موزه دفاع مقدس با عنوان «دا» در ایلام تاسیس می شود

مدیر امور تجسمی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی گفت: پنج اثر در حوزه دفاع مقدس طراحی و اجرا می‌کنیم که یکی از آنها طراحی و آماده سازی موزه دفاع مقدس با عنوان «دا» در ایلام است.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی هنری باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" نشست خبری «مرتضی گودرزی دیباج»، مدیر امور تجسمی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با حضور خبرنگاران در این نهاد برگزار شد.
در این نشست دیباج اظهارداشت :حوزه هنری در تلاش است تا فاز اول باغ موزه دفاع مقدس را قبل از نوروز امسال افتتاح کند . همچنین یکی دیگر از طرح‌های حوزه هنری تاسیس موزه هنر انقلاب است که این موزه یک بحث استراتژیک برای هنر انقلاب و خود ما است اما به نمایش درآوردن آثار اصل در محلی که امنیت بنای آن هنوز مشخص نشده، تامل برانگیز و مشکل‌ساز است.
وی افزود: آماده‌سازی و مقدمات کار انجام شده و تنها مشکل ساختمانی آن مانده است. ساختمان مرکزی قدیمی حوزه برای این منظور درنظر گرفته شده است که به لحاظ فیزیکی وضعیت خوبی ندارد و اگر ایمن‌سازی آن میسر نشود، درجای دیگری موزه را راه‌اندازی می‌کنیم. که اگرمشکل ساختمان مرتفع شود، در آینده‌ای نزدیک افتتاح خواهد شد 
وی خاطرنشان کرد: ما برای مرکز تجسمی حوزه هنری سیاست‌های پنج ساله داریم که جذب و پرورش نیروهای جوان توسط اساتید، تولید و نمونه‌سازی آثار مبتنی بر مضامین دینی به جای توجه محض به فرمالیزم، ارتباط مردم با آثار هنری و بهره‌گیری از امکانات نوین برای تولید آثار هنری از جمله برنامه‌های ما خواهد بود.
مدیر امور تجسمی حوزه هنری همچنین یادآورشد: تاسیس موزه دفاع مقدس در ایلام از دیگر سیاست‌های این مرکز است. پنج اثر در حوزه دفاع مقدس طراحی و اجرا می‌کنیم که یکی از آنها طراحی و آماده سازی موزه دفاع مقدس با عنوان «دا» در ایلام است. یکی از پناهگاه‌های دوران جنگ برای ساخت موزه انتخاب شده و قرار است سمپوزیوم مجسمه‌سازی متاثر از دفاع مقدس برگزار شود که آثار حاصل از آن در مسیر راهیان نور این استان قرار بگیرد.
وی تصریح کرد: مجله هنرهای تجسمی تا 24 شماره فعال بود ولی بعد از یک دوره توقف، این مجله دوباره راه افتاد. این مجله قبلا فصلنامه بود که از این پس به صورت دو هفته نامه می‌شود. همچنین پنجمین سوگواره‌های عاشورایی با موضوع پوستر و تصویرسازی با دبیری احمد قلی زاده و پنجمین دوره جشنواره هنر جوان با دبیری مسعود شجاعی طباطبایی نیزاز دیگر برنامه‌های حوزه هنری است.
مدیر امور تجسمی حوزه هنری ابرازداشت: کارگاه هنرهای تجسمی دوباره راه‌اندازی می شود و قریب به یک سال و نیم است که این کارگاه را دوباره فعال کردیم و از هنرمندان جوان هم دعوت می‌کنیم به صورت دوره‌ای از برنامه‌های این کارگاه استفاده کنند.
وی راه‌اندازی دفتر نقد هنرهای تجسمی از 13 مرداد با موضوع «آسیب شناسی هنر انقلاب»، ایمن‌سازی آرشیو آثار حوزه هنری، برگزاری 10 نمایشگاه خارج از کشور و تاسیس دفتر مطالعات معماری و چاپ 17 مجلد از مجموعه‌ آثار هنرمندان حوزه هنری را از دیگر فعالیت‌های حوزه عنوان کرد.
گودرزی دیباج در مورد آتش‌سوزی انبار حوزه هنری و سوخته شدن تعدادی بوم نقاشی در این انبار گفت: آرشیو مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در طبقه منفی دوم ساختمان مرکزی جدید حوزه است که به لحاظ امکانات ایمنی مناسب است. اگر برخی از دوستان مکانی را که انبار است به آرشیو تعبیر کرده‌اند، به خود آنها برمی‌گردد. آنها گفته‌اند آرشیو هنر انقلاب در این انبار بوده است که صحت ندارد. شاید برخی خواسته‌اند در این زمینه خبرسازی کنند. 
وی درپایان گفت: قبلا بخشی از آثار حوزه هنری در کوچه ارباب جمشید کوچه لاله‌زار نگهداری می‌شدند که بعدا به حوزه هنری منتقل شدند و بخشی از آنها در این انبارها نگهداری می‌شدند. در انباری که وسیله برقی در آن نبوده است، چگونه آتش‌سوزی با یک سیم صورت می‌گیرد؟ به همین دلیل ما مشغول بررسی این مسئله هستیم.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 20ماه و -14روز