چهار‌شنبه 14 خرداد 1399

عزتی:حذف کلیه نقاط شهری کشور از لیست مناطق محروم با عدالت سازگاری ندارد

متن کامل نطق/عزتی:حذف کلیه نقاط شهری کشور از لیست مناطق محروم با عدالت سازگاری ندارد 
با سلام و درود فراوان به روح پاک و مطهر شهیدان و امام امت و آرزوی توفیق و سربلندی و سلامتی برای رهبر معظم انقلاب اسلامی و آرزوی سرافرازی برای ملت شریف ایران و شما همکاران عزیز و بزرگوار.
در سومین نطق رسمی خود و در وقت اندکی که در اختیار دارم می خواهم در ابتدای سخنانم به معضل اول و آخر کشور یعنی اشتغال نگاهی گذرا داشته باشم.
یکی از دغدغه های امروزین دولتها مسئله اشتغال نیروی کار است، به طوریکه موضوع بیکاری و نرخ آن عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی است.
در کشور ما وضعیت بیکاری جدی تر است ، چرا که بالای 60 درصد جمعیت آن جوان بوده و شکی نیست که اولین اولویت هر جوانی اشتغال است.
آیا موضوع اشتغال نیروی تحصیل کرده و بیکاران فراوانی که حتی برای پر کردن شکم خود نیز با مشکل جدی مواجه هستند را چه ارگانی باید با جدیت پیگیری کند؟؟
همکاران عزیز همانطوریکه استحضار دارید در حالیکه با وجود مراکز مختلف آموزش عالی در کشور ، تعداد تحصیل کردگان بیکار همچنان افزایش پیدا می کند ، اما در ادارات ما استخدامی وجود ندارد و بانکها تسهیلات اشتغال زائی را تعطیل کرده و از همه مهمتر بزرگترین مشکل کشور یعنی بیکاری متولی ندارد.
براستی تا به حال از خود پرسیده ایم چرا بالغ بر 95 درصد از تماس های تلفنی و مکاتبات و ملاقات های صورت گرفته مردم در ارتباط با رفع بیکاری جوانان تحصیل کرده است؟؟
و اصولا آیا تا کنون با فرد یا افرادی برخورد داشته اید که از بیکاری فرزند و یا فرزندانشان اشک نریزند؟؟؟   
 آیا با سپردن مشکلات به آیندگان و اساسا بجای حل مسئله باپاک کردن صورت مسئله نتیجه ای حاصل خواهد شد؟
آیا از خود پرسیده ایم چرا مجلس شورای اسلامی که در برابر هر موضوع کوچک و بزرگی که در کشور اتفاق افتاده و یا می افتد با تشکیل کمیته و  یا کمیسیون های مختلف از خود واکنش نشان می دهد چرا در مقابل عظیم ترین معضل این کشور یعنی بیکاری واکنش مثبتی از خود بروز نداده است؟؟
امیدوارم هم اکنون که رهبر معظم انقلاب سال 89 را سال همت مضاعف کار مضاعف نام گذاری نموده و در آستانه تدوین برنامه پنجم قرار گرفته ایم دولت و مجلس جهت حل بیکاری جوانان تحصیلکرده چاره اندیشی کنند.
اما مطالبی چند در ارتباط با حوزه انتخابیه ام:
1-از جناب آقای دکتر بهبهانی وزیر محترم راه و ترابری می خواهم اگر پیگیری مصوبات سفر دولت به استان برایشان مقدور نیست ، حداقل به دستورات کتبی که از خود ایشان در ارتباط با تسریع در اجرای پروژه های راهسازی شهرستان های حوزه انتخابیه ام دریافت نموده ام عمل نمایند.
آقای وزیر: پروژه راهسازی دهلران به زرین آباد که قریب به 8 سال پیش شروع شده و با روندی که تا کنون وجود داشته است و بنابر اعلام نظر همکاران جنابعالی تا 20 سال دیگر نیز به اتمام نمی رسد !
راه آبدانان به میمه که از اوایل انقلاب اسلامی شروع شده هنوز بلاتکلیف مانده و قصه ی تکراری تونل کبیرکوه هم که تاکنون بی نتیجه و عقیم مانده ! ! !
جناب وزیر انتظار آن می رود که حداقل به گفته های خود مبنی بر حضور جنابعالی در شهرستان آبدانان و کلنگ شروع بکار تونل کبیرکوه جامه عمل بپوشانید..
راه ایلام به دره شهر و دره شهر به پلدختر هم که از روزهای آغازین انقلاب شکوهمند اسلامی آغاز شده است با این اعتبارات قطره چکانی نیم قرن دیگر به اتمام می رسد !!!
مطالعه پروژه راه آهن اندیمشک – دهلران – مهران هم که به کندی صورت می گیرد.
حال قضاوت را به وجدان جنابعالی واگذار می کنم...
2-از وزارت محترم نفت برای اجرائی نمودن یکی از مصوبات سفر اول دولت در سال 84 تقدیر و تشکر می کنم، همچنین از جناب آقای دکتر میرکاظمی در ارتباط با دستور کتبی ایشان در خصوص اجرایی شدن مصوبه سفر دولت در زمینه گازرسانی به شهرستان های آبدانان و دهلران تشکر می کنم و انتظار دارم دستور فرمایند در شروع این پروژه تسریع لازم صورت پذیرد.
از مهندس اوجی مدیرعامل محترم شرکت گاز کشور در ارتباط با دستوری که برای اجرای گازرسانی به بخش بدره صادر فرمودند نهایت سپاس و قدردانی را دارم.
از وزیر محترم نفت انتظار دارم در خصوص اجرای پتروشیمی و پالایشگاه دهلران که از روند کندی برخوردار هستند دستورات لازم را صادر فرمایند.
3- از وزیر محترم نیرو میخواهم در ارتباط با اجرای سدهای دویرج و سیمره که از برنامه عقب تر هستند دستورات لازم را صادر نمایند.
همچنین انتظار می رفت حال که دولت بخشی از اعتبارات سدهای میمه و سیکان را تامین نموده است در شروع عملیات اجرایی این پروژه ها تسریع لازم صورت می گرفت.
در اجرای مصوبه سفر دولت تاکید می کنم نسبت به برداشت آب از سد کرخه و مشروب نمودن پانزده هزار هکتار از اراضی شهرستان آبدانان اقدام مناسب صورت پذیرد.
جناب آقای وزیر: شهرستان آبدانان از برق صنعتی محروم است در سفر مهندس فتاح وزیر سابق نیرو مقرر شد که وزارت نیرو در سال 88 نسبت به حل این مشکل اقدام نماید اما تا کنون اقدامی صورت نگرفته است از جنابعالی انتظار دارم برای حل این مشکل نیز چاره اندیشی نمائید.
4- از وزیر بهداشت می خواهم در اجرای وعده ای که قبلا داده بودند ضمن سفر به استان ایلام نسبت به رفع بخشی از مشکلات حاد مردم این استان در خصوص وضعیت نابسامان بیمارستان ها و کمبود پزشک متخصص و امکانات و تجهیزات چاره ای بی اندیشند.
سر کار خانم دکتر دستجردی: مردم استانم از خود می پرسند که به کدامین گناه می بایست به علت کمبود امکانات شاهد جان دادن عزیزانشان و یا حداکثر اعزام بیماران مخصوصا مصدومان جاده ای به استان های همجوار و عدم پذیرش و آوارگی آنها  باشند ! !
5-برای چندین بار از وزیر صنایع در خواست می کنم در خصوص کارخانه سیمان آبدانان – شهرک صنعتی بدره و هشت کارخانه بزرگ صنعتی و همچنین شهرک های صنعتی خالی از صنعت استان ایلام اقدامات لازم را انجام دهند.
6- از عنایت دولت محترم خصوصا جناب آقای رحیمی معاون اول محترم ریاست جمهوری در خصوص مصوبه دولت که کشاورزان و دامداران استان ایلام را در ردیف استانهایی که دچار خشکسالی شده بودند قرار داد تشکر و قدردانی نموده.
از وزرای محترم کشور و جهادکشاورزی می خواهم در راستای اجرای این مصوبه دستورات مناسب را صادر تا بیش از این کشاورزان و دامداران را در انتظار نگذارند.
7-مصوبه دولت در خصوص حذف کلیه نقاط شهری کشور از لیست مناطق محروم و غیر برخوردار موجب نگرانی کارکنان دولت خصوصا فرهنگیان عزیز شده است ، از رئیس دولت می خواهم دستور فرمایند با تجدید نظر در این مصوبه که با عدالت سازگاری ندارد به دغدغه و نگرانی به حق این قشر زحمتکش پایان دهند.
8-از وزیر کشور تقاضا مندم نسبت به تبدیل مرکز بخش ماژین به شهر و همچنین حل مشکل روستای چم کبود آبدانان که سالهاست به دلیل مشکلات مربوط به تقسیمات کشوری از هرگونه خدمات دولت محروم شده است اقدام فرمایند.
9-از وزیر مسکن در ارتباط با تلاش چشمگیر ایشان در زمینه اجرای مسکن مهر و قرار دادن شهرک شهید رجایی آبدانان در لیست مناطق بافت فرسوده تقدیر و تشکر می نماینم.
10-از مدیرکل محترم صداوسیمای استان ایلام و همکاران ایشان به جهت اقدامات مناسبی که برای توسعه پوشش شبکه های مختلف مخصوصا شبکه استانی صورت پذیرفته کمال قدردانی را دارم.
در پایان امیدوارم برای حل یکی از دغدغه های جدی این روزهای مردم  استان ایلام یعنی پدیده گرد و غبار غلیظ که روزها و شب های متمادیست که شدیدا مردم استانمان را رنج می دهد چاره اندیشی شود.
نظرات ارسال نظر
  • فرشیدرضای شورای تلخابدر تاریخ ۱۰ ارديبهشت ۱۳۸۹

    ضمن تشکر از زحمات جنابعالی تقاضا داریم درمورد اینکه سد سیمره چرا نیروهایش غیر بومی بوده واز طریق رابطه استخدام می شوندو روستای تلخاب که تمام زمینهای سد را تامین نموده به خاطر نداشتن رابطه بیکار هستنند کاش می توانستید دفاعی بکنید متشکریم

    پاسخ به این نظر