۳۰ هکتار از جنگل‌های مشرف بر شهر ایلام در آتش سوخت

بيش از 30 هکتار از جنگل‌هاي شمال شهر ايلام در منطقه "سيوان " و " سيه چل" که مشرف بر شهر ايلام هستند، در ميان نگاه‌هاي ناباورانه شهروندان در آتش سوخت.

به گزارش ايسنا، ارتفاعات سيوان و سيه چل از مناطق پر درخت زيباي ايلام است كه در فصل پاييز پذيراي شهرونداني است که براي استفاده از طبيعت آنجا را بر مي‌گزينند. اين ارتفاعات کاملا مشرف بر شهر ايلام – مرکز استان – است. درختان بلوط انبوه در آنجا و پوشش گياهي وسيع، جاذبه‌هاي طبيعي آن را صد چندان کرده است.

اين منطقه زيبا در ميان شعله‌هاي آتش بود. علت آتش سوزي مشخص نيست. سخت گذر بودن ارتفاعات و دامنه وسيع آتش مانع سرعت عمل گروه‌هاي اطفا حريق شد به گونه‌اي که شعله‌هاي سرکش آتش را شب هنگام مردم شهر با اندوه فراوان به نظاره نشسته بودند. اين ارتفاعات بخشي از ارتفاعات " مانشت" بر فراز ايلام است و تنها 10 کيلومتر از شهر فاصله دارد.دود غليلظ آتش فضاي بخشي از شهر را پوشاند و بوي سوختن بلوط کهنسال مانشت به مشام مي‌رسيد. نيروهاي آتش نشان به همراه مردم داوطلب در قالب گروهاي مختلف که در مجموع بيش از 100 نفر بودند به منطقه اعزام شدند اما آتش همچنان زبانه مي‌کشيد.

از امکانات پرسيديم. گفتند: محدود و کم است! از تعداد نيروها پرسيديم، گفتند: کم است! از تخصص افراد سوال کرديم. گفتند: عده معدودي تخصص دارند! از راه دسترسي پرسيديم، گفتند: صعب العبور است! از امکانات موتري سوال کرديم، گفتند: نيست اگر هم باشد راه نيست! از امکانات هوايي سوال کرديم، لبخند زدند و هيچ نگفتند! شب شده بود و بلوط مي‌سوخت.

به ميان مردم آمديم. نگاه مي‌کردند و از هم مي‌پرسيدند: چرا از امکانات هوايي اطفا حريق خبري نيست؟ گويا مي‌دانستند خاموش کردن آتش به روش کنوني طولاني و فرساينده خواهد بود.

صابر فتحي‌نيا از ساکنان منطقه بانبور ايلام به ايسنا گفت: اواخر تابستان و اوايل پاييز احتمال وقوع آتش سوزي در جنگل‌هاي ايلام افزايش مي‌يابد اما انگار مسوولان محيط زيست و منابع طبيعي استان آمادگي امکاناتي ندارند.

رمضان گودرزنيا نيز در اين زمينه اظهار کرد: ما مي‌دانيم امکانات نيست اما از مسوولان انتظار داريم براي امکانات لازم تلاش کنند و فرياد کنند.

صادق طيبي، رييس ستاد حوادث غير مترقبه استان در اين زمينه گفت: علت تاخير در مهار آتش سوزي سخت گذر بودن ارتفاعات و وزرش باد شديد است، نيروهاي امدادي و ماموران آتش نشان با کپسول‌هاي آتش نشاني به منطقه اعزام شدند اما کافي نبود از چهارپايان کمک گرفتيم.

وي افزود: هلال احمر، منابع طبيعي، محيط زيست و نيروي انتظامي و نيروهاي مردمي در اطفا حريق فعال بودند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 9روز