نامه وارده: رواج یک نوع خرافه پرستی جدید در ایلام

از آنجايي كه دين مبين اسلام با هرگونه خرافه پرستي و بدعت گذاري مبارزه كرده است.  اما با وجود فراگير شدن رسانه هاي گروهي و سرعت بسيار بالاي گردش اخبار و اطلاعات در جامعه، دشمنان اسلام و پيروان مذهب تشييع در همه زمان با ايجاد ترفندهاي مختلف سعي در منحرف كردن آنها به سمت مسائل غير مذهبي و ديني داشته اند كه متأسفانه در پاره اي مواقع نيز به خوبي موفق شده اند. 
چندي است در شهر ايلام از سوي برخي خانم ها خصوصا" در روزهاي چهارشنبه در مسجد مقدس صاحب الزمان (عج)، اقدام به توزيع وسيع و گسترده « نان مراد دهنده!! » شده اند و جاي بسي تأسف دارد كه تاكنون هيچ مرجع و يا مسئولي در اين خصوص اطلاع رساني نكرده و يا اصلا" سازمانهاي مربوطه در اين خصوص آگاهي ندارند. 
داستان از اين قرار است كه بنا به گفته افرادي كه از اين نان مراد دهنده استفاده كرده اند  اين است كه: « پيرزني فقير و درمانده به علت فقر و نداري بسيار زياد در حالت نزار به سر مي برده كه شب هنگام در خواب يكي از معصومين به وي نويد رفع مشكلات و دريافت مراد مي دهد و او را براي گرفتن مقصود خود به پشت درب منزل راهنمايي مي كند. زن هم سراسيمه به بيرون مراجعه بدون مشاهده كسي،  قابلمه اي پر از غذا همراه با نان در پشت درب منزل پيدا مي كند. به وي الهام مي شود چون شما حاجت خود را يافته ايد بايستي يك عدد از اين نان آسماني را در اختيار كسي كه حاجت مند است قرار دهيد و آن شخص پس از به جاي آوردن آداب آن، ( ريختن يك قاشق چاي خشك، يك ليوان شكر، مقداري آب و گذاشته در محيط تاريك و قرار دادن يك جلد كلام الله مجيد بر روي آن)  در روز چهارشنبه قبل از غروب افتاب نسبت به بازگشايي آن اقدام شود اگر نان داخل قابلمه به دو عدد تبديل شده بود اين شخص نيز مراد گرفته و بايستي نان تكثير شده را به نفر بعدي بدهد و اين عمل به مدت 6 هفته  تكرار و آخرين نان در هفته ششم بايستي بر پشت بام گذاشته شود تا پرندگان آن را بخورند. نكته جالب اين كه نبايستي مردان به اين نان نگاه كنند حتي كودكان پسر نيز نهي شده است زيرا اعتقاد دارند اگر اين موضوع توسط مردان اتفاق بيافتد نان كپك زده و ديكر تكثير نخواهد شد و شخص از دريافت مراد محروم مي شود»
از آنجايي كه سرعت گردش اخبار شفاهي در شهر ما بسيار زياد مي باشد و از آنجايي كه قرعه خوشبختي نيز به نام نگارنده افتاد، يك قرص از اين نانها! نيز به ما رسيد و از آنجايي كه خانم بنده كاملا" به مسائل ديني آشنا بودند، ابتدا از من خواست تا نان را رؤيت كنم كه اولين شرط براي تكثير آن عدم ديدن آن توسط مردان بود،  اين شرط شكسته شد و بدون توجه به نكات ريز و نسخه ترويج شده، فقط با فراهم نمودن شرايط تكثير، در كمال تعجب بعد از گذشت يك هفته و در روزي غير از چهارشنبه،  نان مربوطه نه تنها كپك نزده بود بلكه به علت چاشني زياد، نمونه تكثير شده از نمونه اولي بزرگتر بود. 
پس از بررسي و پرس جو از كساني كه نمونه هاي ديگري دريافت كرده بودند مشاهده گرديد كه تمامي آنها تكثير شده و هيچ كدام كپك و يا فاسد نشده اند بدان معنا كه هركسي كه اين وسيله مراد دهنده را دريافت نموده، به مقصود خود رسيده است!
كنجكاوي اينجانب باعث گرديد كه موضوع را جهت دريافت نتيجه اي معقول پيگيري و با انجام مطالعات علمي و تحقيقات گسترده از كارشناسان مربوطه، مشخص گرديد كه اين ماده يك نوع قارچ مي باشد كه با فراهم شدن شرايط زيستي مناسب براي آن، (از قبيل يك ليوان آب، يك قاشق چاي و چند پيمانه شكر و دماي بالاي 25 درجه و ....)  در طي يك هفته تكثير مي شود و هيچگونه ارتباطي با مسائل ديني، مذهبي و  فرا زميني نداشته و ندارد. 
با بررسي تمام مسائل و نتايج حاصله، مشخص گرديد كه بازهم افراد سود جو و دشمنان اسلام بار ديگر با بهره گيري از اعتقادات ديني و مذهبي مردم، دام ديگري را براي رواج خرافه پرستي گسترده اند كه متأسفانه اكثر خانواده ها اين موضوع را پذيرفته و حتي كساني هستند با هيجان و شور فراوان براي ديگران نقل و قول مي كنند و اين چنين است كه در شهر ايلام ناني با اين مشخصات براي رفع مشكلات مردم توزيع شده است. 
از آنجايي كه همه ما شيعيان از وجود كرامات اهل بيت و معصومين (ع) به خوبي واقفيم و به هيچ وجه كسي نمي تواند انكار كننده قدرت و عظمت اين بزرگان باشد. اما بدون شك بهره مندي از وجود با بركت آنها شرايط و موقعيت خاص خود را دارد كه بدين راحتي به دست نخواهد آمد. 
بنابراين ضرورت دارد هرچه سريعتر نهادهاي مسئول، رسانه هاي گروهي خصوصا" رسانه ملي در اين زمينه اطلاع رساني كند. دعوت از علماي حوزه،  مبلغين و صاحب نظران در مسائل مذهبي، كارشناسان رشته هاي مختلف زيست شناسي، شيمي، آزمايشگاه و ....، و تشكيل جلسات تخصصي، در اطلاع رساني صحيح به مردم و جلوگيري از نشر اين مسائل مثمر ثمر خواهد بود تا خداي ناخواسته بيش از اين از اعتقادات ديني و مذهبي مردم سوء استفاده نشود. 
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -3روز