حفاری میدان نفتی آذر در مهران ایلام از اوایل سال آینده آغاز می شود

عمليات حفاري در بخش ايراني ميدان نفتي آذر مهران در حالي اوايل سال آينده آغاز مي شود كه عراقي ها به تازگي براي پاك سازي بخش روزميني اين ميدان در خاك خود با يك شركت چيني قرارداد منعقد كرده و در آغاز عمليات توسعه قرار دارند.
زورمند مجري طرح توسعه ميدان آذر به باشگاه خبرنگاران گفت: پيمانكاران بخش حفاري ميدان آذر تا دو ماه آينده انتخاب مي شوند با احتساب زمانبري لازم براي تامين كالاهاي اختصاصي حفاري، اين عمليات در اوايل سال آينده آغاز مي شود.
وي پيش بيني كرد ايران زودتر از عراق توليد از ميدان آذر را آغاز می كند ضمن اينكه هم اكنون ايران در توسعه مشترك آذر بسيار پيش تر از عراق است.
وي با بيان انيكه عمليات اجرايي طرح توسعه ميدان آذر در شرايطي مطلوبي قرار دارد ادامه داد: با وجود تحريم هاي بين المللي،فعاليت مطالعاتي و عمليات پاكسازي در طرح توسعه ميدان آذر بدون هيچ گونه حادثه و حدود يك ماه پيش از موعد مقرر پايان يافته و عمليات سلر ( محل چاه) و جاده سازي در اين موقعيت در حال اجراست.
زورمند از انتخاب پيمانكاران عمليات حفاري در ميدان نفتي آذر تا دو ماه آينده خبر داد و تصريح كرد: چندي پيش عراقي ها براي پاكسازي ميدان بدرا ( بخش مشترك ميدان آذر در عراق) با يك شركت چيني قرارداد امضا كردند، براساس اطلاعات موجود تا يك ماه گذشته هيچ گونه عملياتي براي پاكسازي در اين منطقه اجرا نشده است و پاك سازي اين منطقه هفت تا 10 ماه به طول مي كشد.
مجري طرح توسعه ميدان آذر يادآور شد: قرارداد توسعه ميدان هاي نفتي شمال عراق حدود سه سال گذشته به صورت مشاركتي با شركت هاي اروپايي در انگلستان و تركيه منعقد شد و بر اين اساس و با توجه به ذخيره 12 ميليارد بشكه اي نفت اين منطقه، توسعه ميدان هاي بزرگي مانند مجنون به شركت هاي بزرگ اروپايي سپرده شد.
زرومند ادامه داد: با توجه به تاكيد سياست هاي شركت ملي نفت ايران مبني بر تسريع در توسعه ميدان هاي نفتي مرزي، تامين مالي طرح توسعه ميدان آذر از سوي شركت ملي نفت ايران با جديت دنبال مي شود و هم اكنون اين طرح با اختصاص اعتبار از منابع داخلي در دست انجام است.
وي تامين منابع مالي، تامين بعضي تجهيزات از خارج از كشور، مشكلات گمركي در واردات كالاها و موانع قانوني را از جمله چالش هاي پيش روي در طرح توسعه ميدان آذر خواند و تصريح كرد: مديران شركت ملي نفت ايران قول مساعد داده اند كه مشكلات و موانع پيش روي توسعه ميدان آذر را برطرف مي كنند.
وي با تاكيد بر اينكه دروازه حضور و سرمايه گذاري در ميدان آذر به روي شركت هاي خارجي باز است گفت: شركت ملي نفت ايران از مذاكره با شركت هاي نفتي اروپايي و آسيايي خواهان سرمايه گذاري در ميدان آذر استقبال مي كند.
زورمند ميدان آذر را از سخت ترين ميدان هاي نفتي ايران از نظر حفاري و يكي از پرچالش ترين طرح هاي صنعت نفت خواند و ادامه داد: با توجه به پيچيدگي مخزن و وجود لايه هاي متفاوت كم فشار و پرفشار متعدد در اذر، حفاري هرچاه در هر يك از ميدان هاي ياد شده بيش از 300 روز به طول مي كشد كه زمان براي حفاري در اين مخزن منحصر به فرد است.
ياداور مي شود: ميدان مشترك آذر در بلوك نفتي اناران در استان ايام و در مرز خاكي جمهوري اسلامي ايران و كشور عراق واقع شده است حجم نفت قابل استحصال ميدان آذر (مشترك با ميدان بدراي عراق) حدود 400 ميليون بشكه براورده شده است كه پيش بيني مي شود پس از توسعه كامل و بهره برداري نهايي از اين ميدان روزانه 50 تا 65 هزار بشكه نفت خام سبك با درجه اي پي . اي 32 در مدت 25 سال از اين ميدان استحصال مي شود، استان ايلام به عنوان يكي از مناطق عمده نفت و گاز خيز كشور داراي حدود 15 درصد ذخاير كشف شده اين دو حوزه انرژي است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -13روز