یک سالن مخروبه سینما ، تنها دارایی همه استان ایلام

یک سالن مخروبه تنها دارایی استان ایلام در بخش سینماست که شاید بهتر باشد این سالن را هم نادیده گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام دارای 640 هزار نفر جمعیت است که این جمعیت، فقط دو سالن سینما دارند که یکی از سالنها سالهای زیادی است به دلایل نامشخص تعطیل شده و سالن دیگر هم بدلیل عدم مناسب سازی و وضعیت ظاهری، چندان مورد استقبال مردم قرار نمی گیرند.

یکی از این سینماها در شهر ایلام واقع است و در حال حاضر توسط بخش خصوصی اداره می شود و سینمای دیگر این استان در شهرستان 50 هزار نفری آبدانان واقع شده است.

با وجود اینکه 40 سال از قدمت سینمای شهر ایلام می گذرد، دلایل متعددی باعث عدم استقبال مردم این استان از این سینماها شده است.

یکی از مهمترین دلایل، قدیمی بودن و مشکلات متعدد سینماهای استان است زیرا وسایل و محیط آن فرسوده شده اند به نحوی که صندلی این سینماها بارها تعویض شده اما بازهم قدمت زیاد، باعث فرسوده شدن آنها شده است و مردم رغبت چندانی به استفاده از آنها ندارند.

یکی دیگر از دلایل عدم استقبال از سینماها، خود مردم ایلام هستند که به تماشای فیلم در سینماها حتی اگر بهترین سینما باشد، توجه چندانی ندارند به نحوی که در حال حاضر بیشتر استقبال کنندگان از سینما، قشر جوان و نوجوان هستند که این قشر نیز به دلیل مخالفت خانواده های خود، تمایل چندانی به استفاده از این مراکز فرهنگی ندارند.

تاخیر در اکران فیلمها در سینمای ایلام

فیلمهای اکران شده نیز از دیگر عوامل عدم رونق سینماهای ایلام است زیرا بیشتر فیلمهای خریداری شده قدیمی است و زیاد با روحیات جوانان سازگار نیست به عنوان مثال در برخی موارد حتی اتفاق افتاده که فیلمی که اکران آن مدتها در سینماهای کشور گذشته در این استان به نمایش درمی آید که خود باعث بی انگیزگی برای تماشای فیلم می شود در حالیکه اگر فیلمهای خریداری شده با کیفیت و جدید باشد، می تواند باعث افزایش آمار استقبال کنندگان شود.

کم توجهی مسئولان نیز به کسادی بازار سینما در استان ایلام دامن زده است به نحوی که تاکنون هیچ اقدام موثری از سوی مسئولان ذیربط برای توسعه، نوسازی، فرهنگسازی و جذب مردم به سینماها نشده است.

یک کارشناس فرهنگی در استان ایلام در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت: باید گفت در استان ایلام سینما وجود دارد که این سینما به مفهوم واقعی یک سینمای بی در و پیکر است.

علیرضا محمدیاری بیان داشت: وضعیت این سینما به گونه ایست که تماشاچی به محض ورود به سینما با یک منطقه متروکه مواجه می شود.

وی یادآور شد: درباره سینما در استان ایلام باید اقدامات زیربنایی و موثر انجام شود و حتی مکان احداث سالن سیمان نیز نیازمند  تغیر است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 17ماه و 8روز