شنبه 30 شهریور 1398

بارش گرد و غبار ساکنان ایلام را خانه‌نشین کرد

 بارش گرد و غبار بي‌سابقه در نخستين روزهاي بهار و سال جديد ساكنان استان ايلام را خانه‌نشين كرد.

به گزارش ايرنا، با وجود باران شديد يكي دو روز پيش، بارش گرد و غبار كه از شنبه شب گذشته آغاز شده برخلاف سالهاي اخير كه از اواسط تابستان شروع مي شود، سراسر استان ايلام را در برگرفته است.

در سالهاي گذشته بارش گرد و غبار به واسطه استمرار پديده خشكسالي كشور و وزش
باد از صحاري عراق، سوريه و عربستان از تيرماه شروع و جسته و گريخته تا اوايل فصل پاييز و شروع بارندگيهاي ادامه داشت، امسال از شروع بهار آغاز شده است.

ادامه اين پديده رنج آور علاوه بر تاثيرهاي نامطلوب بر روي زندگي جانوران و گياهان باعث وارد آمدن زيانها و تهديد جدي براي حيات ساكنان استان ايلام و اهالي غرب و جنوب كشور شده است.

بر اساس اعلام كارشناسان پزشكي، استمرار اين پديده زيانبار خطرهاي بسياري براي همه مردم ساكن در استان ايلام به ويژه كودكان، كهنسالان و افراد بيمار به خصوص بيماران تنفسي دارد.

ديروز شنبه و حتي امروز يكشنبه هشتم فروردين ماه با وجود بارش باران و جريان شديد باد و توفان شدت گرد و غبار به جدي بوده كه در مناطق گرمسيري مانند دهلران و مهران شعاع و گستره ديد افقي به كمتر از ‪ ۱۰۰‬متر رسيده است.

در شهر ايلام نيز اكنون با هر نفس مقدار زيادي از ذرات معلق گرد و غبار وارد دستگاه تنفسي شده كه براي همه ساكنان اين ديار كه زماني به واسطه پاكي هوا و زيباييهاي طبيعي بي‌مانند آن به عروس زاگرس شهره بود، وضعيت غير قابل تحملي پديد آورده و به همين علت اهالي اين منطقه براي ايمن ماندن از تهديد و زيانهاي مرگبار اين پديده ترجيح مي‌دهند كه از خانه‌هاي خود خارج نشوند.

متاسفانه اين مشكل كه از حدود يك دهه پيش گريبان گير مردمان اين ديار شده از سوي مسولان مورد بي‌توجهي قرار گرفته و تاكنون براي رفع آن چاره انديشي و راهكار اجرايي مناسبي اتخاذ نشده است.

در سالهاي گذشته زمان و فصل بارش گرد و غبار در ايلام تنها محدود به تابستان بود اما اكنون افزايش زمان اين پديده و شيوع آن از فصل بهار است.

به باور كارشناسان محو و رفع اين پديده خطرناك كه هر روز بر شعاع و محدوده آن افزوده مي‌شود و بيم آن مي‌رود كه دامنه آن تا استانها و مناطق مركزي از جمله پايتخت نيز سرايت كند، گفت و گو و مذاكره با مقامها و مسوولان ارشد كشورهاي منشا گرد و غبار ( عراق، سوريه و عربستان سعودي) براي اتخاذ راهكاري مشترك به منظور مقابله با گرد و غبار است.

بر اين اساس مشاركت جمهوري اسلامي ايران و اين كشورها براي درختگاري و توسعه فضاي سبز، بيابانزايي، مالچ و مازوت پاشي در صحراهاي عربي راهكار رفع اين تهديد جدي است.

معاون اداره كل محيط زيست استان ايلام در اين‌باره گفت: اكنون ميزان بارش گرد و غبار به ‪۲۰۴‬ميكروگرم در متر مكعب رسيده است.

مازيار سليمان نژاد روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين ميزان بارش به تدريج در حال رسيدن به استانداردها بوده و مشكلي در اين زمينه وجود ندارد.

وي ادامه داد: با توجه به اعلام كارشناسان هواشناسي اين پديده تا اواخر امروز يكشنبه ادامه دارد و پس از آن فروكش مي‌كند.

وي اضافه كرد: براي ايمن مانده از زيانهاي ناشي از اين پديده بهتر است كودكان، افراد بيمار به ويژه بيماران قلبي و تنفسي و نيز كهنسالان از منزل خارج نشوند.

سليمان نژاد گفت: بهترين راه مقابله با اين پديده و ايمني بيشتر استفاده از ماسك و ماندن در خانه است.

نظرات ارسال نظر