متن سخنان وزیرعلوم در جمع روسای دانشکده‌ها و اساتید دانشگاه ایلام

وزیر علوم همزمان خطاب به دانشگاهیان گفت: اگر فردی در مسیر خواست ملت ایران در راهپیمایی‌های بزرگ 9 دی و 22 بهمن 88 حرکت نکند بدون تردید جایی در دانشگاه نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر کامران دانشجو همزمان با سومین سفر هیئت دولت به استان ایلام در جمع روسای دانشکده‌ها و اساتید دانشگاه ایلام به تشریح اهمیت جایگاه دانشگاه در کشور پرداخت و گفت: دانشگاه محل تربیت و تعلیم نسل آینده کشور است و حداقل 90 تا 95 درصد کادر مدیریتی آینده کشور در همین دانشگاهها تربیت می‌شوند.

وی با اشاره به فرمایشات حضرت امام (ره)‌ مبنی بر اینکه دانشگاه می‌تواند مبدأ تحول در کشور باشد افزود: اگر دانشگاه متحول شود می‌تواند کشور را نیز متحول کند اما این تحول باید در مسیر تعالی بشریت باشد.

وزیر علوم با بیان اینکه ایجاد تحول در دانشگاه به دست اساتید و اعضای هیئت علمی انجام می‌شود، گفت: حضرت امام (ره) تاکید داشتند که دانشگاه کارخانه آدم سازی است و همه ما که به دنبال پیروی از خط امام هستیم می‌دانیم که منظور حضرت امام، آدم با جهان‌بینی الهی بوده است.

وی افزود: دانشگاه تنها متعلق به ما و اعضای هیئت علمی نیست بنابراین باید فعالیت دانشگاهها در مسیر خواسته‌های همان 70 میلیون ایرانی باشد که مسیر خود را در 9 دی و 22 بهمن نشان دادند.

دکتر دانشجو همچنین به تشریح تفاوتهای دانشگاههای کشور با دانشگا‌ههای غرب پرداخت و گفت: تمام دانشگاههای دنیا به دنبال کسب علم هستند اما حضرت امام فرموده بودند که اگر متخصصی ایمان نداشته باشد، کاسب می‌شود و زندگیش شکل درختی پیدا می‌کند.

وزیر علوم با تاکید بر اینکه در دیدگاه توحیدی بایدها و نبایدها باید در دانشگاه نیز جاری باشد گفت: در جهان‌بینی توحیدی آزادی با بی‌بند و باری و هرج و مرج تفاوت دارد و نمی‌توان قبول کرد که برخی به نام فرهیختگان هر کاری که دوست داشته باشند در دانشگاه انجام دهند چون هر فرهیخته ای در هر جامعه‌ای شاخص و معیار خاص خود را دارد.

دکتر دانشجو افزود: عده‌ای می‌خواستند کاری کنند که حاکمیت نقشی در دانشگاه نداشته باشد اما مردم در 9 دی و 22 بهمن اعلام کردند که در دانشگاهی که باید برای نظام کادرسازی کند نباید از مسیر مورد نظر مردم خارج شود و دانشگاه باید در آن اعمال حاکمیت کند چرا که اعمال حاکمیت در دانشگاه سبب می‌شود تا دانشگاه در مسیر جمهوری اسلامی،‌ اخلاقی دینی و اسلامی و خواسته‌های مردم قرار بگیرد .

وزیر علوم با تاکید بر اینکه دانشگاه محل بازی‌های سیاسی نیست، افزود: دانشگاه محل علم و ایمان است و فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی نیز باید در آن جاری باشد اما شأن دانشگاه تبدیل شدن به پیاده نظام افراد خاص نیست بلکه خدمتگزاری به مردم است.

دکتر دانشجو با بیان اینکه در هر فعالیت علمی، فرهنگی و سیاسی و اجتماعی باید مرز بین خود و دشمن را شفاف کنیم گفت: اگر این شفافیت در دانشگاه ایجاد شود، دشمن نمی‌تواند طمع کند و به همین دلیل باید بدانیم اگر روزی دشمن برای انجام کاری ما را تشویق کرد حتما به خطا رفته‌ایم.

دکتر دانشجو در خصوص حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: در فتنه اخیر دانشگاهیان همانند دوران دفاع مقدس که دشمن در کشور طمع کرده بود، یک بار دیگر علی رغم برخی اختلاف نظرات، ولایتمداری خود را اثبات کرده و در دهان دشمن و فتنه زدند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اعطای عنوان فرماندهان و افسران جبهه جنگ نرم به اساتید و دانشجویان کشور خاطرنشان کرد: این مسئله کاملا درست بود و دانشگاهیان نیز از این میدان آزمایش سربلند بیرون آمدند و باعث سرافرازی ملت و اعتماد بیشتر آنها به دانشگاهیان شدند.

دکتر دانشجو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیشرفت‌های متعدد علمی کشور اظهار داشت: این پیشرفت‌ها حاصل تربیت نیروی انسانی مناسب در دانشگاه‌های کشور است و به همین دلیل ملت به دانشگاهیان افتخار می‌کنند. در حوزه دانشگاه اسلامی، پوشش یکی از مظاهر خواهد بود، هر کسی که حجاب اسلامی مورد نظر ما را نداشته باشد، یکی از لایه‌های پنهان فتنه نیست، بلکه برخی اطلاعات کاملی در خصوص فواید پوشش اسلامی ندارد که باید آنها را مطلع کرد.

دکتر دانشجو با بیان اینکه دانشگاه محل فعالیت علمی است، یادآور شد: در حوادث بعد از انتخابات برخی در دام دشمن افتادند که حساب آنها از دانشگاهیانی که مورد اعتماد مردم هستند، ‌جدا است، دانشگاهیان هرگز اجازه نمی‌دهند که دشمن یک بار دیگر به کشور طمع کند و خود در مقابل دشمنان خواهند ایستاد.

نظرات ارسال نظر
  • میترسم بگمدر تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۸۹

    کاش به جا بحث در مورد مسائل سیاسی به درد ایلام و مردم بخورند. دانشگاه محل شروع تغییر است چطور می توان داشگاه سیاسی نباشد.خنده داره

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 15سال و 15ماه و 6روز