ظاهرسازی در بیمارستان شهید مصطفی به مناسبت حضور وزیر!

سالهاست که قاطبه مردم ایلام از وضعیت بغرنج بیمارستانها و مطب متخصصین پزشکی در استان ناله سر می دهند اما تا کنون اثری نداشته است و در خصوص وضعیت بهداشتی بیمارستانهای دولتی نیز آنقدر مسئولین تقصیر را به گردن منابع محدود مالی انداخته اند که دیگر این مساله به باور مردم تبدیل شده است که استان ایلام هیچگاه بیمارستانی دولتی با حداقل استاندارهای موجود در کشور ایران نخواهد داشت. اما اتفاقی که روز گذشته در بیمارستان شهید مصطفی خمینی شهر ایلام رخ داد بر این باور به یقین تبدیل شده مردم، خط بطلان کشید.
در بیمارستان شهید مصطفی خمینی علاوه بر مسایل رایج در بیمارستانهای ایلام مانند عدم رسیدگی مطلوب به بیماران و بداخلاقی پرسنل و پرستاران، مشکلات دیگری مانند بوی ناخوشایند بیمارستان و عدم تحویل کاور و سایل شخصی به بیماران نیز وجود دارد. اما دیروز در عین ناباوری بیماران و همراهانشان به یکباره به تمامی بیماران کاور و وسایل شخصی و حتی مسواک و خمیردندان نیز تحویل داده شد! این ظاهرسازی علاوه بر نمایش دورویی مسئولین بیمارستان گویای دروغ بودن مشکلات مالی بیمارستانها در خصوص رسیدگی به بیماران است. 
چگونه است که مسئولین در هنگام حضور مقامات وزارت بهداشت به جای نمایش واقعیات به آنها و درخواست مساعدتهای مالی جهت برطرف نمودن مشکلات عدیده این بیمارستانها، دست به ظاهرسازی می زنند! غیر از این است که از عدم کفایت خود شرمسارند و با این گونه اعمال درصددند تا ضعفهای فراوان عملکرد خود را به صورت مقطعی پوشش دهند تا در مسیر پیشرفت شغلی آنها خللی ایجاد نشود.
علاوه بر مشکلات فوق الذکر مسائلی عجیب نیز در بیمارستانهای ایلام رایج است مانند ممنوعیت استفاده از آسانسور حتی برای بیماران اورژانسی که قادر به بالا رفتن از پله نیستند! عدم حضور پزشکان شیفت در برخی از ساعات شب، پیشنهاد انتقال بیمار برای حضور در آزمایشگاه خارج از بیمارستان توسط همراه بیمار!  مشکلات بیمارستانهای ایلام(حتی برخی بیمارستانهای خصوصی) به قدری بغرنج است که حتی برخی پرستاران این بیمارستانها اذعان دارند که بیماری که با یک مشکل ساده در بیمارستان بستری می شود قطعاً در هنگام ترخیص، چند بیماری عفونی با خود به هدیه می برد!
در ایلام همراه بیمار یعنی پرستار! برخی پرستاران نه تنها به درستی به وضعیت بیماران رسیدگی نمی کنند بلکه حتی به داد و فریاد همراه بیماران در خصوص وضعیت آنان نیز یا پاسخ نمی دهند و یا به تمسخر پاسخ می دهند. این پرستاران بداخلاق بهانه کم کاری خود را حقوق و مزایای غیر مکفی عنوان می کنند.
سالهاست که گفته می شود استان ایلام محیطی برای کارورزی مسئولین و افراد بی کفایت است تا با تجربه مسئولیت در این استان در کارنامه شغلی خود حداقل پستی در سطح استانی داشته باشند و پس از مدت کوتاهی به مسئولیتی که از آغاز برایشان در نظر گرفته شده منسوب شوند. اما تلخ است که باور کنیم مسئولین پزشکی و پزشکان متخصص که با سلامتی افراد در ارتباطند نیز مسیری مشابه را در پیش گرفته اند و با حضور در این استان در عمل به فعالیت اقتصادی مشغولند! 
لازم به توضیح نیست که در این استان پزشکانی هم وجود دارند که خالصانه مشغول به فعالیتند و علاوه بر آنکه توشه ای اخروی برای خود تدارک می بینند یاد و نام خود را در ذهن جمعی مردم این دیار ماندگار می کنند. اگر از اطرافیان خود بپرسید قطعاً نام پزشکانی از این دیار رفته را به نیکی به یاد سپرده اند. مشابه همین موضوع در خصوص بیمارستانها نیز صادق است.
نظرات ارسال نظر
 • ilamدر تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۸۹

  دستون درد نكنه كه مشكلات را انتقال مي دهيد. واقعاً ايلام از لحاظ داشتن پزشك در فقر كامل به سر مي برد.

  پاسخ به این نظر
 • محمدرضا در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۸۹

  دستتون درد نکنه واقعا این حرف همه ی ایلامی هاست من خودم شخصا با این ادم نماها در این بیمارستان برخورد حتی فیزیکی داشتم

  پاسخ به این نظر
 • مهرداددر تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۸۹

  جاي بسي تاسف است

  پاسخ به این نظر
 • یوسف حقیدر تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۸۹

  این روزها از این اتفاق ها زیاد رخ میده ... ایلامه دیگه !!

  پاسخ به این نظر
 • جاسم ولدبیگیدر تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۸۹

  خیلی جالب است!! بدون اینکه مطلب شما رو خونده باشم دیروز 5 شنبه 13 خرداد 89 برای ملاقات یکی از بستگان به بیمارستان مذکور رفتم. در ورودی بخش سی سی یو نه تنها از کاور و گان مخصوص ملاقات در اینگونه بخشها خبری نبود ، حتی دمپایی مخصوص ملاقات بیماران هم وجود نداشت و به جای پلاستیک های یک بار مصرف که روی کفشها می پوشند، 2- 3 مورد پلاستیک مصرف شده، پاره پوره و کثیف به معنای واقعی کلمه اونجا گذاشته بودند هر که که برمی گشت میداد نفر بعد همونا رو بپوشه!! با خوندن مطلب شما دیدم من چقدر کم سعادت بودم که چند روز قبل و در زمان ظاهر سازی نرفتم عیادت !! البته ایراد از مسوولین نیست از کم شانسی من بوده که مریضم دیروز بستری شده بود نه چند روز قبل.!! خواهش میکنم ار این مسوولین پر تلاش تقاضای کنید حداقل ظاهرسازی رو تا 1 هفته پس از رفتن مقامات ادامه بدن.!!

  پاسخ به این نظر
 • باوه یال در تاریخ ۱۵ خرداد ۱۳۸۹

  جالب بود و دست مریزاد اما معلومه ضربه ی اخرتون تبلیغی بود ان هم برا بیمارستان کوثر که هزینه هاش سرسام اور است قربانت
  --------------------------
  پاسخ ايلام امروز:
  حرف حساب جواب ندارد، حذف شد

  پاسخ به این نظر
 • محمد. م در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۸۹

  در این مملکت و در این استان این جور مسائل برای ما مردم استان زیاد تعجب آور نیست چون نه اولین باره و نه آخرین بار ! مسئولین دانشگاه علوم پزشکی بجای بزرگ کردن کمبودها و جذب اعتبارات بیشتر دارن بر مشکلات پرده می پوشانند.

  پاسخ به این نظر
 • محمد. م در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۸۹

  من می خوام مطلب شما را با یک مطلب دیگه کامل کنم: جناب آقای وزیر بهداشت به ایوان سفر می کنن و یک باشگاه ورزشی رو افتتاح می کنن. از طرف دیگه وزیر صنایع و معادن به مهران میان و بخش فوق تخصصی آنژیوگرافی (اگه درست نوشته باشم!) و بخش سیتی اسکن بیمارستان امام حسین مهران را افتتاح می کنن. حال جای یک سوال از وزیر بهداشت و نمایندگان استان خالیه که افتتاح بخش فوق تخصصی یک بیمارستان که در غرب کشور کم نظیر یا بی نظیره مهم تره و تخصصی تره یا افتتاح یک ورزشگاه ؟؟ !! ؟؟ !!

  پاسخ به این نظر
 • farhadدر تاریخ ۲۵ تير ۱۳۸۹

  نبود متخصص سرطانريال فوق تخصص‌هاي مختلف، پرستارهاي ديپلمه، روساي و معاونين سيكل يا در حال دريافت ديپلم و نبود مركز توانبخشي دولتي و حتي در بعضي رشته‌ها مثل پروتز اندام حتي خصوصيشم نيست) اينا رو اضافه كنيد!

  پاسخ به این نظر
 • زینبدر تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۹۰

  با سلام خدمت همشهریان عزیز من هم چند هفته پیش مادرم را به این بیمارستان بردم واقعا" اسف بار بود

  پاسخ به این نظر
 • عبدالله در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۹۰

  با سلام مشکل ایلام در خصوص وضعیت بیمارستانها از یک سو به معاونت درمان دانشگاه بر می گردد که ایشان متا سفانه در جذب متخصص بسیار ضعیف بوده و توان جذب متخصص را ندارد . شاید اگر متخصصین بیشتری به این استان بیایند از نظر کیفیت ارائه خدمات و همچنین تشخیص درست بیماری تحولاتی ایجاد شود من معمولا" هر دو ماه یک بار پدرم را در بیمارستان شهید مصطفی بستری میکنم واقعا" یاد دکتر اقبالی ریاست قبلی بیمارستان به خیر واقعا" فعال و پر انرژی بود و من بارها شاهد سرکشی ایشان به این بیمارستان بودم که از بیماران عیادت می کردند و مدیریت ایشان عالی بود لااقل هر چیزی سر جایش بود هر جایی که هست خدا یارش باشد.

  پاسخ به این نظر
 • علیدر تاریخ ۱۱ دی ۱۳۹۰

  سلام به همگی بنده ایلامی پرستار اما الان 8 ساله در تهران مشغول کارم به خدا قسم به اندازه یک شب انجا اذیت نشدم.چون همرا بیماران اضافی و قدر نشناسن .البته کمبود پزشک هست .و ما طبق شخصیت هر شخص با هاش برخور میکنیم

  پاسخ به این نظر
 • رهادر تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۵

  بیمارستان های ایلام نامهربان ترین کادر رو داره .. و با این قانون مسخره که تبدیل به منشور کردن راحت ار ارایه خدمت به بیمار سرباز میزنن قوه قضاییه بزرگترین ظلم در حق مردم انجام داده

  پاسخ به این نظر
عمر سایت: 15سال و 15ماه و 6روز