افزایش نجومی قبوض برق/ عوارض برقی که مردم دهلران را شوکه کرد

دهلران - خبرگزاری مهر: شهرستان دهلران هرچند دارای تعرفه برق مناطق گرمسیری است ولی صدور قبوض چند صد هزار تومانی برق در این شهرستان باعث شده مردم با مراجعات مکرر خود به اداره برق به دنبال اصلاح قبوض باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان دهلران از شهرستانهای جنوبی و گرمسیری استان ایلام است که دمای هوای آن تا 53 درجه به ثبت رسیده است.

همین گرمای بیش از حد هوا در این شهرستان باعث شد در دور دوم سفرهای دولت نهم به استان ایلام با توجه به شرایط آب هوایی، دولت مصوبه‌‌ای را برای تغییر تعرفه برق مصرفی از شش ماه گرمسیری به 9 ماه تصویب برساند که بعد از آن باید مراحل قانونی خود را در وزارت خانه مربوطه طی می کرد تا به سر انجام برسد.

چند سال پیش علی عزتی نماینده وقت شهرستانهای دهلران، آبدانان و دره شهر گفت: با پیگیریها، مکاتبات، جلسات و رایزنی های متعدد با مسئولان ارشد کشور در رابطه با قرار گرفتن شهرستانهای حوزه انتخابیه در لیست مناطق گرمسیر کشور، خوشبختانه پس از چند سال پیگیری بالاخره وزیر نیرو رسما نرخ جدید تعرفه برق شهرستانهای دهلران، دره شهر و آبدانان را ابلاغ کرده است.

وی تصریح کرد: بر اساس نرخ جدید تعرفه برق شهرستان های دهلران، دره شهر و آبدانان تعرفه برق شهروندان با متوسط انرژی مصرفی ماهانه 0 تا هزار، مازاد بر یک هزار تا دو هزار، مازاد بر دو هزار تا سه هزار کیلو وات ساعت در ماه به ترتیب با قیمت پایه هر کیلو وات ساعت 10، 11 و 12 تومان محاسبه می شود.

نماینده سابق دهلران، دره شهر و آبدانان اظهار داشت: گرمسیری شدن تعرفه برق این شهرستانها پس از سالها انتظار سرانجام به وقوع پیوست و هرکیلو وات ساعت برق مردم دهلران از این پس با قیمت پایه 10 تومان محاسبه می شود.

مصوبه تغییر تعرفه برق این سه شهرستان در آبان 1390 توسط وزیر نیرو به هیئت دولت ارسال شده و در پایان عمر دولت دهم به تصویب نهایی رسید.

مصوبه ای که شادمانی مردم حوزه جنوب به خصوص شهرستان دهلران را در پی داشت چرا گرمای هوای این شهرستان باعث شده بیشتر مردم از کولر گازی استفاده کنند به ناچار باید هزینه های سنگین و سرسام آور قبوض برق را پرداخت کنند ولی با تغییر تعرفه و اجرایی شدن آن نحوه محاسبه برق مصرفی این شهرستان به 9 ماه افزایش پیدا کرد و ثاثیر فراوانی در کاهش هزینه های برق مصرفی مردم ایجاد کرد.

حال با گذشت چندین ماه از اجرایی شدن این مصوبه متاسفانه صدور قبوض چند صد هزار تومانی برق در این شهرستان باعث شده صدای اعتراض مردم بالا برود و با مراجعات مکرر خود به اداره برق به دنبال اصلاح قبوض باشند.

اصلاح قبضی که گویا امکان پذیر نیست و مردم و کشاورزان باید این قبوض را پرداخت کنند و این هفته  نیز این مسئله به تریبون نماز جمعه شهرستان دهلران هم کشیده شد و امام جمعه این شهرستان از مسئولان توزیع برق خواست برا حل این قبوض چاره اندیشی کنند.

مشکل کجاست

نصرالله محمد بیگی رئیس شرکت توزیع برق شهرستان دهلران در گفتگو با مهر گفت: قبوض صادره مربوط به مرداد ماه است.

وی اظهار داشت: در این ماه به خاطر بالا رفتن دمای هوا، مصرف برق هم بسیار بالا می رود و نرخی که برای این ماه محاسبه می شود همانند ماه های قبل است و هیچ گونه تغییر نرخ در قبوض برق صادره نداشته ایم.

وی عنوان کرد: برابر تصویب هیئت وزیران برای هر کیلو وات برق مصرفی 30 ریال به عنوان عوارض دریافت می شود.

محمد بیگی اظهار داشت: این دستور عمل باید از ابتدای سال جاری اجرایی می شد ولی به خاطر تاخیر در ابلاغ آن و عدم اعمال مالیات در قبوض برق باعث شد که ما در این ماه این بخش نامه را اجرایی کنیم و همین باعث شده تا حدودی مشترکان برق قبوض با مبالغ بیشتری روبرو شوند.

مدیر توزیع برق شهرستان دهلران گفت: برابر این بخشنامه هرچه مصرف مشترکین فراتر از کیلو وات مشخص شده باشد عوارض بیشتری برای آنها اعمال خواهد شد.

وی عنوان کرد: کل مجموعه برق استان در تلاش است که تعرفه های کشاورزی را اقساطی کنیم تا مشکل آنها حل شود ولی از لحاظ قانونی قبوض صادرشده هیچ گونه مشکلی ندارند.


 مجتبی کاور

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 18ماه و 3روز