دوشنبه 5 خرداد 1399

مرز مهران از مهمترین کانونهای صادرات کالای کشور به عراق است

مرز بین المللی مهران در حال حاضر به عنوان یکی از مهمترین کانونهای صادرات کالای ایرانی به کشور عراق محسوب می شود.
به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، شهرستان مهران در گذشته منصورآباد نام داشته است و در سال 1309 با تصویب فرهنگستان ایران به نام مهران نامگذاری شده است.
شهرستان مهران شامل سه بخش مرکزی، ملکشاهی و صالح آباد است و از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهرستان می توان به قلعه کنجانچم، سنگ نوشته دوران آشوری، کوشک قینفر، غار زینه گان، آبشار اما و زیارتگاه های متعدد اشاره کرد که بخشی از تاریخ استان ایلام نیز در این شهرستان وجود دارد.
اما آنچه امروز بیش از پیش باعث شناخته شدن شهرستان مهران در کشور شده است وجود مرز مشترک با کشور عراق به طول 280 کیلومتر است که نزدیکترین و امنترین مرز زمینی کشور محسوب می شود.
این مرز نه تنها باعث شکوفایی اقتصادی خود شهرستان و استان ایلام شده است بلکه باعث شکوفایی صادرات در کشور نیز شده است.
مرز مهران در سال 1382 با پیشنهاد وزارت امورخارجه کشور از سوی سازمان ملل متحد به عنوان مرز بین المللی شناخته شد.
صادارت 505 هزار تن کالا از مرز بین المللی مهران به کشور عراق
مدیر کل گمرک استان ایلام گفت: در شش ماهه نخست سال جای 505 هزار و 252 تن کالا از مرز بین المللی مهران به کشور عراق صادر شده است.
بختیار رحمانی افزود: این میزان صادرات کالا به ارزش اقتصادی 105 میلیون دلار بوده است.
وی بیان داشت: میزان صادرات کالا از مرز بین المللی مهران در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل 13 درصد کاهش نشان می دهد.
این مسئول با اشاره به اینکه مهمترین کالاهای صادراتی از مرز بین المللی مهران به کشور عراق، لوازم خانگی و مصالح ساختمانی بوده است، خاطرنشان کرد: خروجی بین المللی مهران به دلیل برقراری امنیت مطلوب از استقبال خوبی از سوی تجار برخودار است.
رحمانی عنوان کرد: مرز بین المللی مهران علاوه بر صادرات کالاهای غیر نفتی، دارای ترانزیت سوخت نیز هست و از این مرز فرآورده های نفتی به کشور عراق صادر می شود.
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان ایلام نیز گفت: در شش ماهه نخست سال جاری 73 هزار تن کالای مشمول استاندارد از مرز بین المللی مهران به کشور عراق صادر شده است.
مسعود جوادی اظهار داشت: طی این مدت همچنین از صدور چهار هزار و 300 تن کالای غیراستاندارد از مرز مهران به کشور عراق جلوگیری شده است.
وی بیان داشت: این میزان کالا شامل مصالح ساختمانی و مواد غذایی بوده است.
این مسئول با اشاره به اینکه در حال حاضر دو آزمایشگاه برای آزمایش کالاها فعال است، خاطرنشان کرد: میزان کالاهای صادر شده و جلوگیری شده در مرز بین المللی مهران از میان 563 کالای مشمول استاندارد اجباری بوده است.
معاون عمرانی استانداری ایلام نیز گفت: باید از مرز بین المللی مهران برای تحول در استان ایلام استفاده شود.
رضا اخباری اظهار داشت: مرز بین المللی مهران یکی از ظرفیتهای مهم استان ایلام بشمار می رود و باید از ظرفیتها و پتانسیلهای مرز مهران برای تحول در بخشهای مختلف استان ایلام استفاده بهینه و حداکثری شود.
وی بیان داشت: از مهمترین قابلیتهای مرز مهران برای تحول در استان ایلام می توان به بخش اشتغال آن اشاره کرد که می توان با برنامه ریزی درست در استان شغل ایجاد کرد.
این مسئول با اشاره به اینکه مرز بین المللی مهران به دلیل امنیت مطلوب مورد توجه تجار و زوار قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: باید برای تجارت کالا و صادرات در مرز مهران بیشتر تلاش شود.
اخباری عنوان کرد: استان ایلام می تواند از طریق مرز بین المللی مهران در زمینه صادرات و تجارت در بخشهای اقتصادی خود تحول ایجاد کند.
این مسئول یادآور شد: یکی از نیازهای استان ایلام ایجاد نمایشگاه بین المللی عرضه کالا و خدمات است تا از این طریق با بازاریابی کالاها میزان سودآوری را افزایش داد.
به هر حال ظرفیتهای این مرز بین المللی بسیار بالاست و باید با برنامه ریزی دقیق و اصولی و بازاریابی مناسب به شکوفا کردن توانمندیهای بالقوه این مرز همت گمارد.
نظرات ارسال نظر