۱۷اثر فرهنگی تاریخی در حاشیه رودخانه سیمره به ثبت ملی رسید

17 اثر فرهنگی تاریخی حاشیه رودخانه سیمره شهرستان دره‌شهر استان ایلام در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، معاون حفظ، احیا و ثبت آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام ظهر شنبه در محل این اداره در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به در ارتباط بودن این آثار با یکدیگر و توالی دوره‌های فرهنگی از دوره پیش از تاریخ تا قرون اولیه اسلامی این آثار به عنوان مجموعه آثار حاشیه رودخانه سیمره که شامل 17 اثر می‌شود،به ثبت رسیده اند.

محمدجواد خانزادی افزود: اهمیت این آثار از جهت معرفی دوره‌های پیش از تاریخ و تاریخی در حاشیه رودخانه سیمره باعث شد که به عنوان یک مجموعه آثار به ثبت برسند.

وی ابراز امیدواری کرد که ثبت این آثار گشایشی برای انجام پژوهش‌های باستان ‌شناسی به عنوان یک محور فرهنگی تاریخی باشد که می‌توانیم بر روی عصر مفرغ به عنوان دوره شاخص این مجموعه آثار بیشتر کار کنیم.

این مقام مسئول در اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام به معرفی آثار ثبت شده پرداخت و گفت: محوطه بزآب1، بزآب2، بزآب3، تپه آب شوره، تپه کلاه بردی، تپه موسی خان، تپه ورکمره، غار کول کنی، شهر کول کنی، شهر ورکمره، تپه قلعه هوادول، کلک مرخ، گورستان کول کارخانه، گورستان کول کنی، محوطه رنگین بان 1،محوطه رنگین بان 2 و محوطه کلک آثار ثبت شده هستند.

نظرات ارسال نظر
  • صفریدر تاریخ ۱۳ آذر ۱۳۹۱

    سلام .اگه میشه عکس از تپه ور کمره بزارین

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 10روز