شنبه 5 بهمن 1398

پیشرفت فیزیکی ۶۰درصدی جاده دسترسی به غار زینه گان در استان ایلام

در راستاي ارائه خدمات دهي مناسب و تسهيل در رفت و آمد در بكرترين جاذبه طبيعي استان ايلام و توسعه زيرساخت هاي گردشگري آن، جاده دسترسي به غار طبيعي زينه گان به پيشرفت فيزيكي 60درصد رسيد.

به گزارش موج، مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان ايلام كه به همراه اعضاي شوراي معاونين و شهردار بخش صالح آباد از طرح جاده دسترسي به غار طبيعي زينه گان بازديد كرد، اظهار داشت: همه مي‌دانند كه نگاه توسعه به گردشگري، بدون توجه به زيرساخت هاي آن با حفاظت از مواهب الهي امكان‌پذير نيست و با توجه به اينكه توسعه گردشگري نيازمند توسعه زيرساخت هاي آنست يكي از مهمترين برنامه هاي عمراني اين اداره نگاه ويژه به دره يا تنگه طبيعي زينه گان كه در اصطلاح محلي به "غار" شهرت يافته مي باشد.
مسعود اسكندري افزود: خوشبختانه به برنامه ريزي هاي مناسب ساخت جاده دسترسي به اين جاذبه مهم در منطقه با همكاري شهرداري بخش صالح آباد شهرستان مهران به پيشرفت 60 درصدي رسيده است
وي افزود: پس از مطالعات انجام شده ساخت جاده دسترسي به غار بهترين ايده جهت خدمات دهي مناسب به گردشگران بود تا علاوه بر ايجاد زيرساخت در كنار اين محل هيچگونه تخريب و يا تغييري در اين جاذبه و يا رودخانه هاي منتهي به آن صورت نگيرد.
اسكندري گفت: طبيعي است كه براي حفاظت از جاذبه هاي طبيعي و توسعه‌ گردشگري بايد زمينه‌ بازديد گردشگران از اين اماكن بر اساس قوانين و ضوابطي ايجاد شود تا كوچك‌ترين لطمه‌اي به جاذبه هاي طبيعي وارد نشود با توجه به اينكه جاده دسترسي به غار زينه گان از محل رودخانه عبور مي كرد و متاسفانه در ساختار و مناظر زيباي اطراف اين جاذبه طبيعي تغيير ايجاد مي كرد و همچنين در فصول باراني تخريب مي شد سازمان اقدام به طراحي جاده جديدي نموده است كه در كنار آن سيستم روشنايي و پاركينگ نيز درنظر گرفته شده است.
گفتني است تنگه يا غار شگفت انگيز زينه گان در پنج كيلومتري جنوب شرقي صالح آباد و در فاصله 52 كيلومتري شهر ايلام قرار دارد. اين غار روباز كه بيش از يك كيلومتر طول دارد داراي آب فراوان، دهليزهاي آب گير، قنديل هاي متعدد و آبچك هاي طبيعي و بسيار جالب است.
نظرات ارسال نظر