عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام: استفاده از مشاوره‌ی صاحب‌نظران برای توسعه استان ضروری است

یک عضو هیئت علمی دانشگاه در ایلام تشکیل کمیته‌هایی از صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف علوم انسانی به منظور بحث و تبادل نظر و ارائه‌ی راهکار در زمینه‌ی مسائل خاص استان را به استاندار جدید پیشنهاد کرد.

«علی موسی‌نژاد» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ی ایلام، اظهار کرد: ایلام اگرچه یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور است و میزان بیکاری و فقر و مسائلی از قبیل نزاع قبیله‌ای، اعتیاد، دیگرکشی و خودکشی در آن بسیار بالا است ولی دارای ظرفیت‌هاو توانمندی های زیادی در زمینه های مختلف ( از لحاظ موقعیت جغرافیایی، منابع طبیعی و نیروی انسانی) است.
وی با بیان اینکه ایلامیان، هشت سال آماج انواع حملات و تهاجمات از سوی عراق بودند و اکنون مستحق توجه بسیار بیش‌تری هستند، به انتخاب یکی از فرزندان توانمند استان به عنوان استاندار اشاره کرد و گفت: مهندس «مروارید»به خوبی با استعدادهای استان در زمینه‌های گوناگون و بافت و ساختار قبیله‌ای و نیروهای متنفذ و اثرگذار استان به خوبی آشناست و می‌تواند از ظرفیت‌های موجود در استان به نحوی بهتر از گذشته استفاده کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: با وجود آشنایی استاندار با شرایط استان، وی برای توسعه‌ی استان، محتاج مشاورانی مجرب، دلسوز و امین است که دغدغه و درد استان و مردم را داشته باشند و واقعیت‌ها را بدون سانسور و دروغ و دغل به او منعکس کنند.
موسی‌نژاد تاکید کرد: استفاده از طیف گسترده‌ی ابزارانگاران هردو جناح که صرفاً در پی منافع خودشان هستند و متاسفانه ارزش‌های اساسی جامعه و منافع مردم را فدای مطامع خود می کنند، بی تردید وجهه‌ی او را در بین مردم تخریب کرده و برنامه هایش را به شکست خواهد کشاند.
مدرس جامعه‌شناسی دانشگاه‌‌آزاد اسلامی گفت: ایلام، صدفی است که «مرواریدهای» بسیاری را پرورده است، اما سوگمندانه به دلیل سیاست‌های غلط دولت و بی‌کفایتی و برخوردهای نادرست و تنگ نظری بسیاری از مسئولان در دولت پیشین و عواملی دیگر از این دست، یا از استان گریخته‌اند یا با وجود حضور در استان، از توانایی و تخصص‌شان هیچ استفاده‌ای نشده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد استان ایلام انتظار خود را از استاندار جدید ایلام این‌گونه بیان کرد: از مهندس مروارید انتظار می‌رود به خوبی و به صورت برنامه‌ریزی شده از متخصصان و صاحب‌نظران توانمند و متعهد در راستای بهبود وضع استان مدد گیرد و از سرمایه‌هایی خود در زمینه‌های مختلف؛ از قبیل انتساب به روحانی محبوب، مردمی، مبارز و شجاع، مرحوم آیت الله مروارید( رحمه الله علیه)، تعلق به خانواده‌ی دانشگاهیان و جامعه‌ی مطبوعات، سوابق ارزشمند قبل از انقلاب و در دوره‌ی جنگ تحمیلی، تجاربش در مسئولیت‌ها و مناصب متعدد و بالاخره، رابطه‌اش با هیئت دولت به خوبی در راستای بهبود وضع استان استفاده کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: بیستمین استاندار ایلام خوب می‌داند که برنامه‌ریزی جامع و واقع‌بینانه، اساس پیشرفت و توسعه است و این‌گونه برنامه‌ریزی نیز نیازمند مدیران و همکارانی کارآمد است پس باید مدیران لایق، سالم و توانمند به معنی واقعی کلمه، را انتخاب کند و در این زمینه هم اهتمام و دقت لازم را مبذول دارد.
موسی‌نژاد ادامه داد: البته منظور این نیست که مدیران فعلی را بدون توجه به عملکرد آنان و به صورت « اتوبوسی»برکنار کند(رویه‌‌ی نادرستی که تاکنون کشور را متحمل خسارت های زیادی کرده است)، اما واقعیت آن است که مدیریت کارآمد و سالم، کلید موفقیت برنامه‌ های وی خواهد بود.
وی گفت: متأسفانه در سال‌های گذشته، دولت اصولاً برنامه‌ی علمی و واقع‌بینانه‌ای برای حرکت به سوی آینده نداشت و از طرف دیگر؛ مدیران را هم اغلب بر اساس معیارهای ایدئولوژیک( سیاسی، قومی و ...) انتخاب کرد، بر فعالیت آنان نظارت نکرد و دست‌شان را در انواع تخلفات بازگذاشت و بالاخره، بدون ارزیابی عملکردشان، آن ها را عزل یا ابقا می‌کرد و نتیجه‌اش هم« امروزی» است که ما شدیداً از آن رنج می‌بریم و انواع مسائلی است که گریبانگیر همه‌ی ماست.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ایلام تصریح کرد: مهندس مروارید بی‌تردید می‌داند که برای انتخاب مدیرانی توانمند و سالم باید در مقابل فرصت‌طلبان و زیاده‌خواهان ایستادگی کند و با چالش های غیرمنتظره و پیش‌بینی نشده‌ی دیگری هم دست و پنجه نرم کند. اما باید به این نکته نیز عنایت داشته باشد که رمز موفقیت‌شان، این است که ضمن هماهنگی با مسئولان ذیربط، استقلال خود را در عمل حفظ کند.
موسی‌نژاد تصریح کرد: یکی از مسائلی که کشور و همچنین استان ما همیشه از آن متضرر شده و در رنج بوده است، عدم هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و علاوه بر آن، تداخل وظایف در برخی حوزه‌ها و مشاع بودن و به تعبیر دیگر بی‌متولی بودن برخی موضوع‌ها و حوزه‌ها بوده است که نخبگان انتظار دارند استاندار جدید اهتمام لازم را در حل و رفع آن مبذول دارد.
وی با ذکر دیدگاه یکی از متفکران و صاحب نظران مبنی بر این که توسعه همچون یکی صندلی است و اگر یکی از پایه های آن کوتاه باشد، تعادلش را از دست می دهد، تصریح کرد: توسعه نیز اگر صرفاً در بعد سخت افزاری خلاصه شود، توسعه‎ای نامتوازن بوده و بی‌تردید به اهدافش نمی‌رسد. لذا امیدواریم استاندار جدید، بعد نرم‌افزاری توسعه را هم در کنار بعد سخت افزاری آن بنشاند و حقش را ادا کند. موسی‌نژاد برقراری ارتباط نظام‌مند با دانشگاه‌ها و دانشگاهیان، انتخاب مشاورانی از میان متخصصان حوزه های مختلف علمی، تشکیل کمیته‌هایی از صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف علوم انسانی به منظور بحث و تبادل نظر و ارائه‌ی راهکار در زمینه‌ی مسائل خاص استان، برگزاری جلسات منظم با صاحب‌نظران مختلف را به استاندار جدید پیشنهاد کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ایلام؛ فراهم کردن زمینه برای ابراز نظرات دلسوزانه و کاربردی، عضویت دانشگاهیان در کمیته‌ها و کارگروه‌های مختلف، تشویق افراد دلسوز جهت ابراز نظر در مورد مسائل استان و ارائه ی راه کار های لازم، حمایت از انجمن‌ها و سازمان‌های غیردولتی و استفاده از نظرات کارشناسانه‌ی آن‌ها، پشتیبانی لازم از مطبوعات جهت انعکاس دقیق و مطلوب مسائل استان را از دیگر پیشنهادات خود به استاندار جدید ایلام عنوان و ابراز امیدواری کرد که همه ی کسانی که به توسعه ی استان و پیشرفت ایران اسلامی علاقه مندند، مهندس مروارید را به انحا مقتضی در پیشبرد برنامه ها و تحقق اهدافش یاری کنند. 

نظرات ارسال نظر
 • فضول محلهدر تاریخ ۲۲ مهر ۱۳۹۲

  آقای موسی نژاد شب خیر ! کلی گویی و مجیز گویی ما را به جایی نمی رساند .

  پاسخ به این نظر
 • حسیندر تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲

  ما همیشه از نظرات ارزشمند جناب موسی نژاد استفاده کرده ایم اما  عرض کنم صحبت های موسی نژاد مجیزگویی نیست چون ایشان اهل مجیز گویی نبوده وهمیشه وهمه جا وهرجا لازم بوده نظرات دلسوزانه خود را جهت پیشرفت استان بیان نموده است.

  پاسخ به این نظر
 • صیدیدر تاریخ ۲۴ مهر ۱۳۹۲

  باسپاس از برادرمان موسی نژاد که دغدغه پیشرفت استان ایلام دارند باید خاطرنشان کرد که بازخواست ونقد منصفانه وسازنده مسؤلین بی گمان زمینه ساز پیشرفت جامعه است واین وظیفه هر شهروند آگاه جامعه ست.

  پاسخ به این نظر
 • یک آشنادر تاریخ ۲۴ مهر ۱۳۹۲

  سلام در مورد دولت سابق قدری با تعصب و تاریک نمایی صحبت شده است . برای مهندس مرواید آرزوی موفقیت میکنم و امیدوارم برخی خبرهایی که از گوشه و کنار لو میره در مورد انتسابات بعدی ( مثلا معاونت سیاسی و ... ) فقط شایعه باشه . مهندس مروارید فعلا که یک تیم تبلیغی بسیار قوی و منسجم داره و خیلی خوب دارن براش کار می کنن و البته هزینه میکنن (از چه منبعی خدا داند ، مثل پول این همه بنر که زیرنویسشون رو به نام اصناف و اقشار مختلف نوشتن و به اونها نسبت دادن ) ، اما براشون نگرانم که زمان رفتن چطوری بدرقه بشن . این دولت فعلا که تمام ایراداتی که به دولت قبل میگرفت رو داره تکرار میکنه مثل وجود افراد تصمیم گیر و در عین حال بدون هر مسئولیت رسمی ، وجود افرادی با چند مسئولیت کلیدی و دارای قدرت تصمیم گیری بی نهایت ، تصمیم گیری توسط اعضاء ستاد تبلیغاتی روحانی مخصوصا در استان ، نگاه کاملا درون جناحی و حذف نیروهایی با سلیقه متفاوت و ... جناب اقای دکتر هم قشنگ تر بود که بعنوان یک جامعه شناس بدور از علاقه و سلیقه سیاسی صحبت می کردن

  پاسخ به این نظر
عمر سایت: 15سال و 18ماه و 3روز