جمعه 29 شهریور 1398

کارگران سد سیمره ایلام از شش ماه قبل حقوق نگرفته اند

 کارگران سد سیمره واقع در شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام شش ماه است که حقوق نگرفته اند در حالی که افراد این منطقه منبع درآمد دیگری ندارند و در حال حاضر زندگی آنها دچار مشکلات فراوان شده است.
به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، سد سیمره به عنوان بزرگترین پروژه سد سازی در استان ایلام و یکی از مهمترین پروژهای اشتغالزایی در این استان است. رودخانه سیمره، سر شاخه اصلی رود کرخه است که طرح سد و نیروگاه سیمره بر روی این رودخانه در حد فاصل استانهای ایلام و لرستان و در 40 کیلومتری شمال غربی شهرستان دره شهر در حال اجراست.
این سد از نوع بتنی دوقوسی با ارتفاع 180 متر از پی، طول تاج 202 متر و عرض تاج 6 متر است که دریاچه ای به طول 38 کیلومتر و وسعت 7000 هکتار و حجم 3.21 میلیارد مترمکعب ایجاد خواهد کرد.
سد بتنی دو قوسی سیمره پس از احداث علاوه بر ذخیره 3200 میلیون مترمکعب آب می‌تواند سالانه 850 میلیون کیلوات ساعت برق تولید کند.
سد و نیروگاه سیمره علاوه بر اینکه یک طرح ملی ویژه برق آبی محسوب می‌شود در توسعه و پیشرفت استانهای همجوار نیز نقش به سزایی خواهد داشت.
به گفته یکی از مسئولان سد سیمره این سد در حال حاضر 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای ساخت سد و نیروگاه برق آبی سد سیمره که با هدف تولید انرژی به میزان سالیانه 853 میلیون کیلو وات ساعت در سال در حال اجراست، تا کنون سه هزار و 700 میلیارد ریال هزینه شده است و اجرای این طرح امسال دو هزار و 950 میلیارد ریال دیگر اختصاص یافته است. این سد در اسفند ماه امسال آبگیری و واحد نیروگاه آن با 480 مگا وات برق، سال 91 راه اندازی می شود.
یکی از مشکلاتی که برای کارگران این سد به وجود آمده، این است که شش ماه حقوق نگرفته اند و این برای کسی تنها منبع درآمد خود را از طریق کار در این سد تامین می کند، بسیار دشوار است.
یکی از کارگران سد سیمره در گفتگو با خبرنگار مهر در ایلام اظهار داشت: من چهار فرزند دارم که همگی آنها بیکار هستند و خود نیز در این سد مشغول به فعالیت هستنم ولی 6 ماه است حقوق نگرفته ام و تامین مخارج زندگی برای من خیلی مشکل شده است.
کریمی گفت: در حال حاضر برای تامین مخارج زندگی خود ناچار به قرض گرفتن از اقوام شده ام و شب وقتی به خانه می روم شرمنده خانواده خود هستنم.
یکی از رانندگان سد نیز گفت: من ماهی 350 هزار تومان حقوق می گیرم و سه فرزند دارم ولی اکنون 6 ماه است که حقوق نگرفته ام.
علیرضا ."س" گفت: دخترم کلاس اولی است و از من کیف و لباس خواسته ولی به دلیل اینکه حقوق نگرفته بودم نتوانستم برای او چیزی بخرم.
وی افزود: هیچ کاری دیگری در این منطقه نیست و مجبوریم در این سد کار کنیم. بیشتر اوقات هر سه ماه حقوق می گرفتیم ولی در حال حاضر 6 ماه است حقوق نگرفته ایم و سیلی صورتمان را سرخ کرده ایم.
بیشتر کارگران سد سیمره نسبت به این مسئله با مشکل مواجه شده اند و در حال حاضر به دلیل نیود شغل دیگر در منطقه مجبور به کار کردن هستند و معلوم نیست کی حقوق می گیرند.
اغلب کارگران جزء شاغل در سد بومی هستند در حالیکه متخصصان و مهندسان به کارگیری شده در سد اغلب غیربومی و حتی خارجی اند که پیش از این مهر در گزارش مفصلی به آن پرداخت.
خبرگزاری مهر آمادگی انتشار پاسخ مسئولان سد سیمره  را دارد.
نظرات ارسال نظر