گونه حذف نمي شدند حتما مي توانست اثرات بسيار ارزشمندي براي رشد و توسعه استان در بر داشته باشد .
اصل موضوع با توجه به اينكه اين روزها مرتب از پرونده هاي بسيار بزرگ مفاسد اقتصادي سخن گفته مي شود شايد براي عده اي چندان دندان گير نباشد كه مديرعامل يك شركت پتروشيمي در گوشه اي از غرب كشور به اتهام اختلاس مبلغي اندك !!! بازداشت شده و تحقيقات در مورد آن ادامه دارد ، از اين رو رسانه هاي سراسري چندان به آن نپرداختند .
اما از رسانه هاي استان و خصوصا برخي از مسئولان انتظار بيشتري مي رفت ، اينكه به گفته يكي از نمايندگان استان در گفتگو با يكي از رسانه هاي خبري و نيز يكي از مسئولان انتظامي استان مبلغ 100 ميليارد تومان اختلاس شده ، حتما براي ما و مردم استان بايستي بيش از اين قابل توجه مي نمود و قاعدتا بايد پس از چند روز حداقل شاهد موضع گيري برخي مقامات استان مي بوديم ، موضع گيري كه نكردند حتي اطلاع رساني مناسبي نيز صورت نگرفته و اين مسئله باعث شده در ميان افكار عمومي به علت عدم دسترسي مناسب به اخبار و اطلاعات بحث از رقمهايي بسيار بيشتر از اين نيز صورت بگيرد .حتي شنيده مي شود كه به همان ميزان كه دستگاههاي محترم قضايي و امنيتي در پي رمزگشايي از اين پرونده بسيار مهم هستند عده اي اسب خود را زين كرده تا كه مانع از به نتيجه رسيدن اين موضوع شوند  .
در رابطه با اين مسئله مي توان از چند زاويه سخن گفت اول اينكه چگونه سيتمهاي نظارتي و بازرسي كه بايد مرتب نظارت و بازرسي هاي دقيق خود را انجام مي داده اند اين چنين ميدان عمل را براي عده اي باز بوده كه چنين مبلغي حيف و ميل شده و حتي جابجا شده باشد مردم اين روزها مي پرسند چگونه است كه به كوچكترين مسايل روزمره به سادگي و راحتي پرداخته شده و در برخي موارد كنترل هاي شديد صورت مي گيرد ( كه البته به جاي خود مناسب نيز مي باشد ) اما در اين رابطه اينقدر اهمال صورت گرفته كه طي چند ماه و يا سال كسي به خود زحمت نداده كه نشانه هاي اين ريخت و پاش ها را ببيند و يا سوالي در مورد آن پرسيده شود .
استان ايلام آنقدر شركت هاي بزرگ و هزينه بر ندارد كه مسئولان نتوانند به همه آنها سرك كشيده و يا بازرسي هاي لازم را صورت دهند پس چگونه است كه فردي با مشخصات مدير عامل يك شركت مهم و اتفاقا هميشه هم جلوي چشم مي تواند اينگونه با بيت المال مردم بازي كرده و اين رقمهاي نجومي را جابجا كرده و حيف و ميل نمايد .آيا مسئولان مربوطه در اين زمينه پاسخي روشن دارند كه به مردم و حتي مسئولان بالاتر خود بدهند ؟
دوم : روند آغاز به كار اجرايي پتروشيمي و نيز زمانهاي متعددي كه براي اتمام كار و بهره برداري آن اعلام شده بود ( كه هيچگاه به حقيقت نپيوستند ) به واسطه اهميتي كه در ايجاد اشتغال و رونق بخش صنعتي استان هم براي مردم و هم براي مسئولان داشته همواره زير ذره بين افكار عمومي بوده است در طي اين مدت بارها و بارها شايعات مختلفي به گوش مي رسيد و از نحوه هزينه كرد برخي اعتبارات تا دادن هدايا و كادوهاي متعدد و نيز استخدامهاي بي رويه اي كه همه و همه موجبات دل نگراني شده بود اما ظاهرا آقاي مديرعامل با طرقهاي مختلف توانسته طي اين همه مدت خود را مصون از رسيدگي و بازخواست و پاسخگويي نگهدارد تا اينكه به قول معروف آش بيش از حد شور شده و گند آن در آمده است . سوم : در شرايط كنوني اطلاع رساني به موقع و درست از اين رويداد بي سابقه در استان مي تواند ضمن اقناع افكار عمومي از بروز و شيوع موج ويرانگر شايعاتي كه مي رود تا دامنگير همه شود جلوگيري كند . انتظار زيادي نيست اگر مسئولان استاني هر چند وقت يكبار مردم را از روند پي گيريهاي صورت گرفته مطلع نمايند و همه را در جريان امور قرار دهند ضمن اينكه ملاحظات قضايي و امنيتي اين پرونده را نيز رعايت كنند .
چهارم : و اما مردم ، آناني كه صاحبان اصلي بيت المال بوده و اكنون با دريافت اخبار و شايعات از كانالهاي غير رسمي هر روز بيشتر از روز قبل نگران مي شوند انتظار دارند با دقت و شدت هر چه تمامتر با عوامل اين اختلاس و دست درازي به اموال آنان فارغ از هر پست و مقام و جايگاهي كه قرار دارند برخورد شود چرا كه غير از اين هر اتفاقي كه بيافتد به نام اسلام و نظام اسلامي ثبت خواهد شد اسلامي كه بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي  حضرت امام خميني (ره ) مي فرمايد : (( اسلام جيب پر كن نيست اسلام باضعفاست اسلام آن است كه اميرالمومنين (ع ) مي فرمايد من مي ترسم كه در آن طرف مملكت يك كسي گرسنه باشد شايد آنجاها كسي چيزي نداشته باشد كه بخورد ، زندگي ام بايد اين باشد كه دلم آرام بگيرد كه اگر او آنجا گرسنه است من هم اينجا گرسنه ام اسلام اين است. صحيفه امام – جلد 8 )) .
بايد مردم و خصوصا جوانان به خوبي بفهمند كه حساب افراد از دين و از نظام اسلامي جداست ، موقعيت مناسبي نيز در پيش است و آن فرا رسيدن ايام سوگواري سرور و سالار شهيدان كربلاست همو كه براي امر به معروف و نهي از منكر قيام نمود و تاريخ ساز شد ، مي توان با شفاف سازي لازم و مناسب ذهنها را از فضاي مسمومي كه پديد آمده پاك كرد ، مي توان بازار شايعات را پايان داد و مي توان دست خيلي ها را رو كرد و اين وظيفه همه دست اندركاران امور است تا بكوشند كه ضمن احقاق حقوق مردم و تنبيه متخلف و يا متخلفان فضاي اميدواري را به جامعه برگردانند .
مراجعه اي گذرا به اخبار و انتقاداتي كه در طول سالهاي اخير به نحوه عملكرد برخي مديران در اين حوزه صورت گرفته مي تواند نشانگر برخي پيش گاميهاي شهروندان و اصحاب رسانه در دادن هشدارهاي لازم در خصوص احتمال بروز چنين وضعيتي باشد حتي يكبار بحث تحقيق و تفحص از پتروشيمي ايلام در مجلس هم به گوش رسيد كه متاسفانه نمي دانيم تا كنون بنا به چه دلايلي چندان مورد توجه قرار نگرفته اند اما امروز كه اخبار رسمي اين اختلاس بزرگ حتي مرزهاي جغرافيايي ايران را نيز درنورديده است ديگر پذيرفتني نيست كه شاهد اغماض و اهمالي حتي كوچك در نحوه رسيدگي به آن باشيم .
بايد كساني باشند كه براي مردم و افكار عمومي اين استان از دلايل تاخير در راه اندازي اين پروژه بگويند ، از دلايل ماندگاري افرادي كه ريگهاي در كفششان را خيلي ها به راحتي مي ديدند ، از دلايل حاتم بخشي هايي از جيب ملت كه صداي آن همه جا را فرا گرفته بود ، از دلايل استخدامهاي فله اي و بدون ضابطه اي كه خيلي ها بدون رعايت موازين قانوني از آن بهره مند شدند ، از دلايل عدم پيشگيري هاي لازم با حسابرسي و بازرسي هاي دقيق ، از دلايل ....
حال زمان پاسخگويي است ، پاسخگويي همه كساني كه بايد كار مي كردند و نكردند ، پاسخگويي آناني كه بايد جلوگيري مي كردند و نكردند ، پاسخگويي به همه مردم ، به صاحبان اصلي نظام و كشور ، به صاحبان بيت المالي كه حيف و ميل شده است ، به ....
(2)
اين زخم کهنه کي درمان مي شود ؟

سالهاست مردم چند روستاي اطراف کارخانه سيمان ايلام واقع در دهستان کارزان از توابع شهرستان شيروان چرداول و خصوصا جوانان جوياي کار اين منطقه با مشکلات متعددي مواجه هستند . جالب اما اينکه هر ساله اين مشکل تکرار شده و مسئولان تا کنون در حل و درمان آن عاجز و ناتوان مانده اند . از همان روزهاي اول که کارخانه در حال احداث بود همواره قول و قرارهايي از جانب مسئولان كارخانه به مردم اين منطقه داده شده است ، براي توسعه منطقه شهرک مسکوني مي سازيم ، همه بيکاران را جذب مي کنيم ، براي جلوگيري از وقوع بيماريهاي احتمالي اقدامات لازم بهداشتي و سلامتي انجام مي دهيم ، فيلترهاي نسل جديد را براي جلوگيري از آلودگي محيط استفاده مي کنيم ، احداث کارخانه در اينجا موجب ايجاد اشتغال و توسعه بيش از حد مي شود ، و دهها  مطلب ديگر که در همان روزهاي اوليه همه را اميدوار کرد که ديگر نياز نيست براي اشتغال  تحصيلکردگان و دانشگاهيان و حتي کارگران خود از منطقه کوچ کرده و خانه و ديار خود را ترک کنند .
اما تنها چند وقت از قول و قرارهاي مسئولان نگذشته بود و کارخانه سيمان تازه کار خود را آغاز کرده بود که بعضي ها سرناسازگاري گذاشتند ، شهرک مسکوني احداث نشد ، هيچگونه اقدام بهداشتي براي  حفظ سلامتي انجام داده نشد ، توسعه اي شکل نگرفت ، و … که هيچ ، بلکه گاه به گاه شاهد تنشهايي نيز بوديم که غالبا در شکل  اخراج گروهي و دسته جمعي کارگران محلي اتفاق مي افتاد . هر بار که چنين مشکلي پيش مي آمد همواره بايد عده اي از مسئولان و نيز معتمدان محلي پا در مياني کرده و اوضاع را جمع و جور مي کردند . هيچگاه هم از موارد پيش آمده قبلي متاسفانه از جانب مسئولان تجربه اي اندوخته نشد و اين دور تسلسل همچنان ادامه دارد .
جديدترين گام از اين دور باطل ، متاسفانه مدتي است که مجددا باز هم با اخراج دسته جمعي تعدادي از کارگران اين واحد توليدي برداشته شده است ، کارگراني که تعدادي از آنها سالهاست که سابقه کار داشته و مهارتي نيز کسب کرده اند .
باز هم همچون سالهاي قبل ، نماينده کارگران اخراجي بايد جلساتي با کارفرما و نيز برخي از مسئولان منطقه و شهرستان  برگزار کنند و شاهد وعده و وعيدهايي باشند که معمولا شامل مرور زمان مي گردند ، باز هم خانواده هايي بايد چشم انتظار حاتم بخشي کساني باشند که همه چيز خود را از اين مردم دارند ، باز هم تکرار ، باز هم دور باطل ، باز هم …. و اين داستان همچنان احتمالا ادامه خواهد داشت .
در اين باره مي توان سوالات بي شمار و فراواني مطرح کرد و به احتمال فراوان بيشتر آنها نيز بي پاسخ خواهند ماند اما نمي توان به سادگي از کنار اين مسئله گذشت که چرا بايد همچنانکه گفته شد هيچکدام از ما از گذشته عبرت نگرفته و از تجارب نه چندان روزهاي دور استفاده نکنيم  ؟ مگر اين مردم و جوانان جوياي کار منطقه تا کي بايد خدا خدا کنند که فلان مدير و مسئول روزي از دنده چپ بلند نشده و اين چنين فله اي آنان را از کار بيکار نکند ؟ تا کي بايد شاهد عدم امنيت شغلي حتي براي کارگران ساده بود ؟ آيا مردان و زناني که از قبل استشمام انواع و اقسام مواد بيماري زاي اين کارخانه سلامت جسمي خود را نيز از دست داده اند حق ندارند تعدادي از فرزندانشان در اين واحد توليدي کار کرده و هزينه دارو و درمانشان را تهيه کنند ؟ چرا عده اي هر چند وقت يكبار اصرار بر تكرار اين اشتباهات دارند ؟ دنبال چه چيزي هستند ؟
اينگونه اخراج کردن ها و بيکار نمودن مردم و جوانان در حالي صورت مي گيرد که برخي از مسئولان استان جشن شکرانه اعلام مي کنند که در ايجاد اشتغال از برنامه هاي پيش بيني شده سالانه استان نيز پيشي گرفته اند ، نمي دانم از آن چهار هزار شغلي که مي گويند در چهار ماهه اول سال جاري در استان ايجاد شده چه تعدادشان در شهرستان شيروان چرداول بوده که به ناگاه و تنها در يک واحد توليدي حدود شصت نفر اخراج مي شوند . آن هم در شهرستاني که بيشترين آمار بيکاري را در سطح استان دارد . ظاهرا برخي مسئولان شهرستان و استان در مذاكراتي كه با نمايندگان كارگران و برخي از معتمدان محلي داشته اند مدت زماني را معين كرده بودند كه اين موضوع را بررسي كنند اما با اتمام آن اكنون زماني بيش از دو ماه را درخواست كرده اند ، معلوم نيست قرار است در اين مدت چه اتفاقاتي بيافتد كه برخي دنبال خريد زمان هستند . اگر قرار است مشكل اين نان آوران خانوارها حل شود چه نيازي است به اين همه صرف زمان ؟ نگاه بدبينانه اين است كه مي خواهند اين اخراجي ها را و موضوع رسيدگي به درخواستهاي آنان را به انتهاي سال پيوند زده و بار ديگر به ابتداي سال و پس از آن نيز به آغاز سال مالي و ... حوالت بدهند تا به گونه اي از اين معضل رهايي يابند . به نظر مي رسد ادامه و تداوم چنين وضعيتي تنها و تنها نشانه برخي بي تدبيرهايي است که اتفاقا داراي هزينه هاي فراواني نيز هستند که مي تواند با کمي درايت نه تنها اين هزينه هاي احتمالي را از بين برد بلکه فايده هايي نيز ايجاد نمود . توصيه مي شود يک بار براي هميشه با تدبير و تعقل با اين مسئله برخورد کرده و بيش از اين موجبات نگراني و نارضايتي مردم را فراهم نکنيم .

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 3روز